خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نجات‌دهنده در هوش مصنوعی خفته است!

نجات‌دهنده در هوش مصنوعی خفته است!

نجات‌دهنده در هوش مصنوعی خفته است!

در دهۀ گذشته، هوش مصنوعی هیجان‌انگیزترین موضوع در حوزۀ فناوری بوده است و بر تمام وجوه زندگی ما تاثیر گذاشته است. اما در این نوشتار می‌خواهیم به تاثیر هوش مصنوعی در دو حوزۀ مختلف نگاهی بیاندازیم و ببینیم در آینده این دو حوزه از هوش مصنوعی چه بهره‌ای خواهند برد: پزشکی و مالی.

این دو جزو صنایع ضروری و بخشی از شالوده‌های اساسی هر جامعه‌ای به حساب می‌آیند.

حالا بگذارید راجع به چیزی صحبت کنیم که انقلاب بزرگی در جهان به پا خواهد کرد: درمان و تشخصیص خودکار بیماری‌ها.

پزشکی یکی از بهترین و ارزشمندترین حرفه‌های دنیاست، پزشکان افراد بیمار را درمان می‌کنند و چه چیزی در این دنیا مهم‌تر از نجات جان انسان‌هاست؟

خبر خوب اینکه قرار است واتسون، ابر کامپیوتر هوشمند آی بی ام، به کمک پزشکان بیاید. لابد می‌پرسید واتسون چیست؟

واتسون یک ابر کامپیوتر هوشمند است که قدرت پردازش خارق‌العاده‌ای دارد. این کامپیوتر منبع عظیمی از اطلاعات را در اختیار دارد و می‌تواند با سرعت بسیار زیادی این اطلاعات را در حوزه‌های مختلف به همدیگر ارتباط دهد و پردازش کند.

واتسون می‌تواند تصاویر رادیولوژی بیماران را تحلیل و ثبت کند و وضعیت سالم اعضای مختلف بدن هر فرد را شناسایی و ذخیره کند، به همین دلیل اگر کوچک‌ترین تغییر و مشکلی برای هرکدام از این اعضا پیش بیاید فورا پزشکان را به سمت ناحیۀ مشکوک راهنمایی می‌کند. واتسون می‌توانند تا 300 میلیارد تصویر اسکن‌شده را در خود ذخیره و آنالیز کند. این راهکار کمک بسیار زیادی برای تشخیص و درمان بیماران در مراحل اولیۀ بروز بیماری خواهد بود.

واتسون می‌تواند میزان خون منتقل شده پس از هر انقباض قلب را محاسبه کرد، یا اگر تشخیص داده شود که یک بیمار تومور دارد، داده‌ها را از منابع مختلف جمع‌آوری کند تا یک طرح درمانی شخصی‌سازی‌شده برای بیمار مورد نظر را ایجاد کند.

 به عبارت دیگر واتسون می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را مانند سرطان پوست، لخته‌های خونی رگ، عفونت‌ها و... در همان ثانیه‌های نخست بروز شناسایی کند تا از صرف میلیون‌ها دلار هزینه برای تشخیص و درمان این بیماری‌ها جلوگیری کند.

به سراغ حوزۀ مالی برویم. چگونه هوش مصنوعی این حوزه را چگونه متحول خواهد کرد؟

فکرکنید که در وال استریت در حال خرید و فروش سهام‌های بیهوده هستید که ممکن است بخش زیادی از سرمایۀ شما را به باد بدهد، اما تلفن شما زنگ می‌خورد و به شما هشدار می‌دهد که از خرید آن‌ها صرف نظر کنید.

به همین سادگی هوش مصنوعی می‌تواند به واسطۀ داده‌های بسیار زیاد و به زمانی که در اختیار دارد و پردازش سریع آن‌ها شما را از ورشکستگی نجات دهد. امروزه صاحبان کمپانی‌های بزرگ ترجیح می‌دهند که از تعداد کارمندان خود بکاهند و تعداد کامپیوترهایشان را بیشتر کنند.

اما نتیجۀ این کار چیست؟ با تعداد افرادی بسیار کمتر، میزان اطمینانی فوق‌العاده بیشتر و ساده‌سازی کار، میلیاردها دلار صرفه‌جویی خواهد شد.

 

 
نظرات کابران باهوک ریویو