خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 فیلم برای غروب‌های پاییزی

5 فیلم برای غروب‌های پاییزی

بی‌شک تماشای فیلم یکی از بهترین کارهایی است که در اوقات فراغت می‌توان انجام داد. اما تماشای چه فیلمی و از چه ژانری می‌تواند به ذهن سرکش انسان سمت و سو بدهد و با حال و هوایش سازگار باشد؟ شب‌های کشدار پاییزی فرصت مناسبی است برای دیدن فیلم و لذت بردن از حال و هوای دل انگیزش. اگر شما هم مثل ما معتقدید که تماشای هر فیلمی حال و هوای خاص خودش را می‌طلبد به خواندن ادامه دهید تا ببینید انتخاب اعضای تحریریۀ «باهوک» برای شب‌های طولانی پاییزی چیست:

«قوی سیاه»

کارگردان :دارن آرونوفسکی

نامزد دریافت 12 جایزه اسکار، از جمله بهترین کارگردانی سال، بهترین بازیگرزن نقش اول، بهترین بازیگر زن نقش مکمل

خلاصه: قوی سیاه روایتگر ماجرای زندگی نینا سیرز(ناتالی پورتمن) دختری‌ست که در تلاش برای به دست آوردن نقش اول باله معروف دریاچۀ قو اثر چایکوفسکی است. اما مدیر شرکت و طراح رقص‌های این باله در مورد توانایی نینا برای بازی همزمان در دو نقش قوی سفید معصوم و قوی سیاه اغواگر مطمئن نیست، نینا نقش قوی سفید را بخوبی بلد است اما نقش قوی سیاه منفی را نمی‌تواند به خوبی اجرا کند. این مانع رفته‌رفته تبدیل به سوهان روح نینا می‌شود، تا جایی که با خطر از دست دادن تعادل روحی خود مواجه می‌شود . نینا در این درگیری با خود هر چند به قیمتی گزاف، پیروز می‌شود و هر دو نقش را ایفا می‌کند. در صحنه نهایی فیلم خطاب به کارگردان نمایش با حالی نیمه‌جان می‌گوید: «تجربه کردم، من کمال را تجربه کردم.»

«نوامبر شیرین»

کارگردان: پن اوکانر

خلاصه: اگر در روزهای پاییز دوست دارید فیلمی عاشقانه ببینید، این انتخاب برای شماست. نلسون ماوس (کیانوریوز) در قسمت تبلیغات کار می‌کند و تمام عمر خود را صرف موفقیت در این حرفه کرده است. او به طور اتفاقی در امتحان تمدید گواهی‌نامه‌اش با زنی به نام سارا دیور (شارلیزترون) برخورد می‌کند که با تمام زن‌هایی که نلسون تاکنون دیده است، تفاوت دارد. بعد از گذشت اتفاق‌هایی که بین این دو به وجود می‌آید، سارا از نلسون می‌خواهد تا یک ماه (نوامبر) در کنار هم زندگی کنند. در این میان عشقی میان آن دو شعله ور می‌شود. با گذشت یک ماه، نلسون به سارا پیشنهاد ازدواج می‌دهد اما او قبول نمی‌کند و بعد اتفاقی می‌افتد که زندگی آن‌ها برای همیشه تغییر می‌کند.

«ساعت‌ها»

کارگردان: استیون دالدری

جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن (نیکول کیدمن) در سال 2002

خلاصه: این فیلم روایتگر یک روز از زندگی سه زن در سه مکان و زمان مختلف است. «ویرجینیا وولف»، نویسنده در سال 1923 در حال نگارش رمان «دالووی»، «لورا براون» زنی خانه‌دار در سال 1951 در حال خواندن رمان خانم دالووی  و« کلارسیا واگان» در سال 2001 که مانند خانم دالووی قرار است ترتیب یک مهمانی را بدهد. سه زنی که زندگی‌شان به یکدیگر متصل است و این اتصال هنرمندانه‌ترین ویژگی فیلم است.

«دیگران»

کارگردان : آلخاندرو آمنابار

اولین فیلم انگلیسی زبان انگلیسی که برندۀ بهترین فیلم گویا شده است

خلاصه: گریس استورات (نیکل کیدمن) مادری است که به همراه دو فرزند کوچکش در یک خانه دورافتاده زندگی می‌کند. بچه‌ها مبتلا به بیماری نادری، حساسیت به نور، هستند. بنابراین زندگی آن‌ها با قوانین عجیب وپیچیده که برای محافظت آن‌ها از اشعۀ آفتاب در نظر گرفته شده، عجین است. همزمان با ورود سه خدمتکار جدید به خانه، یکسری حوادث عجیب رخ می‌دهد و گریس کم‌کم پی می برد آن‌ها تنها نیستند و از این موضوع می‌ترسد. در پی ماجراهایی خدمتکاران را اخراج می‌کند و خانه در سکوتی وهم‌انگیز فرو می‌رود. اما اتفاقات عجیب‌وغربی همچنان در اطراف آن‌ها روی می‌دهد. سرانجام با برملا شدن حقیقتی تلخ، احتمالا مخاطب با یکی از شوکه‌کننده‌ترین تجربه‌های فیلم دیدنش روبه‌رو می‌شود!

«کشتن مرغ مینا یا مقلد»

کارگردان: رابرت مالیگن

جایزۀ اسکار بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین طراحی صحنه

خلاصه: فیلم کشتن مرغ مقلد روایتگر جامعه‌ای درمانده در ارزش‌ها و تفاخرهای احمقانه و کوته فکرانۀ نژادی است. آتیکاس فینچ وکیل ساده‌ای است که در دادگاه شهر کوچک میکوم از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون به اتهام ناروای تجاوز به دختری سفیدپوست دفاع می‌کند. او در جواب دخترش که چرا از تام دفاع می‌کند برایش مثال می‌زند که یک مرغ مقلد هیچ ضرری به انسان نمی‌رساند پس چرا باید آن را کشت؟ راوی داستان اسکات دختر کوچ آتیکاس است که از نزدیک شاهد تلاش‌های پدرش برای ترویج عدالت و انسان‌دوستی است. کتاب کشتن مرغ مینا، تاثیر بزرگی در جنبش‌های ضدنژادپرستی آمریکا گذاشت. 
نظرات کابران باهوک ریویو