خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کولر آبی، به جا مانده از قرون وسطی!

کولر آبی، به جا مانده از قرون وسطی!


میثم رادپور/ کولر آبی بیش از هر چیز دیگری مرا یاد کودکی‌ام می‌اندازد. این وسیله‌ی دوست‌داشتنی طی دهه‌های گذشته تغییری نکرده، و به یکی از مهم‎‌ترین منابع نوستالوژی ایرانیان بدل شده است. ظاهراً تولیدکنندگان کولر آبی طی نسل‌های متوالی نیازی ندیده‌اند چیزی را عوض کنند. موتور، سیستم آب‌رسانی، و ظاهر آن‌ها تقریبا هیچ تغییر مهمی نکرده است. سازندگان کولر آبی حتی به خود زحمت نداده‌اند کلیدهای برق فشاری را با انواع چرخشی ( دیمر) جایگزین کنند. کلیدهای که انتخاب‌های بیشتری را جهت تنظیم شدت باد کولر فراهم می‌کنند. با کلیدهای چرخشی شاید پدران کمتر کولرها را خاموش می‌کردند!

تولیدکنندگان کولر آبی زحمتی را که خود نکشیده‌اند، به مصرف‌کنندگان منتقل کرده‌اند. آن‌ها نیازی ندیده‌اند ارزش جدیدی تحصیل کنند، و ترجیح داده‌اند هزینه‌ی ناکارایی‌های خود را به خریداران تحمیل کنند. آن‌ها تلاشی در جهت بهبود نکرده‌اند، و دامنه‌ی انتخاب مصرف‌کنندگان را محدود کرده‌اند. آن‌ها با کم‌کاری خود ارزش‌ها را از خریداران به سوی خود انتقال داده‌اند.

به همین سبک شرکت‌های خودروسازی کشور طی سال‌ها ارزش‌ها را از محیط زیست، جان و مال مردمان به سمت ترازنامه‌ی خود منتقل کرده‌اند؛ کشاورزان از آب ارزان؛ شرکت‌های بازرگانی از ارز ارزان؛ و حتی شرکت‌های پتروشیمی از برق و گاز ارزان و ... .

در این سرزمین، ارزش چیزی ست که کم‌تر خلق می‌شود و بیش‌تر منتقل می‌شود. این‌جا کشور انتقال ارزش‌هاست نه خلق ارزش ها.
 
نظرات کابران باهوک ریویو