خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 راه برای جلوگیری از پوکی استخوان

5 راه برای جلوگیری از پوکی استخوان

5 راه برای جلوگیری از پوکی استخوان

 استخوان بافت زنده‌ای است که اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه‌های داخلی استخوان بزرگ می‌شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می‌افتد. در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک‌ترین ضربه دچار شکستگی می‌شود. پوکی استخوان اغلب تا زمان شکستگی استخوان علامتی ندارد. این پدیده در سنین سالمندی شایع است اما با اقدامات ساده‌ای می‌توان آن را به تاخیر انداخت یا شدتش را کاهش داد و به طور کلی با اصلاح شیوۀ زندگی و انتخاب عادات صحیح می‌توان از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری کرد. 

ابتدا با اصلاح روش های تغذیه و رعایت رژیم غذایی شروع می‌کنیم:

1.      خوردن لبنیات تنها برای دریافت کلسیم بدن کافی نیست بلکه سعی کنید در کنار آن از مواد سبزیجات با رنگ سبز تیره، كلم بروكلی، بادام و سایر مغزها که  بهترین منابع تامین كلسیم برای بدن هستند نیز استفاده کنید. ما به ویتامین  D،‌ منیزیم و موادمعدنی دیگر هم نیاز داریم، بهترین كار این است كه طی چند روز بادام، یك كلم بروكلی و مقداری ماهی سالمون بخوریم تا از رسیدن مواد لازم به استخوان‌هایتان مطمئن باشیم.

2.      مصرف نمك را محدود كنید. نه تنها در سن بالای 50 سال منجر به فشار خون می‌شود بلکه سدیم موجود در آن  باعث افزایش دفع كلسیم از ادرار می‌شود.

3.      ­به غیر از تغذیه روش‌های دیگری هم هست که می‌تواند به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند. برای جذب كلسیم به ویتامین  Dهم نیاز داریم. بدن وقتی در مقابل نورخورشید قرار بگیرد شروع به ساختن ویتامین D می‌كند. فراموش نکنید که حضور طولانی‌مدت در محیط‌های دربسته و نیز استفاده از كرم‌های ضدآفتاب باعث شده است كه بسیاری از افراد دچار كمبود ویتامین D ‌شوند. به هرحال اگر شیوه زندگیمان به گونه‌ای است كه مدت زیادی در تماس با نورآفتاب قرار نمی‌گیریم، بهتر است از مكمل‌های حاوی ویتامین D هم استفاده کنیم.

4.      ورزش را فراموش نکنید. ورزش منظم سبب افزایش قدرت عضلانی، تعادل، افزایش قدرت و استحکام استخوان‌ها، کاهش احتمال زمین خوردن و شکستگی ناشی از آن می‌شود. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن آهسته، کوه‌پیمایی، به آرامی بالا رفتن از پله‌ها، مناسب‌ترین ورزش‌ها هستند. بارداری و شیردهی ممکن است تراکم استخوان خانم‌ها را کاهش دهد. تراکم استخوان در سنین بعد از یائسگی باز هم کاهش بیشتری پیدا می‌کند. بهترین راه برای جلوگیری از پوكی استخوان و حفظ تراکم استخوان در خانم‌ها انجام فعالیت‌های بدنی منظم است. بهترین این ورزش‌ها آن‌هایی هستند که در حالت ایستاده انجام می‌شوند و در هنگام انجام آن‌ها استخوان‌ها و عضلات در مقابل نیروی جاذبه کار انجام می‌دهند.

5.      مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان، پیپ و چپق موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان می‌شود.

 

 

 
نظرات کابران باهوک ریویو