خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کدام کتاب ایشی گورو را بخوانیم؟

کدام کتاب ایشی گورو را بخوانیم؟

کدام کتاب ایشی گورو را بخوانیم؟

نجف دریابندری با ترجمۀ کتاب «بازماندۀ روز» کازوئو ایشی‌گورو، مخاطبان فارسی را با او آشنا کرد. امسال جایزۀ نوبل ادبیات هم به او تعلق گرفت تا تائیدی باشد بر ارزش کار و استعداد نویسندگی او. با وجود آنکه مترجمان بزرگ و شناخته‌شده‌ای همچون نجف دریابندری و مژده دقیقی به سراغ کتاب‌های او رفته‌اند، اما برای بسیاری از مخاطبان دانستن اینکه خواندن آثار او را از کجا آغاز کنند، کار مشکلی است. اگرچه انتخاب هر کتاب، تصمیمی شخصی و وابسته به عوامل فردی است اما ما برایتان پیشنهادی داریم که بهتر می‌تواند کمکتان کند تا هرچه زودتر آثار کازوئو ایشی‌گورو را بخوانید:

هرگز رهایم مکن

این کتاب یکی از بهترین آثار ایشی‌گورو است که شهرت زیادی برای او به همراه آورد. راث، راوی این کتاب، در طول این رمان خاطرات زندگی‌اش را به یاد می‌آورد و به شرح زندگی عجیب و غریبش می‌پردازد. در وهلۀ اول کتاب صرفا خاطره‌نگاری یک نوجوان به نظر می‌رسد، اما بعد کم‌کم مشخص می‌شود که این چند نوجوان در انتظار سرنوشت هول‌انگیز و عجیبی هستند. مهم‌ترین درونمایۀ این کتاب مواجه شدن با این سوال دشوار است که چطور می‌توان چهره به چهرۀ مرگ، زندگی کرد؟

بازماندۀ روز

همانطور که گفتیم بسیاری از خوانندگان فارسی، ایشی‌گورو را با این کتاب می‌شناسند. استیون، شخصیت اول و راوی داستان خدمتکاری است که بیشتر زندگی‌اش را صرف خدمت کردن به ارباب انگلیسی‌اش کرده است. او در کار، مردی کمال‌طلب است و گاه حتی زندگی شخصی‌اش را هم فدای کارش کرده است. حالا او در آستانۀ میانسالی سوالی به ذهنش رسیده که آیا تا الان تصمیم درست را گرفته و کارش ارزش این‌همه توجه و انرژی را داشته است؟

وقتی یتیم بودیم

کریستوفر بنکز، بزرگ‌ترین کاراگاه لندن است. اما مهم‌ترین معمای زندگی‌اش یعنی ناپدید شدن والدینش در 10 سالگی‌اش را نتوانسته حل کند. او تصمیم می‌گیرد به چین بازگردد و هرطور که شده بفهمد چرا و چگونه پدر و مادر مهربانش ناپدید شده‌اند.

غول مدفون

کتاب غول مدفون جدیدترین و تا به امروز آخرین اثر کازئو ایشی گورو نویسنده‌ی به نام معاصر است. در سال ۲۰۱۵ زمانی که ده سال از انتشار آخرین کتاب ایشی گورو؛ هرگز رهایم مکن، می‌گذشت این کتاب در بحبوحه اشتیاق شدید و انتظار طولانی خوانندگان منتشر شد. تقریباً تمامی اهالی ادبیات و کتابخوانان مشتاق بودند بدانند این نویسنده‌ی تحسین‌شده پس از این همه سال چه چیزی در کتاب جدیدش نوشته است.

غول مدفون یک کتاب فانتزی است، اما نه مانند بازی تاج و تخت یا ارباب حلقه‌ها، در داستان با المان‌هایی مانند دیوها و اژدها روبرو می‌شویم اما روح و قلب داستان در واقع فانتزی نیست. داستان در حدود قرن ششم در بریتانیا روایت می‌شود. در ابتدا با شرایط حاکم بر کتاب آشنا می‌شویم، دوران پس از شاه آرتور که ساکسون‌ها و برایتون‌ها در صلحی ظاهری در جوار یکدیگر زندگی می‌کنند. شخصیت‌های اصلی که در ابتدا با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم اکسل و بیئتریس زوج سالخوردۀ برایتونی هستند که با عشق و علاقه با یکدیگر زندگی می‌کنند اما رفتار اهالی دهکده با آن‌ها خوب نیست، کودکان آن‌ها را تمسخر می‌کنند و جامعه آن‌ها را از داشتن شمع در خانه نهی می‌کنند...

 
نظرات کابران باهوک ریویو