خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

بهترین راه برای شروع سفر شادی

بهترین راه برای شروع سفر شادی

بهترین راه برای شروع سفر شادی

آیا می‌خواهید سفر شادی خود را شروع کنید؟ پس با پای راست اولین قدمتان را بردارید.

سال آخر دبیرستان بودم و برای فارغ‌التحصیلی فقط لازم بود، فیزیک را پاس کنم. تنها مشکل همین بود؟!

من فیزیک را در دبیرستان رها کردم؛ بنابراین هیچ مهارت پایه‌ای در فیزیک نداشتم. پس از تنها یک هفته در کلاس من پاک گیج شده بودم. خط به خط کتاب درسی را خوانده بودم، در ساعات اداری به کتابخانه رفته بودم و در مطالعات گروهی حضور داشتم؛ اما به سختی کلاس را می‌گذراندم.

تجربۀ من احتمالا شما را متعجب نمی‌کند. همانطور که می‌دانید برای یادگیری چیزهای تازه، باید از پایه شروع کنید و این دربارۀ یادگرفتن شادی نیز صادق است. وقتی از ابتدا عادت‌های درست داشته باشیم، می‌توانیم پیمودن این راه را برای خودمان آسان‌تر کنیم. ما به شما این راه درست را می‌آموزیم:

کاری ساده و مفرح را انتخاب کنید و در آن پیروز شوید

محققان عقیده دارند یادگیری بعضی از عادت‌های خوشبختی آسان‌تر از مابقی آن‌هاست؛ بنابراین به جای امتحان کردن محبوب‌ترین روش ایجاد شادی، مثل مدیتیشن یا رسیدن به خود، با عادت‌هایی که آسان‌تر و جالب‌تر هستند، کار را شروع کنید. نظریه گسترش و ساخت اشاره می‌کند که تجربۀ احساسات مثبت، ذهنیت ما را گسترش می‌دهد و ما را از لحاظ روانشناسی و عقلانی و همچنین روابط اجتماعی ارتقا می‌دهد و اجازه می‌دهد از تجربیاتمان بهتر استفاده کنیم. با شروع تمرین‌های آسان و جالب، پرش به سمت شادی را استارت بزنید. متعاقبا احساس خودکارآمدی‌تان را افزایش دهید و خودتان به سمت روند شاد شدن پیش بروید.

مطالعات بر روی این نظریه، نشان می‌دهد: افرادی که در ابتدای تلاش برای شاد شدنشان، احساس مثبت بیشتری دارند، در انتها نتایج مثبت‌تری دریافت خواهند کرد.

کدام عادت‌ها برای شروع آسان‌ترند؟

یک عادت خوب که محققان یافته‌اند و یادگیری آن نسبتا آسان است، لذت بردن از چیزهای خوب در زندگی با استمرار آن‌ها و سهیم کردنشان با دیگران است (مانند: رفتن به سفری خاص یا کنسرتی هیجان‌انگیز).  از طرف دیگر محققان اشاره می‌کنند که  حضور در لحظه نسبتا دشوار است، زیرا ممکن است مبتدی‌ها با دست و پا زدن، مهارت‌های شناختی‌شان را از بین ببرند.

راه دیگر برای شروع، کار با چیزهای سرگرم‌کننده است. دورۀ آنلاین رایگان «مرکز علمی شاد زیستن»، دانش‌آموزان را به امتحان کردن 10 راهکار متفاوت شادی ( تا پایان دوره ) و بازتاب آن بر روی تجربیاتشان دعوت کردند. نظرسنجی‌ها نشان داد که در میان این 10 نفر، دانش‌آموزان بیشترین لذت را از تنفس ذهن، تمرینات تمرکز و شکرگزاری بردند و فهرست کردن سه دارایی یا اتفاق خوب هم کمک زیادی به شاد شدنشان کرد.

آن‌ها متوجه شدند این تمرینات بیشتر از تمرینات بخشش یا خودخواهی، نتیجه می‌دهد و با ارزش‌های خصوصی و تمایلات طبیعی آن‌ها همخوانی بیشتری دارد.

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2012، مردم انتخاب کردند که چه فعالیت‌ها و تمریناتی داشته باشند. آن‌ها تمرینات مربوط به برنامه‌ریزی برای هدف، خوشبختی در لحظه و شکرگزاری را بیشتر از تمرین خوش‌بینی، لذت بردن از گذشته، ابراز قدردانی از دیگران و مهارت‌های مهربانی، پسندیدند. همین شواهد به ما نشان می‌دهد چه عادت‌هایی لذت بخش‌ترند.

بنابراین وقتی شروع به تمرین عادت‌های خوشبختی می‌کنید، سعی کنید با راحت‌ترین و مفرح‌ترین تمرین‌ها کار را شروع کنید، اما فقط به آن‌ها اکتفا نکنید زیرا عادت‌های سخت‌تر ارزشمندترند و ممکن است نتایج پربارتری به همراه داشته باشند.

با عادت‌های اثربخش‌تر، شادتر شوید.

این بدین معنی‌ست که برخی عادت‌های شاد زیستن روی بعضی‌ها تاثیر بیشتری دارد. در نظرسنجی تازه‌ای، به عنوان مثال، من قصد داشتم بدانم کدام عادت‌های خوشبختی بیشترین تاثیر را بر روی افزایش شادی دارند. چیزی که من کشف کردم این بود که برخی افراد که دربارۀ خودشان احساس خوبی دارند، نسبت به بقیه خوشحال‌ترند.

پژوهشی دیگر این نظریه را تکمیل می‌کند. محققان دریافته‌اند؛ یکسری عادات که در دراز مدت به شدت در خوشبختی تاثیر دارند، همان‌هایی هستند که توجه شما را به خود جلب می‌کنند. این شامل تمرین‌هایی مانند: پیش‌بینی اتفاقات خوب آینده، توجه کردن به نکات مثبت بیش از منفی‌بافی و فکر کردن درباره اتفاقات خوب گذشته است.

شاید تحقیقات بیشتری نشان دهد که رفتارهای سالم مانند ورزش کردن -که باعث تندرستی می‌شود- تاثیر بسیار زیادی دارند، در واقع نتایج مطالعه‌ای نشان داد که برنامه‌ای که سطح سلامتی افراد را افزایش دهد، میان مبتلایان به افسردگی بیشتر از مراقبه، میزان افسردگی را کم میکند و همچنین رضایتمندی از زندگی را بالا میبرد.

اگرچه هر دو برنامه در طولانی مدت تاثیرگذار بودند، اما نویسندگان معتقدند ممکن است عادت‌های مثبت سلامتی، با سرعت بیشتری میزان سلامت را افزایش دهد، درحالیکه مراقبه ممکن است به صورت تدریجی منجر به بهبودی پایدار شود.

همینطور استفاده از تمرین‌های متنوع بیشتر، صرف نظر از اینکه چه شیوه‌هایی هستند، می تواند سودمند باشد. به عنوان مثال: مطالعه‌ای نشان داد؛ یک برنامه که شامل تمرین‌های کمتر شادی است در قیاس با برنامه‌ای که شیوه‌های بیشتر شادی را در خود دارد، برنامه دوم بیشتر سبب افزایش سلامتی می‌شود.

تحقیقات دیگری نشان می‌دهد افرادی که در تمرینات بیشتری شرکت می‌کنند، نسبت به افرادی که در تمرینات کمتری شرکت می‌کنند، موفقیت‌هایشان افزون‌تر است. به نظر می رسد افرادی که به طور وسیع در فعالیت‌ها شرکت می‌کنند و درگیر آن می‌شوند، بیشترین سود را می‌برند.

در مجموع؛ تلاش برای هر عادت جدید دشوار است، ولی ارزشش را دارد امتحان روش‌های خوشحالی را شروع کنیم. هنگامی که شروع به تمرین چند عادت جدید کردید، عادت‌های بعدی برایتان آسان‌تر خواهد شد. برای شروع از این راهنمایی‌ها استفاده کنید و با پای راستتان گام بگذارید و یادتان باشد اشتباهی که من در فیزیک کردم را تکرار نکنید.

 

 

منبعمطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو