خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آئین صبحگاهی 45 دقیقه‌ای

آئین صبحگاهی 45 دقیقه‌ای

آئین صبحگاهی 45 دقیقه‌ای

نقطۀ شروع یک روز، حساس‌ترین بخش آن است. منظورم این است که با هر احساسی که از خواب بیدار شوید و روزتان را شروع کنید، اغلب این احساس درونتان می‌ماند و بر تمام تصمیم‌ها و اتفاق‌های روزانه‌تان تاثیر می‌گذارد.

بنا به گفتۀ مشاوران موفقیت، یکی از بهترین روش‌های شروع روز این است که مراسمی شخصی برای خود ایجاد کنید و هر روز با آن روزتان را شروع کنید. بسیاری از افراد روزشان را با ورزش و خوردن صبحانه آغاز می‌کنند و عده‌ای دیگر با اخم و غلت خوردن‌های طولانی مدت در رختخواب و افکار مخرب.

اگر مایلید بدانید که چطور آداب و مناسک شخصی خودتان را برای شروع روز ایجاد کنید و به آن متعهد بمانید، با ما همراه شوید تا شما را با یک مراسم خصوصی 45 دقیقه‌ای صبحگاهی آشنا کنیم:

1. برنامۀ روزانه‌تان را بنویسید. (5 دقیقه)

بدون برنامه‌ریزی در انتهای روز، ناگهان می‌فهمید که هیچ کار مثبت و مفیدی انجام نداده‌اید و بخش زیادی از وقتتان را به بطالت و انجام کارهای غیرضروری گذرانده‌اید. به محض بیدار شدن به سراغ دفترچه یادداشتتان بروید و فهرست کارهایی که باید در آن روز انجام بدهید را بر اساس اولویت بنویسید.

2. هدف‌هایتان را بررسی کنید. (5 دقیقه)

همۀ ما در زندگی هدفی داریم؛ کوچک یا بزرگ، دست‌یافتنی یا دست‌نیافتنی. معنا و مفهوم زندگی ما در لفاف همین هدف‌های کوچک و بزرگ نهفته شده است. بنابراین خوب است که هر روز به هدف‌هایمان فکر کنیم و تلاش کنیم قدمی هرچند کوچک به سمت آن برداریم. بنابراین بعد از بیدار شدن از خواب، به فهرست هدف‌هایتان نگاه کنید و ببینید از چه راهی زودتر و بهتر می‌توان به آن‌ها دست یافت.

3. یک لیوان آب ولرم بنوشید و بعد صبحانه‌ای مفصل نوش جان کنید. (15 دقیقه)

قبل از صبحانه، یک لیوان آب ولرم بنوشید تا هم سموم از بدنتان خارج شود و هم سطح انرژی‌تان افزایش پیدا کند. اگر می‌توانید چند قطره لیموترش هم به آن اضافه کنید. بعد از آن صبحانه‌ بخورید. میوه، لبنیات، قهوه، چای، آبمیوه، غلات و خشکبار و... بهترین گزینه‌ها برای صبحانه هستند.

4. زیر نور خورشید قرار بگیرید. (1 دقیقه)

بدن ما انسان‌ها طوری تنظیم شده است که با قرار گرفتن زیر نور خورشید، سطح انرژی‌مان بالاتر می‌رود و خلق و خوی بهتری پیدا می‌کنیم. بنابراین صبح‌ها پرده را کنار بزنید و اجازه بدهید انوار طلایی و بخشندۀ خورشید پوست صورت و بدنتان را نوازش کند.

5. ورزش کنید. (7 دقیقه)

اگر به ورزش کردن عادت ندارید، هر روز صبح فقط 7 دقیقه حرکات کششی انجام دهید. این کوچک‌ترین کاری است که می‌توانید برای سلامت بدنتان انجام دهید، اما اگر هر روز به آن متعهد باشید، در درازمدت آثار مثبتش را خواهید دید.

6. به کارهای جامانده برسید. (2 دقیقه)

در زندگی همۀ ما کارهای کوچکی است که از برنامه‌هایمان جامانده‌اند. در این 2 دقیقه به چنین کارهایی برسید. مثلا مرتب کردن تخت، آب دادن گلدان‌ها، سوهان کشیدن گوشه‌های ناخن، تمیز کردن کیبورد، پاک کردن ایمیل‌های تبلیغاتی، پرداخت قبوض، شستن جوراب روز گذشته و...

7. مدیتیشن کنید. (5 دقیقه)

در سکوت صبحگاهی در گوشۀ دنجتان بنشینید، عمیق نفس بکشید و ذهنتان را از هیاهو خالی کنید. اگر می‌توانید در فضای باز بنشینید و به صدای طبیعت گوش بدهید. مدیتیشن باعث کاهش استرس، افزایش حافظه و خلاقیت می‌شود؛ از آن غافل نشوید.

8.  وسایل موردنظرتان را جمع کنید. (1 دقیقه)

اگر صبح‌ها راهی مدرسه، دانشگاه یا محل کارتان می‌شوید، بهتر است از شب قبل وسایل موردنظرتان را آماده کنید و صبح‌ها فقط آن‌ها را جمع کنید و همراه ببرید. ظرف غذا، نوشیدنی، میوه، تنقلات، کتاب‌ها و پوشه‌ها و... را از جای مخصوص خودشان بیرو بیاورید و در کیفتان بگذارید تا هرچه زودتر راه بیفتید.

9. یک مقالۀ آموزشی بخوانید. (4 دقیقه)

خودتان را موظف کنید که هر روز چیز تازه‌ای یاد بگیرید. این آموختن می‌تواند به سادگی خواندن مقاله‌ای باشد.

 

 مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو