خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

به مناسبت تولد شاعر شناخته شده آمریکایی

به مناسبت تولد شاعر شناخته شده آمریکایی

به مناسبت تولد شاعر شناخته شده آمریکایی

«آواز عاشقانه دختر دیوانه»

چشمهایم را می بندم و تمام جهان می میرد

پلک می گشایم و همه چیز از نو زاده می شود

به گمانم تو را در ذهن ساخته ام

ستاره ها رقصان با جامه های ابی و سرخ بیرون می زنند

و سیاهی مطلق چهارنعل درونشان می تازد

چشمهایم را می بندم و تمام جهان می میرد

خواب دیدم در بستر جادویم می کنی

برایم از ماه می خوانی و مرا دیوانه وار می بوسی

به گمانم تو را در ذهن ساخته ام

 

سیلویا پلات یکی از موثرترین زنان در دنیای ادبیات است که بیشتر پس از مرگ خودخواسته به شهرت جهانی رسید. او پس از یک بار خودکشی نافرجام در دوران جوانی، سرانجام بار دیگر دست به خودکشی زد و بر اثر خفگی با گاز، از دنیا رفت.

او را پس از ویرجینیا ولف، تاثیرگذارترین زن در دنیای ادبیات می‌دانند. سیلویا برخلاف بسیاری از مشاهیر دنیای هنر و ادبیات که در اوج شهرت و محبوبیت دست به خودکشی زدند، پس از مرگ خودخواسته‌اش بود که به افسانه‌ای بر سر زبان ها مبدل شد.

او 27 اکتبر سال 1932 در بوستون آمریکا و از پدر و مادری تحصیل کرده، متولد شد. پدرش استاد زیست‌شناسی در دانشگاه بوستون و مادرش دارای مدرک فوق‌لیسانس ادبیات انگلیسی بود. او در هشت سالگی  پدری را که بسیار ستایش می‌کرد، از دست داد. از 11 سالگی شروع به نوشتن یادداشت‌های روزانه‌اش کرد و  تا آخر عمرش نیز به نوشتن خاطرات روزانه ادامه داد. این یادداشت‌ها تحت عنوان «خمره شیشه‌ای » که مستندی از زندگی اوست، چاپ شد. این کتاب در ایران با عنوان «حباب شیشه‌ای » با ترجمۀ گلی امامی انتشار یافت.

 سیلویا  در 21 سالگی دچار افسرگی شدیدی شد که علت آن را پذیرفته نشدن در کلاس‌های نویسندگی فرانک اوکانر می‌نامند. اولین خودکشی او هم در این سال بود. سیلویا پس از خوردن 50 عدد قرص خواب، اقدام به این کار می‌کند. اما برادرش او را به بیمارستان انتقال می‌دهد و او ماه‌ها تحت درمان و شوک‌های الکتریکی قرار می‌گیرد.

سال‌ها بعد او با بورس تحصیلی  به بریتانیا می‌رود تا فصل تازه‌ای را در زندگی‌اش شروع کند. سیلویا، در دانشگاه کمبریج با تد هیوز شاعر شناخته‌شدۀ انگلیسی آشنا می‌شود. این آشنایی در سال 1956 به ازدواج منجر می‌شود که حاصل آن دو فرزند است.

پلات پس از اتفاقاتی که در زندگی مشترک‌شان به وجود می‌آید، برخی آن را خیانت هیوز می‌دانند، در سال 1963 از همسرش جدا می‌شود. زمستان آن سال سخت‌ترین و سرد ترین زمستانی بود که بر وی گذشت. تنهایی ،سرپرستی دو کودک، فقر، مشکلات عمیق روانی و افزون بر همه بیماری‌های جسمی از قبیل سینوزیت -که همیشه با آن در گیر بود- همه دست به دست هم داد و او را به شتاب به سوی مرگ پیش راند. این جدایی بیماری افسردگی او را بیشتر  می‌کند و  سرانجام منجر به خودکشی موفق  وی  در سال 1963 می‌شود.

در سال ۲۰۰۳ کریستین جفز، کارگردان انگلیسی، فیلم سیلویا را بر اساس زندگی سیلویا پلات و رابطۀ او با تد هیوز ساخت که در آن گوینت پالترو در نقش سیلویا و دنیل کریگ در نقش تد هیوز ظاهر شدند.

 

بچه غول، کلوسوس و اشعار دیگر، غزال، گذر از آب و درختان زمستانی از مجموعه اشعار او هستند که هر کدام شهرت و اعتبار بسیار زیادی برای پلات به همراه آوردند. 
نظرات کابران باهوک ریویو