خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نگاهی به پشت پردۀ Dior

نگاهی به پشت پردۀ Dior

نگاهی به پشت پردۀ Dior

شهرت کریستین دیور به عنوان یکی از مهم‌ترین طراحان لباس زنانه در قرن بیستم زمانی آغاز شد که او اولین مجموعۀ خود را در سال 1947 ارائه کرد. او دراین مجموعه «نگاه جدید» یا «New Look» را معرفی کرد. ترکیب شانه‌های گردشده و منحنی، یک کمربند تنگ که محکم بسته می‌شد و دامن حجیم و پف‌دار، نگاه جدیدی بود که از ماورای ظرافت، زنانگی و توانگری به مد و پوشاک زنان می‌پرداخت. پس از سال‌های بسیاری که از استفاده یونیفورم‌های نظامی، کمبودها و محدودیت‌های مربوط به لباس‌های مردانه می‌گذشت، دیور نه تنها یک نگاه جدید را ارائه کرد، بلکه چشم‌انداز و نظریه‌ای جدید را در دنیای مد و پوشاک معرفی کرد.

دیور پس از تولد تا سن 10 سالگی در نورماندی فرانسه ماند و پس از آن، به همراه والدین خود به پاریس رفت. او پس از تحصیل در علوم سیاسی، در ارتش خدمت کرد. دیور طراحی لباس را در سال 1935 شروع کرد، در این سال او به پاریس بازگشت و شروع به فروش طرح‌های اولیۀ خود کرد. رابرت پیگرت، طراح لباس، او را در سال 1938 استخدام کرد. در طول جنگ جهانی دوم، دیور در جنوب فرانسه خدمت می‌کرد، سپس در سال 1941 دوباره به پاریس بازگشت و در سالن طراحی بزرگ‌تری برای لوسین للونگ مشغول به کار شد. دیور در سال 1946 با پشتیبانی مارشال بوساک، صاحب کارخانه منسوجات، سالن مد خود را افتتاح کرد.

آغاز حرفه‌ای

دیور کمک کرد تا پاریس محاصره شده پس از جنگ، مجددا به پایتخت و مرکز مد تبدیل شود. هر کدام از مجموعه‌های او در سراسر این دوره دارای موضوعی خاص بودند. بعضی از طرح‌های دیور به زمان امپراطوری دوم و سایر سبک‌های تاریخی شباهت داشت و از روی آن‌ها شبیه‌سازی شده بود، البته او لباس‌های مردانه نیز طراحی می‌کرد و آن‌ها را در بخشی از مدل‌های قفسۀ مدرن قرار می‌داد. دیور در آخرین مجموعۀ خود احساس کرد که به سبکی ملایم‌تر نیاز دارد و لباس‌های خواب زنانه، پیراهن‌های آستین کوتاه تنگ و پوششی شبیه لباس ساری زنان هندی طراحی کرد.

دیور به همرا شریکش جکووس رووت، در ایجاد قراردادهای کاری در تجارت مد پیشگام شد. در سال 1948، او قراردادهای پرسودی برای لباس‌های خزدار، جوراب‌های زنانه ساق بلند و عطر ترتیب داد که نه تنها برای او ایجاد در آمد می‌کرد، بلکه او را به یک نام آشنا  و فراگیر در جهان بدل کرد. در حالی که سالن مد دیور روز به روز در حال پیشرفت و ترقی بود، مرگ نا بهنگام دیور در سال 1957 دنیای مد را از یک رهبر بزرگ صاحب سبک محروم کرد. کریستین دیور تنها یک دهه با نام تجاری خود، لباس طراحی کرد، اما تاثیرش در دنیای مد تا سال‌های بسیاری پس از آن باقی خواهد ماند.

همچنان در اوج

خانۀ مد کریستین دیور، پس از مرگ او به حیاتش ادامه داد و محل ایده‌پردازی و خلق طراحان مطرح بسیاری شد. اقبال بلند آن به اندازه‌ای است که در چهارماه نخست سال 2009، علی رغم بحران اقتصادی جهان درآمد 4.2 میلیارد یورو داشت. کریستین دیور با پیش آمدن اولین نشانه‌های بحران اقتصادی در جهان توانست با مدیریت صحیح و استفاده از منابع استراتژیک خود به فروش بالایی در کوران بحران اقتصادی دهۀ گذشته برسد. اکنون کریستین دیور و برندهای مرتبط با آن توانسته‌اند در صنعت کالاهای لوکس همچون رهبر باشند. برندی که روزی به همت و تلاش شخص بنیانگزارش کار خود را آغاز کرد، امروزه از نیرو و انرژی صدها طراح و استراتژیست بهره می‌برد. مطالب مرتبط

روز جهانی پوشیدن کفش های قهوه ای
وضعیت سلبریتی ها در پهناورترین کشور جهان
راهکارهای  برای کاهش مصرف و خرید

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها