خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 راهکار برای افزایش کارآیی اول صبح

5 راهکار برای افزایش کارآیی اول صبح

5 راهکار برای افزایش کارآیی اول صبح

برخی از انسان­ ها صبح ­ها کارآیی بالایی دارند و برخی دیگر شب­ ها به اوج خلاقیت و پرتحرکی می ­رسند. با این وجود کیست که نداند سحرخیزی مزیت بزرگی است که می­ تواند فرصت­ های زیادی را به زندگی­ تان دعوت کند.

اگر آدم خوابالودی باشید می ­دانید که چطور با دیر از خواب بیدار شدن، فرصت­ های زندگی مانند برق و باد از جلوی چشمانتان می­ گذرند. فرصت ­های شغلی، کلاس­ های اول وقت، کارهای اداری و بانکی و... . حتی اگر خانه­ دار هم باشید بهتر از هر کسی می­ دانید که با یک ساعت دیر بیدار شدن، چقدر کارهای خانه به عقب می­افتد. به همین دلیل است که اغلب کارآفرین­ ها عادت دارند که صبح زود از خواب بیدار شوند و زودتر از کارمندانشان سر کار حاضر شوند.

اگر مایلید که برخلاف عادت گذشته سحرخیز باشید یا صبح ­ها کارآیی بیشتری داشته باشید و بهتر به کارهای تان سر و سامان دهید، به خواندن ادامه دهید:

1. تغذیه و ورزش را دریابید

شاید برایتان تکراری باشد که بگوییم مهم ­ترین رکن خواب کافی و صبح­ های پرنشاط، داشتن برنامۀ غذایی سالم و ورزش کردن است. اما چاره­ ای نیست چون این گزاره حقیقت محض است. هر اندازه که برنامۀ غذایی و ورزشی حساب­ شده ­تری داشته باشید، به همان اندازه بهتر می­ خوابید و طی روز پرانرژی­ تر هستید. ویتامین ­ها و مواد معدنی عامل تحرک و پویایی ذهن و بدنمان هستند، پس برای بهبود وضعیت آن اول عادات غذایی­ تان را مرور و اصلاح کنید.

2. خوب و کافی بخوابید

قدم اول در سحرخیز شدن این است که خواب کافی و مطلوبی داشته باشید. شب­ ها سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید و حتی در تعطیلات آخر هفته هم این نظم را بر هم نزنید. اگر به سرعت خوابتان نمی­برد، چند دقیقه­ای به ریتم نفس هایتان فکر کنید و تلاش کنید منظم و عمیق نفس بکشید. بعد از چند بار تمرین، با همین تمرین کوچک خواب بهتر و عمیق ­تری را تجربه خواهید کرد.

3. آئین صبحگاهی خود را ایجاد کنید

صبح ­ها مهم­ ترین قسمت روز هستند. اگر سرحال از خواب بیدار شوید، طی روز با انرژی و حال بهتری به کارهایتان می­رسید. یکی از بهترین کارها برای شروع روز این است که آئین شخصی خودتان را داشته باشید و هر روز به آن وفادار باشید. برنامه­ ای داشته باشید که با شروعش مغزتان بداند که زمان خواب به پایان رسیده و صبح آغاز شده است.

4. صفحه ­ای را سیاه کنید

یکی از بهترین عادات صبحگاهی، نوشتن است. مهم نیست چه می ­نویسید، فقط اینکه قلمی به دست بگیرید و هر آنچه که در ذهنتان می­ گذرد را بدون فکر کردن بنویسید. نوشتن کمک می­کند تا ذهنتان از افکار و دغدغه­ های اضافه خالی شود، و فضا برای خلاقیت و افکار جدید باز شود.

5. فهرست کاری بنویسید

همۀ ما در هر جایگاهی که هستیم، وظایف متعددی برعهده داریم. هر روز صبح که از خواب بیدار می ­شوید فهرستی را از کارهایی که باید در آن روز انجام بدهید، بنویسید و بعد آن­ ها را اولویت­بندی کنید. با نوشتن این فهرست خواهید دید بی ­آنکه در زندگی ­مان خللی ایجاد شود، می­ توان از انجام کارهایی چشم پوشید. نوشتن فهرست کاری و تعهد به آن کمک می­ کند تا سطح استرسمان را کنترل کنیم، متمرکزتر عمل کنیم و در نتیجه روز موثرتری داشته باشیم.

 مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو