خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پیکاسو را بهتر بشناسیم

پیکاسو را بهتر بشناسیم

پیکاسو را بهتر بشناسیم

«پابلو دیگو خوزه فرانسیسکو دپائولا یوان نپوموسنو ماریا دلاس رمدیوس سیپریانودلاسانتیزیما ترینیداد مارتیر پاتریک کلیتو رویزی پیکاسو» یکی از بزرگ‌ترین نقاشان، مجسمهسازان، طراحان صحنه و نویسندگان قرن بیستم است که با ورودش به این عرصه، تحول بزرگی در دنیای هنرهای تجسمی به وجود آورد.

اسم او از نام‌های چند قدیس و خویشاوندانش گرفته شده اما اسم «پیکاسو» در حقیقت از مادرش، ماریا پیکاسو لوپز، گرفته شده است.. پیکاسو صاحب سبک کوبیسم و یکی از پرکارترین هنرمندان قرن بیستم در 25 اکتبر سال 1881در مالگا، شهری در اسپانیا متولد شد، و در هشتم آوریل سال 1973 درگذشت.

او فرزند نقاشی تحصیل کرده بود و از همان دوران کودکی به نقاشی علاقه پیدا کرد و از 10 سالگی در کنار کنار پدرش که معلم نقاشی یک آموزشگاه هنری بود نقاشی را حرفه‌ای یاد گرفت و دوستانش را با کشیدن نقاشی بدون بلند کردن قلم یا نگاه کردن به کاغذ سرگرم می‌کرد. در ۱۳ سالگی از پدرش که معلم هنر بود پیشی گرفته بود؛ در نتیجه پدرش قلم و پالت خودش را به پیکاسو داد و قسم خورد دیگر هرگز نقاشی نکند.

او سال 1895 به همراه خانواده‌اش به بارسلونا نقل مکان کردند. آنجا بود که پیکاسو به آکادمی هنرهای عالی رفت و به تحصیل مشغول شد، و از مکان‌ها و گروه‌های مختلف هنری دیدن کرد؛ این سفر در پیشرفت کارش بسیار موثر بود و اساس نگرش هنری او را پی‌ریزی کرد.  در سال 1900 اولین نمایشگاه نقاشی خود را در بارسولونا برپا کرد و در پاییز همان سال به پاریس رفت. او بیشتر عمرش را در فرانسه سپری کرد.

 دوران هنری پیکاسو را به دو بخش دورۀ آبی و دورۀ رز نام‌گذاری کردند. دورۀ آبی  زمانی شروع شد که یکی از دوستانش خودکشی کرد و این مسئله تاثیر زیادی بر روی این نقاش جوان گذاشت و تحت این شرایط بود که بیشتر نقاشی‌هایش رنگ‌های تیره به خود گرفت. نقاشی « گرنیکا» معروف‌ترین اثر این دوران است. این نقاشی به عنوان قدرتمند‌ترین نماد ضد جنگ در قرن بیستم معروف شد.

اما پس از مدتی اقامت در پاریس جعبۀ رنگ‌های او با تغییرات ارتباطات و درونی‌اش از طیف‌های تیره به رنگ‌های قرمز و صورتی تغییر پیدا کرد؛ که به این دوره، دورۀ رزگفته می‌شود. اثر«دوشیزگان آوینیون» شاهکار همین زمان است.

او به همراه ژرژ براک، نقاش فرانسوی سبکی جدید به نام کوبیسم که از مکعب‌های کوچک تشکیل می‌شد، را ابداع کرد. هرچند که پیکاسو را بیشتر به خاطر نقاشی‌هایش می‌شناسند اما او در هنرهای دیگر هم مانند مجسمه‌سازی، حکاکی روی چوب، سفالگری و چاپ سنگی و معماری نیز تبحر داشت. او در سال‌های پایانی پایانی زندگی‌اش بسیار پرکار بود و با خلق آثارش تاثیر مهمی در هنر مدرن داشت. پیکاسو به غیر ازاستعداد ذاتی‌اش، ابداع و نوآوری‌های زیادی در آثارش داشت که باعث شد جایگاهش به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقاشان تاریخ، تثبیت شود.

تک‌تک تابلوها و طرح‌های پیکاسو، یادداشت‌های روزانهٔ اوست و مجموعهٔ آن‌ها کتاب زندگی او یا به بیان دیگر اتوبیوگرافی‌اش محسوب می‌شوند. تابلوی گرنیکا نقاشی او به عنوان مهم‌ترین اثر هنری متعهد او شناخته شد که در بیش از میلیون‌ها تراکت و اعلامیهٔ تبلیغاتی در معرفی وحشت جنگ، ویرانی و قتل ‌عام مردمان بی گناه یک شهر بی دفاع زیر اولین بمباران هوایی قرن بیستم در جامعهٔ جهانی تکثیر شد، و تابلوی دوشیزگان آوینیون‌اش بزرگ‌ترین اثر هنری قرن بود.












نظرات کابران باهوک ریویو