خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آموزش دستشویی رفتن به کودک

آموزش دستشویی رفتن به کودک

آموزش دستشویی رفتن به کودک

درمورد از پوشک گرفتن، اول این رو بگم که این مرحله به نظر من کاملا با قطع شیر فرق میکنه ، چون از شیر گرفتن، ترک یک عادت قوی یا اصلا اعتیاد بچه است و آموزش دستشویی رفتن، یاد دادن یک مهارت جدیده، یعنی ماهیتشون یکی نیست و اصلا نباید نحوه برخوردمون با این دو‌ موضوع یکی باشه. مثلا برعکس روزی که تصمیم گرفتید بچه رو از شیر بگیرید، نیازی به محکم ایستادن و تسلیم نشدن در مقابل گریه بچه نیست، اصلا تنها چیزی که حالا نباید اتفاق بیفته گریه کردن یا اذیت شدن بچه است، مدام این رو به خودتون یادآوری کنید که مثل اینکه دارید به بچه شنا کردن، دوچرخه‌سواری یا هر مهارت جدید دیگه‌ای رو آموزش می‌دید، باید اولا اون مهارت رو براش جذاب جلوه بدید نه اینکه دلزد‌ش بکنید و دوم اینکه خونسرد و صبور باشید و یادتون نره که هیچ مهارتی رو هیچ انسانی بدون خرابکاری و زمین خوردن و دوباره بلند شدن یاد نگرفته و نمی‌گیره.

نکته بعدی که خودم تجربه کردم و حتمن بهتون توصیه میکنم، نه تنها درمورد این موضوع، در هر زمینه دیگه‌ای، بدون جمع کردن اطلاعات از کتاب ، اینترنت، تجربه افراد مختلف و ... و رسیدن به یک جمع‌بندی برای خودتون ، شروع به انجام دادنش نکنید. باور کنیم که ما مجبور نیستیم همیشه خودمون اشتباهاتی که دیگران قبلا مرتکب شدند رو مرتکب بشیم، مسیر میانبر اینه که تجربه اون‌ها رو بشنویم.

همونطور که همه منابع نوشتند، اولین نکته آماده شدن بچه است، فقط و فقط درصورتی که بچه آماده است شروع کنید و یادتون باشه آماده بودن به هیچ‌وجه به سن بچه ارتباطی نداره و زمانش بین ۱۸ ماهگی تا حتی ۳/۵ سالگیه. پس اصلا به تذکرات اطرافیانتون که تنها اطلاعاتشون از بچه شما سن و رفتارهای بچه شما در یک مهمونی چند ساعته است، توجهی نکنید. اما معنی آماده بودن بچه چیه!؟ نشونه‌های کلی اون این‌هاست: پوشکش به مدت طولانی، مثلا شب تا صبح خشک بمونه، از خیس بودن پوشک احساس ناراحتی بکنه، آگاهانه و با اعلام، دستشویی بکنه و بتونه خودش شلوار خودش رو بپوشه و‌دربیاره (البته این آخری رو‌ همزمان با پروسه یادگیری هم می‌تونه یاد بگیره).

اشتباهی که خیلی‌ها می‌کنند اینه که فکر می‌کنند از پوشک گرفتن، یک پروسه طولانی و چند ماهه است ، البته که از خیلی قبل تر باید ذهن بچه رو آماده کرد، مثلا اینکه بهش کاربرد دستشویی و سیفون رو نشون داد، کتاب‌هایی که توی اون‌ها از تصویر توالت و کاربردش استفاده شده براش خوند، حتی اجازه داشته باشه هروقت که خواست توی دستشویی رفت و آمد کنه و اونجا رو براش یک جای دربسته و ترسناک یا کثیف نشون نداد. ولی از روزی که ازش انتظار می‌ره از لگن خودش یا دستشویی به سبک آدم بزرگ‌ها استفاده کنه، پروسه یادگیریش اگر درست، مداوم و اصولی انجام بشه فقط سه یا چهار روز هست.

ترجیحاً سه چهار روزی رو برای آموزش انتخاب کنید که قرار نیست زیاد بیرون از خونه باشید و خونه هم خلوت باشه.

من صددرصد موافق تشویق و تأثیرش در هر یادگیری هستم، اما در این مورد بهترین تشویق که خیلی خوب نتیجه دلخواهتون رو می‌ده، خوشحالی کردن پدر و مادره، یعنی خوشحالی واقعی، نه فقط گفتن آفرین و این‌ها، مثلا بالا و پایبن بپرید یا بغلش کنید و با خوشحالی بهش بگید چقدر خوشحالتون کرد و باید به خودش افتخار کنه و  کارهایی شبیه این و از چهره و برق چشم‌های اون متوجه می‌شید که تشویقتون چقدر اثر داشته.

آغاز مراحل کار

از روز قبل، مثل اینکه فرداش قراره تولدش باشه یا مسافرت برید و خوشحالید، با هیجان و خوشحالی بهش بگید که از فردا قراره دیگه پوشک نپوشه و با آب و تاب براش تعریف کنید که چه تغییرات هیجان‌انگیزی تو راهه.

یک تبدیل توالت یا لگن جدید براش تهیه کنید (به قیمت و پیچیدگی لگنهای بچه موجود دقت نکنید هرچه ساده‌تر و سبکتر باشه، راحت‌تر تخلیه و شسته میشه) فقط دقت کنید که نشیمنگاهش براش راحت باشه چون ممکنه گاهی زمان طولانی‌ای روی اون بشینه.

روز قبل، لگن جدید رو براش رونمایی کنید و ازش بخواین بشینه روش و امتحانش کنه که راحته یا نه ، چون بعضی از بچه‌ها (مخصوصا اگر قبلا هیچ‌وقت از لگن استفاده نکردند) ممکنه حتی حاضر نشن بلافاصله روی اون بشینند. پس لازمه که یک نصف روز اون رو با دوست جدیدش آشنا کنید.

روز اول: اگر بتونید اون رو برای تخلیه مثانه اول صبح روی لگن بشونید، قدم بزرگی برداشتید چون با شل کردن عضلاتش و حسی که داره و نتیجه‌ای که می‌گیره یعنی پر شدن مخزن لگن آشنا می‌شه. حالا کار شما شروع می‌شه ، ساعت کوکی (یا آلارم موبایلتون) رو برای هر نیم ساعت کوک کنید. به محض اینکه زنگ زد، با هیجان بهش بگید «اِ بدو بدو وقتشه، باید بشینی روی پاتی (یا هر اسمی که خواستید به لگن بدین)»، هر نیم ساعت تکرار کنید، اصلا مهم نیست که هربار دستشویی می‌کنه یا نه ولی اگر موفقیت‌آمیز بود، خوشحالی خودتون رو با تمام وجود بهش نشون بدید.

نکته دیگه اینه که روز اول شلوار یا شورت یا شورت آموزشی و غیره نباید بپوشه چون ممکنه احساس اون رو با محافظتی که از پوشک میگرفته اشتباه بگیره، پس فقط یک بلوز یا پیرهن بلند تنش کنید، همین. اگر تصادفا جایی بیرون لگن دستشویی کرد، با نهایت خونسردی رفتار می‌کنید و فقط با صدای خونسرد و مهربون تکرار می‌کنید که فقط توی پاتی جیش می‌کنیم. قبل از خواب مایعات کمتر بهش بدید و بدون پوشک می‌خوابه.

نکته: خیلی مهمه که وقتی تصمیمتون رو برای شروع گرفتید بهش بگید پوشک‌هات تموم شدن نه اینکه گاهی یا ساعتی از روز داشته باشه و گاهی نداشته باشه.

روز دوم: اگر از نتیجه و همکاری روز اولش راضی بودید، حالا می‌تونه شورت بپوشه و آلارم ساعت رو کمی طولانی‌تر تنظیم کنیم، مثلا یکساعت. باز هم با خونسردی تمام یا با بازی و تفریح هربار که ساعت زنگ می‌زنه بشینه و حالا ازش بخواین شورت یا شلوارش رو خودش دربیاره و بپوشه. تا آخر روز دوم احتمالا متوجه می‌شید که خودش در صورت نیازش اعلام می‌کنه که جیش داره یا با عجله خودش رو به لگن می‌رسونه ولی اگر هم به این مرحله نرسید اصلا ایرادی نداره و شما همچنان به روش خودتون ادامه بدید.

نکته: من شنیدم بعضی کتاب‌ها می‌گن لگن رو نباید داخل اتاق و این‌ها قرار داد ولی به نظر من چند روز یا چند هفته اول بهتره قوانین رو برای لذتبخش‌تر شدن پروسه براش، به حداقل برسونید، مثلا چه اشکالی داره اگر ساعت زنگ زد و اون مشغول بازی بود و قبول نکرد بره به دستشویی و شما بگید باشه میخوای پاتی بیاد پیشت؟! و اون حتمن قبول خواهد کرد. حتی این چند روز اول اگر خواستید از خونه بیرون برید شورت آموزشی پاش کنید ولی بهش بگید که این پوشک نیست و اگر جیش کنی خیس میشه و لگنش رو با خودتون ببرید و توی ماشین کنار صندلیش بگذارید که خیالش راحت باشه هرزمان که لازمش داشت اونجاست!

 

روز سوم: دیگه نیازی به زنگ ساعت نیست و احتمالا به صورت خودکار و فقط با یادآوری کردن شما، خودش داوطلب استفاده از لگن می‌شه. فقط باید سعی کنید با یادآوری‌های به موقع بهش، احتمال اینکه تصادفاً جای دیگه‌ای دستشویی بکنه رو پایین بیارید.

نکته: اگر همکاریش با پروسه رضایتبخش بود از اون بخواین که ظرف لگن رو خودش توی دستشویی خالی کنه و سیفون رو بزنه. و همه این مراحل رو با تشویق و خوشحالی کردن یا وارد کردن کمی تخیل، براش جذاب‌تر کنید ، مثلا بعداز اینکه سیفون رو زد با هم بگید «بای‌بای پی‌پی، خوش بگذره!»

روز چهارم: اجازه بدید بدون دخالت و یادآوری شما به سمت لگن بره و فقط در صورتی که احساس کردید مدت طولانی گذشته و خودش مشغول بازی یا کاری هست که فراموش کرده، بهش یادآوری کنید.

نکته: هرکدوم از این روزها رو در صورت ندیدن نتیجه دلخواه می‌تونید یک روز تمدید کنید ولی اگر به موقع و در صورت آمادگی داشتنش شروع کرده باشید فکر نمی‌کنم احتیاجی به تمدید بیشتر از یک روز داشته باشید.

روزهای بعد از تماشای پیشرفت و میزان بزرگ شدن بچه‌ای که تا هفته پیش انقدر کوچیک و حتی عاجز از دستشویی رفتن بود، لذت ببرید.


اینستاگرام نازلی بهزادیآموزش کودک کودک
نظرات کابران باهوک ریویو