خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

استرس، یار غار یا آفت جان؟

استرس، یار غار یا آفت جان؟

استرس، یار غار یا آفت جان؟

استرس ارتباط مستقیمی با سلامت روح و جسم دارد . استرس برای حیات ما ضروری است. زیرا محرک‌های آن باعث می‌شود تا انسان در طول زندگی‌اش از خطرات و بلایای مختلف در امان بماند و راه مقابله با آن‌ها را یاد بگیرد.

اما با شروع انقلاب صنعتی به صورت گسترده‌تری همۀ انسان‌ها دچار استرس شده‌اند و گاه شدت آن آنقدر زیاد می‌شود که برای انسان مشکلات متعددی به وجود می‌آید.  فرقی نمی‌کند که چه سن و جنسیتی داریم همۀ ما به نوعی با آن دست به گریبانیم. و تنها کسانی می‌توانند از این مشکل جان سالم به در به ببرند که راه‌کارهای موثر را به کار ببندند و با شناخت و آشنایی با علایم استرس، آن را کنترل کنند.  

هنگاهی که انسان با خطرات و فشارهای مختلف روبه‌رو می‌شود، بدنش با ترشح هورمون‌هایی خود را برای مقابله با این شرایط تازه آماده می‌کند که این استرس طبیعی تا حدی برای  هوشیار بودن در روند زندگی لازم است. اما زمانی که یک فرد بیش از حد در حالت فشار عصبی باشد و در استرس طولانی مدت باقی بماند، آن وقت است که او دچار استرس  مخرب شده است و این پیامدهای خوبی برایش به دنبال ندارد. در واقع زمانی که استرس از حالت  زودگذر به دراز‌مدت تغییر کند آن وقت شاهد تاثیرات منفی آن خواهیم بود.

خطرات جسمی

استرس باعث بیماری‌های جدی و خطرناک بسیاری می‌شود و اگر درمان نشود، فرد را در موقعیت‌های پرخطر همچون ناراحتی‌های قلبی، سرطان، بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های کبد، پارکینسون، آسم و حتی بیماری‌های پوستی قرار می‌دهد. ضمن آنکه استرس بیش از اندازه باعث خستگی مفرط فرد می‌شود و ماهیچه‌های بدنش را دچار التهاب می‌کند. اخلال در خواب و دل‌دردهای مزمن نیز از دیگر عوارض ناشی از استرس هستند.

ضربه به روح

استرس نه تنها موجب اختلال در روند تفکر و دشواری در تصمیم‌گیری فرد می‌شود بلکه می‌تواند بیماری‌های روحی مانند آلزایمر و افسردگی زودرنجی و بی‌دقتی و فقدان انگیزه و تمرکز  را هم به وجود آورد.

حالا که تاثیرات مخرب استرس بر سلامت و جسم  و روح، را برایتان بازگو کردیم، می‌خواهیم از اثرات مخرب استرس بر روی عادات و رفتار هم مختصری صحبت کنیم.

اثرات استرس موجب به وجود آمدن رفتارهایی از قبیل عدم روابط اجتماعی خوب، سریع و زیر لب سخن گفتن، کم و زیاد غذا خوردن، زیاد خرید کردن و نارضایتی از همه چیز می‌شود.

با و جود این همه اثرات بدو مخرب و دانستن این که  استرس یک واکنش طبیعی است همه باید چگونگی کنار آمدن با آن را یاد بگیریم و با ورزش کردن، یا صحبت کردن با دوستان و نزدیکان و تغذیه سالم و تقسیم وظایف و آرامش روحی و معنوی، این معضل را در خود مدیریت و مداوا کنیم.

 

 

 مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
مرز خطرناک احساس های افراطی

نظرات کابران باهوک ریویو