خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

پرسیدن سؤال در جلسات مصاحبه‌های شغلی می‌تواند این پیام را به مدیران بدهد که اطلاعات شما کامل نیست، اما به دنبال یادگیری و آموختن هستید.  بنابراین سعی کنید که در مصاحبه‌های کاری سوال بپرسید و ابهاماتتان را رفع کنید.

1. یک متقاضی ایده آل برای این شغل، چه مهارت‌ها یا ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

پرسیدن این سؤال باعث می‌شود که جزئیات دقیق‌تری دربارۀ کارتان بدانید و با اطلاعات بیشتر کارتان را آغاز کنید. ضمن آنکه این فرصتی مغتنم است تا بدانید که کارفرما دقیقا چه انتظاری دارد.

2. چشم‌انداز تغییر یا پیشرفت این شغل در آینده را چطور می‌بینید؟

پاسخ این پرسش به شما این نگرش را می‌دهد که بدانید شرکت در آینده  چگونه پیش خواهد رفت و همچنین انتظارات کارفرما از شما چیست و چگونه مسیرهای شغلی در شرکت تکامل یافته است. با پرسیدن این سوال نشان می‌دهید که شما تمایل دارید برای مدت طولانی در شرکت بمانید و باعث رشد آنجا شوید.

3. از چه ویژگی کار در اینجا بیش از همه لذت می برید؟

پرسیدن این سؤال  این اجازه را به شما خواهد داد تا بیشتر دربارۀ شرکت و شخصیت کارفرمایتان بدانید. اگر دیدید که فرد مصاحبه‌گر برای پاسخ به این سوال دست و پا می‌زند، این زنگ خطری است که نشان می‌دهد آن‌ها احتمالا از شغلشان راضی نیستند.

4. برنامه‌های شما برای رشد شرکت چیست ؟

قبل از اینکه این سوال را بپرسید، در مورد شرکت تحقیق کنید. به تغییر اخیری که آن‌ها انجام داده‌اند یا محصول جدیدی که اخیرا وارد بازار کرده‌اند، اشاره کنید. این کار میزان علاقه و تعهد شما به شغل را نشان خواهد داد. این سوال به کارفرمای شما این فرصت را می‌دهد تا در مورد اهدافی که بدان دست یافته‌اند و تغییر جایگاهی که آن‌ها برای آینده شرکت می‌بینند، صحبت کند. این فرصت خوبی برای شماست تا بدانید چگونه آن‌ها را در دست‌یابی برای اهداف آینده شان یاری دهید.

5. ارزش شرکت شما در چیست ؟

دانستن دربارۀ ارزش شرکت، به شما کمک خواهد کرد تا ببینید آیا شما مناسب این کار هستید یا خیر؟! همینطور نشان می‌دهد که آیا مایل به تایید این ارزش‌ها هستید یا خیر. پس از مصاحبه ممکن است دربارۀ الزامات شغل مورد نظرتان بدانید یا رییس آیندۀ خود را بشناسید، اما باید ارزش‌های شرکتی را که قرار است در آن کار کنید، بدانید.

6. فکر می‌کنید چه مهارت‌های جدیدی در این پست یاد می‌گیرم ؟

این سوال چندین نکته مثبت را نشان می‌دهد. با مطرح کردن چنین پرسشی نشان می‌دهید که همه‌چیز را نمی‌دانید، اما تمایل به یادگیری دارید. همینطور نشان می‌دهید که شما می‌دانید داشتن مهارت‌ها مهم‌تر از دانش یا رزومۀ تحسین‌آمیز است.

7. موفقیت کارکنان خود را چگونه می‌‌سنجید ؟

دانستن پاسخ این پرسش به شما کمک می‌کند تا بدانید اولویت‌بندی مدیرتان به چه صورت است. ضمن آنکه او خواهد فهمید که پیشرفت کردن همواره نخستین دغدغۀ ذهنی شماست. 

 مطالب مرتبط

خطرات کار کردن در چنین ارتفاعی
چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
بوئینگ؛ در بزرگ‎ترین ساختمان دنیا

نظرات کابران باهوک ریویو

الهه خدابنده لو

  1396/09/23 16:13:44

سلام مقاله خوبی بود

1 0