خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

گوشی گوگل پیکسل ۲، مخصوص سلفی

گوشی گوگل پیکسل ۲، مخصوص سلفی

گوشی گوگل پیکسل ۲، مخصوص سلفی

نسل دوم گوشی موبایل گوگل (پیکسل ۲) می‌تواند با دوربین جلو و پشت، عکس «پرتره» بگیرد. منظور از پرتره عکس‌هایی است که در آن‌ها پس‌زمینه نسبتا تار است و تأکید بر چهره شخص است. گوشی‌های دیگر هم چندی است این قابلیت را دارند، اما فقط با دوربین پشت که دو عدسی دارد و می‌تواند حس واقعی پرتره را ایجاد کند. حالا گوگل اعلام کرده با دوربین تک‌عدسی همین کار را می‌کند و به این ترتیب جای بیشتری برای باتری و بلندگوی گوشی می‌ماند.

در عوض، پیکسل دو، جای هدفون ندارد. کسی که می‌خواهد چیزی گوش کند باید هدفون بی‌سیم داشته باشد یا شارژ یواس‌بی-سی (USB-C) . نسل قبلی گوشی پیکسل جای هدفون داشت. مسئولان گوگل حتی شرکت اپل را مسخره می‌کردند که هدفون سیم‌دار را کنار گذاشته. اما حالا می‌گویند یواس‌بی-سی «جوابش را پس داده» و می‌شود از آن استفاده کرد. طبق گزارش شرکت آی‌دی‌سی، گوگل در یک سال گذشته حدود ۲/۸ میلیون گوشی پیکسل فروخته - که چیزی حدود نیم درصد بازار گوشی‌های هوشمند است.

یکی از علل کم بودن سهم پیکسل از بازار این است که گوگل نتوانست بیش از این تعداد تولید کند. اما مقام‌های گوگل اعلام کرده‌اند از گوشی‌های پیکسل ۲ و مدل بزرگ‌ترش، پیکسل اکس‌ال، بیشتر تولید می‌کنند. با این حال، برخی کارشناسان معتقدند افزایش سهم بازار در رقابت با دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های اندروید آسان نیست.

فرانسیسکو جرونیمو از شرکت آی‌دی‌سی می‌گوید: «عرضۀ گوشی در بازاری مثل اروپای غربی دست‌کم ۵۰ اپراتور و بالای ۷۰ نماینده فروش می‌خواهد. اگر گوگل بخواهد با امثال سامسونگ و هواوی رقابت کند، باید یک دستگاه عریض‌وطویل بازاریابی و فروش راه بیاندازد». یکی از وعده‌های گوگل این است که صاحب گوشی پیکسل دست‌کم تا سه سال آخرین نسخه اندروید را - به محض اینکه گوگل منتشر کند - خواهد داشت. طبعا این امکان در مورد گوشی‌های دیگر اندروید (که تولید گوگل نیستند) صادق نیست.

قابلیت دیگری که گوگل امیدوار است توجه مشتری‌ها را جلب کند، همان عکس پرتره با دوربین تک‌عدسی است. در گوشی پیکسل ۲، هر پیکسل تصویر می‌تواند به جز ثبت تصویر، تاری یا شفافیت تصویر را هم تعیین کند - به جای اینکه یکی از این دو کار را بکند.البته بعضی گوشی‌های سامسونگ هم این قابلیت را دارند. اما گوگل به این فن‌آوری نرم‌افزاری مخصوص اضافه کرده که عمق را در نقاط مختلف تصویر نشان می‌دهد، در نتیجه می‌شود با آن افکت‌های مختلف به عکس اضافه کرد.

حسن این ابتکار گوگل این است که با دوربین جلوی گوشی (دوربین سلفی) هم می‌شود عکس پرتره گرفت. گوگل قصد دارد در ماه‌های آینده قابلیتی به پیکسل ۲ اضافه کند که مردم بتوانند به عکس‌هاشان کاراکتر‌های واقعیت افزوده اضافه کنند.

 
نظرات کابران باهوک ریویو