خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تکنولوژی چه بر سر آشپزخانه‌ می‌آورد؟

تکنولوژی چه بر سر آشپزخانه‌ می‌آورد؟

تکنولوژی چه بر سر آشپزخانه‌ می‌آورد؟

کنفرانس تخصصی آشپزخانۀ هوشمند، برای سومین سال پیاپیاش، مردم را گرد هم آورد تا ببینند چطور آشپزخانه دستخوش تغییرات ناشی از پیشرفت تکنولوژی شده است. صرف نظر از اینکه از میان این تعداد مدیر استراتژیست، مهندس و برنامه‌نویس و... چند نفرشان به آشپزی علاقه دارند، این همایش آیندۀ آشپزخانه‌ها در سال‌های آتی را تمام و کمال بررسی می‌کند.

آشپزخانه جایی است که بنا به گفتۀ یون لی، یکی از معاونان سامسونگ، آمریکایی‌ها، 60 درصد از روزشان را در آنجا می‌گذرانند. آیا این دلیل، برای تمرکز شرکت‌های فناوری در این حوزه کافی نیست؟

تقریبا همۀ کسانی که در این هفته در بنارویا هال جمع شده‌اند، معتقدند که هوش مصنوعی، آیندۀ آشپزخانه‌ها را دگرگون خواهد کرد. یون لی می‌گوید که فناوری آشپزخانه‌های آینده فراتر از صفحه‌ نمایش یخچال‌ها خواهد رفت که این اجازه را به کاربران می‌دهد که دستورپخت‌های مختلف را مرور و انتخاب کند و تقویم خانوادگی‌اش را چک کند.

دور نیست زمانی که قدرت مخلوط‌کن خانگی‌تان به دستگاهی کوچک روی مچ دستتان وصل شده باشد، دستگاهی که کار دیگرش دنبال کردن برنامۀ رژیم غذایی‌تان است و البته آمار محتویات یخچال و فریزرتان را هم در فهرستی مرتب کرده است. این دستگاه ممکن است با توجه به محتویات یخچال و وضعیت بدن و علاقه‌تان به میوه‌ها و البته شرایط رژیم غذایی‌تان، دستور تهیه یک اسموتی یا سالاد را برایتان آماده کند.

ممکن است اجاق گازتان خود تصمیم بگیرد که برای شامتان چه بپزد و وقتی غذا را آماده کرد، با اس ام اس به اعضای خانواده، آن‌ها را دور میز غذا جمع کند. یا آنکه یخچال‌ها آنقدر هوشمند شوند که خودشان بتوانند بر اساس بودجه و علاقۀ شما، فهرست خرید تهیه کنند و به فروشگاه‌های آنلاین بفرستند و خوار و بارهای مورد نیاز بدون کوچک‌ترین نقش شما، روی میز آشپزخانه مهیا باشند.

هوش مصنوعی، در آینده نیازهای آشپزی انسان‌ها را خواهد فهمید تا با ساده‌ترین برنامه‌ها و دستورها، عملکرد بالایی داشته باشد. بلاخره زمانی می‌آید که فقط بگویید برای روز دوشنبه، مرغ و رشتۀ مادربزرگتان را می‌خواهید و بعد تمام مراحل آشپزی از فهرست خرید و شستن و پختن و... بدون حضور شما انجام شود. یا اگر مایل بودید که خودتان آشپزی کنید، هوش مصنوعی به شما یاد می‌دهد که چطور غذا را خوشمزه تر کنید یا اینکه هشدار می‌دهد اگر شعلۀ گاز را کم نکنید، پیازداغتان جزغاله خواهد شد!

حتی هوش مصنوعی می‌تواند پسماندهای غذایی را هم به حداقل برساند و بگوید که هر نفر با توجه به ویژگی‌های فردی‌اش به چه مقدار غذا برای سیر شدن نیاز دارد و براساس همان نیاز آشپزی کند. 
نظرات کابران باهوک ریویو