خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آغاز یک حکومت بی فرجام

آغاز یک حکومت بی فرجام

آغاز یک حکومت بی فرجام

رضاخان روند تصاحب سلطنتش را با کودتایی که با برنامه‌ریزی انگلیسی‌ها در سوم اسفند سال 1299رخ داد، آغاز کرد. او عامل نظامی کودتا و سید ضیاءالدین طباطبایی ـ مدیر روزنامه رعد ـ عامل سیاسی آن بود. سفارت انگلستان هدایت این کودتا را بر عهده داشت؛ آن‌ها نیروهای ژاندارم و دیگر محافظان شهر را مطلع کردند تا رضاخان و نیروهایش مشکل جدی‌ای در تصرف تهران نداشته باشند. اولین ساعات سپیده‌دم سوم اسفند، رضاخان همراه با نظامیان قزاق تحت فرمانش، از قزوین وارد تهران شد. قزاق‌ها با ورودشان به تهران دروازه‌های شهر را بستند و سفارتخانه‌ها را به محاصره خود درآوردند تا کسی به این مکان‌ها پناهنده نشود. سپس تمامی تلفن‌ها و خطوط ارتباطی داخل و خارج کشور را قطع کردند.

 در این روز زد و خوردهای پراکنده‌ای در جریان تصرف شهر به وقوع پیوست و تعدادی نیز کشته و زخمی شدند. آن‌ها بلافاصله کلانتری‌ها، وزارتخانه‌‌ها، پست‌خانه‌‌ها و ادارات دولتی و مراکز حساس تهران را به تصرف درآوردند. پس از به اختیار گرفتن تمام نقاط پایتخت، رضاخان اعلامیه‌ای در ۹ ماده تحت عنوان «حکم می‌کنم» منتشر و به در و دیوار و معابر شهر نصب کرد. بر اساس این اعلامیه تمامی ادارات دولتی و روزنامه‌ها تعطیل شدند و به جز تامین ارزاق روزانه  به هیچ اداره یا مغازه‌ای اجازۀ کسب داده نشد. در پی تهدیدات سفیر انگلیس، احمد شاه به ناچار در احکام جداگانه سیدضیاءالدین را مامور تشکیل کابینه کرد و رضاخان را به فرماندهی کل قوا منصوب و وزیر جنگ کرد و  لقب «سردار سپه» را گرفت. اینگونه بود که راه برای پادشاهی و آغاز سلطنت پهلوی هموارتر شد.

پس از نخست‌وزیری رضا خان، احمد شاه قاجار به سفر اروپا رفت و ادارۀ کشور به دست رضا خان افتاد. نخست‌وزیری که با کودتای نظامی بر روی کار آمده بود با راه‌حل های غیرنظامی توانست پایه‌های قدرت خود را محکم کند و با اختیارات زیادی که پیدا کرده بود و با شروع اصلاحات گسترده، تلاش کرد خود را در اذهان عموم مردم موجه نشان دهد. او با دعوت از خانزاده‌ها به تهران از شورش آن‌ها جلوگیری کرد و در مراسم مذهبی شیعیان در مساجد و تکایا شرکت می‌کرد و از وجود شاهزادگان قاجاری پر نفوذ در دولت استفاده کرد. اما راهی که این چنین آغاز کرده بود سرانجام به کشف حجاب و القای عناصر جامعۀ غربی به- کشور سنتی و مذهبی- ایران ختم شد.

 

 

 
نظرات کابران باهوک ریویو