خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

واکنش سازندۀ مستند تارنتینو به واینستاین

واکنش سازندۀ مستند تارنتینو به واینستاین

واکنش سازندۀ مستند تارنتینو به واینستاین

تارا وود، کارگردان مستند «21 سال: کوئنتین تارنتینو» خواسته است که سریعا ارتباطات فیلمش با شرکت تهیه‌کنندگی The Weinstein Co. که متعلق به هاروی واینستاین است، قطع شود. هفتۀ پیش پس از آنکه اعلام شد سه زن از این تهیه کنندۀ باسابقۀ سینما به دلیل تعرض جنسی شکایت کرده‌اند، موجی از واکنش‌ها و افشاگری‌ها به راه افتاد. با وجود آنکه چند روز بعد از اعلام این خبر، کمپانی واینستاین، او را از کارش اخراج کرد، اما باز هم وود طی بیانیه‌ای خواستار قطع همکاری‌‌اش با این شرکت فیلم‌سازی شده است.

بسیاری از زنان بازیگر معروف نیز اعلام کردند که در ابتدای کارشان، مورد تعرض واینستاین قرار گرفته بودند. پس از آن کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان زیادی از کار او شدیدا انتقاد کردند و بفتا هم عضویت او را لغو کرد. آکادمی اسکار هم اعلام کرده که به زودی جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و به احتمال فراوان، عضویت واینستاین از آکادمی هم ابطال خواهد شد.

تارا وود دربارۀ تصمیمش گفته است: «به عنوان یک زن، سازنده و تولیدکنندۀ این مستند، از شرکت واینستاین خواهشمندم که قردادمان را لغو کند و به پروژه این امکان را بدهد که کرامت و شان آقای تارنتینو و تمامی گروه سازندۀ این مستند حفظ شود. این مستند برای تکریم کارهای آقای تارنتینو ساخته شده و نمی‌خواهم گرفتار مناقشۀ کنونی شود.»

تنها 48 ساعت پس از اخراج واینستاین از کمپانی The Weinstein Co» » نشریه نیویورکر در گزارشی از پرونده شکایت سه زن علیه واینستاین به جرم تجاوز پرده برداشت. این پرونده در کنار مطلب نیویورک‌تایمز درباره رسوایی این غول هالیوودی سروصدای زیادی در رسانه‌های جهان به راه انداخته است.

پنج‌شنبه گذشته، یکی از دانشکده‌های سینمایی ایالات متحده اقدام به بازگرداندن پنج میلیون دلاری کرد که از سوی واینستاین به عنوان حمایت مالی از فیلمسازان زن به این نهاد آموزشی اهدا شده بود.

خیلی‌ها می‌گویند این یک راز مگو بوده ولی برای سال‌ها زیر فرش قرمز پنهان شده بود. همان‌هایی که روزی از هاروی واینستاین تعریف و تمجید می‌کردند حالا شمشیر را از رو بسته و از انتقاد کردن کم نمی گذارند.

هاروی واینستاین ۵۲ ساله یکی از معروف‌ترین تهیه‌کنندگان فیلم در دنیاست که فیلم‌هایی مثل «گریه بازی»، «پالپ فیکشن» و «آواتار» را در کارنامه خود دارد. او یک بار هم برای تهیه‌کنندگی فیلم «شکسپیر عاشق» در سال ۱۹۹۸ موفق به کسب جایزه اسکار شد.

 
نظرات کابران باهوک ریویو