خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

رابطۀ میان نوشیدن قهوه تلخ و روان پریشی

رابطۀ میان نوشیدن قهوه تلخ و روان پریشی

رابطۀ میان نوشیدن قهوه تلخ و روان پریشی

مصرفکنندگان قهوه: اگر قهوهتان را سیاه و تلخ مینوشید، احتمالا شما به یک بیماری روانی مبتلا هستید.

اگر شما تا به حال با کسی آشنا شده‌اید، که در حالی که شما قهوۀ لاته انتخاب می‌کنید، او انتخابش قهوۀ تلخ و سیاه است و در مصرف کافئین زیاده‌روی می‌کند؟ خوب خبر بد اینکه، احتمالا با یک بیمار روانی ملاقات کرده‌اید.

مطالعه‌ای در سال 2015 در دانشگاه اینسبروک اتریش نشان می‌دهد افرادی که قهوۀ سیاه را ترجیح می‌دهند، اغلب گرایش‌های روان‌پریشی یا سادیسمی دارند.

این مطالعه که در مجلۀ Appetite منتشر شده است، بر روی بیش از 1000 بزرگسال صورت گرفته و سلیقۀ چشایی آن‌ها را بررسی کرده است. آن‌ها همچنین چهار تست متفاوت شخصیتی که صفات منفی (مانند: حیله‌گری و خیانت) آن‌ها را ارزیابی می‌کند، برای آن‌ها در نظر گرفته‌اند. مانند: خودشیفتگی، روان پریشی، سادیسم و میل به تجاوز. در نتیجۀ این آزمایش‌ها، محققان دریافته‌اند که میان انتخاب قهوۀ سیاه یا دیگر طعم‌های تلخ و ویژگی‌های شخصیتی ارتباطی وجود دارد.

آن‌ها همچنین متوجه شدند افرادی که از قهوۀ شیرین یا شکردار یا دیگر طعم‌های شیرین لذت می‌برند، به طور کلی به ویژگی‌های شخصیتی «دوست داشتنی بودن» نظیر همدردی، همکاری و مهربانی متمایل بودند.

صریح‌ترین نشانه در این مطالعه به رابطۀ میان انتخاب غذاهایی با طعم تلخ مانند: تربچه، آب تونیک (نوعی آب گازدار تلخ هندی) و «سادیسم روزمره» و لذت بردن از دیدن مشکلات دیگران پیدا شد.

در ادامه، این پژوهش محققان نشان می‌دهد که وابستگی بین غذاهای تلخ و گرایش‌های روانی می‌تواند مزمن یا در طول زمان بدتر شود.

اگر به قهوۀ تلخ علاقه دارید، دست نگه‌دارید و نگران نشوید. محققان تصریح کرده‌اند که «تلخ» اصطلاحی ذهنی و نسبی است و ممکن است نتیجۀ این آزمایش‌ها در شرایطی محدود صورت گرفته و نتیجه‌اش نمی‌تواند قطعی باشد. ضمن آنکه، آن‌ها هنوز مطمئن نیستند که به چه دلایلی میان طعم‌های تلخ و صفات شخصیتی ناپسند ارتباط وجود دارد.  

باید بدانیم که سلایق چشایی به شدت تحت تاثیر فرهنگ‌ها و تجارب شخصی هستند-نه کاملا مغایر با صفات شخصیتی ما- و این سلایق در طول زمان تغییر میکنند. دوران کودکی‌تان را که طعم سبزیجات را دوست نداشتید، به یاد می‌آورید؟ بسیاری از مردمی که امروزه به وفور قهوه می‌نوشند، حتی اولین بار دوست نداشتند طعم آن را امتحان کنند.

از طرف دیگر مصرف‌کنندگان قهوۀ سیاه نسبت به دیگران سالم‌تر می‌مانند. قهوۀ خالص برای سلامتی مزایای شگفت‌انگیزی دارد، در‌حالی‌که با اضافه کردن شیر و شکر ممکن است از میزان این فواید کم شود.

بنابراین هنگامی‌که با فردی آشنا می‌شوید که به قهوۀ تلخ علاقه دارد، کافی‌ست به این فکر کنید که همۀ روان‌پریشان هم لزوما قهوۀ تلخ دوست ندارند. اما اغلب کسانی که به قهوۀ تلخ تمایل دارند، بیشتر از سایرین در معرض بیماری‌های روانی قرار دارند.

منبع












نظرات کابران باهوک ریویو