خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سفر در پاییز هزار رنگ

سفر در پاییز هزار رنگ

سفر در پاییز هزار رنگ

انسان‌ها مانند درختان ریشه در زمین ندارند و می‌توانند هرجا که بخواهند بروند. به خاطر همین است که سفر یکی از لذتهای بزرگ زندگی است. سفر راهی برای دیدن دنیا و شناخت مکان‌هایی که هرگز تابه‌حال آن‌ها را ندیده‌اید، شناخت فرهنگ‌ها و تمدن‌های گوناگون و آشنایی با انسان‌هایی که هر کدام دنیا و بینش مخصوص به خود را دارند. می‌گویند «بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی»، بی‌راه هم نمی‌گویند. در سفر و دیدن جاهای مختلف است که انسان می‌آموزد و وسعت زندگی را درمی‌یابد.

هرچند با وجود درآمد ناچیز و برنامۀ کاری فشرده‌ای که همۀ ما به نوعی گرفتارش هستیم، خیلی دشوار است که کار را کنار بگذاریم و کوله‌بار سفر ببندیم. ولی جدا شدن از مکان زندگی و دوری از ساکن بودن، حتی برای مدتی کوتاه هم که شده، برای سلامتی ما بسیار مفید است و همین دلیل مضاعفی است که از سفر غافل نشویم و از هر فرصتی برای دیدن اماکن دیدنی دنیا استفاده کنیم.

 

كاهش استرس و اضطراب

سفر به ما این امکان را می‌دهد که کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنیم. حتی اگر سفر کاری باشد و ما مجبور باشیم ساعت‌های متمادی در کنفرانس‌های متعددی شرکت کنیم، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهیم شد. ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر سفرمان همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان‌های مختلف داشته باشیم یا مقصدمان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب ما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست. كاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی‌مان کمک خواهد کرد.

 

تنوع در زندگی

مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می‌شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شویم و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به ما می دهد. اینکه بخواهیم برنامۀ روزانه خود را کمی تغییر دهیم، می‌تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می‌کند. بزرگی می گفت: «هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است».

اما یکی از علت‌هایی که باعث می‌شود برخی از ما فرصت مسافرت رفتن را از دست بدهیم، شلوغی و ازدحام جمعیت در فصول گرم سال است. غافل از آنکه سفر کردن در فصل‌های دیگر نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد و می‌تواند تجربه‌ای بدیع محسوب شود.  پاییز سرما را با طبیعتی پوشیده از رنگ‌های گرم پیوند داده است. سفر در این فصل، مناظر زیبایی از طبیعت را به ما نشان می‌دهد که در نوع خود بی‌نظیر است. بارش‌های زیبای پاییزی و طبیعت هزاررنگ، جذابیت این فصل را بیش ازهرچیز دیگری خاطره‌انگیز می‌کند. بنابراین حیف است اگر در این فصل زیبا دل به جاده نزنیم و طبیعت‌گردی نکنیم.

هنگامی که در ایران و در کشوری چهار فصل زندگی می‌کنیم گزینه‌های زیادی برای سفربه نقاط مختلف داریم. از شمال کشور با تمام زیبایی‌ها و طبیعت خاصش که تابلوهایی بی‌نظیری را برایمان ترسیم می‌کند گرفته تا جنوب کشور با آب و هوای دل‌انگیز و تقریبا بهاری‌اش.

در این فصل که به علت باز شدن مدارس و دانشگاه‌ها، جاده‌ها و مناطق گردشگری خلوت‌تر از فصل تابستان هستند، سفری متفاوت را با همسفران و عزیزانتان تجربه می‌کنید. واگر به تنهایی قصد مسافرت دارید این فصل می‌تواند بهترین گزینه برای خلوت کردن با خود و لذت بردن از طبیعت بکر ‌باشد.

و اما پیشنهادهای ما برای سفر در این فصل:

1. چشمه‌های آب ‌گرم‌ ایران به غیر از خواص درمانی که دارند، در سرمای این فصل بسیار دلچسب هستند. مانند آب گرم‌های :لاویج، در مازندران و کریز در کاشمر و آب گرم‌های  مختلف در اردبیل و آذربایجان غربی که رتبه اول را در تعدد آب گرم در ایران دارد.

2.تالاب‌ها، جنگل‌ها، ارتفاعات و ییلاق‌های شمال کشور از جمله گیلان و گلستان که طبیعت بکر و بی‌نظیری دارند، نیز در فصل پاییز بسیار زیبا هستند که قطعا سفر به این مناطق تجربه‌ای کم‌نظیر برایتان به وجود خواهند آورد.

3.سفر به مناطق کویری کشور و مناظر خاصش مانند شهرهای کویری یزد از میبد تا کویرهای «جندق»، «ریگ جن»، نیز می‌تواند سفری متفاوت را در این فصل برای شما داشته باشد.

4.بنادر و جزیره های زیبای جنوب کشور هم از این قاعده مستثنی نیستند.

.5سفر به قشم و کیش و چابهار و خوزستان ، نیزدر این فصل جالب خواهد بود. شما می‌توانید با استفاده از نقشه ها و اطلس های گردشگری ، سفری راحت و آسوده  را تجربه کنید.

 

 

 

 مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه

نظرات کابران باهوک ریویو