خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

باب راس، ایستاده با لبخند

باب راس، ایستاده با لبخند

باب راس، ایستاده با لبخند

«هر روز، روز خوبی برای زندگی کردن است» این جمله و عبارت‌های دیگری که انرژی و شور و هیجان  به زندگی می‌دهد، را با نقاش، معلم و مجری آمریکایی تلوزیون سال‌ها تجربه کرده‌ایم و برای همیشه در اذهان باقی خواهد ماند.

نام برنامۀ او «لذت نقاشی با باب راس » بود که به راستی توانست عشق به نقاشی را با سبکی جدید و لحنی جذاب و بیانی پر احساس در برنامه‌های تلوزیون به مدت 12 سال آموزش دهد. « رابرت نورمن راس» که در29 اکتبر 1942در شهر ساحلی دایتونای فلوریدا به دنیا آمد، پدرش نجار بود و او در کودکی در هنگام کار با اره قسمتی از انگشت اشارۀ دست چپ خود را از دست داد. او پس از دوران دبیرستان به نیروی هوایی آمریکا رفت، با انتقالش به انکوریج، آلاسکا از طرف ارتش، برای اولین بار کوه‌های پوشیده از برف را از نزدیک دید و همین منظره سال‌ها بعد منبع الهامی شد برای نقاشی‌هایش.

باب پس از پایان دوران خدمتش به مدارس زیادی برای یادگیری نقاشی رفت، او با انرژی و هیجان بالایی که داشت نتوانست با روش و سبک نقاشی کلاسیک، نقاشی را تجربه کند. در نقاشی کلاسیک، رنگ روغن را معمولاً بعد ازخشک شدن یک لایه رنگ، به اثر اضافه می‌کنند. اما این سبک برای او خسته‌کننده بود.  باب بعد از امتحان کردن روش‌های بسیاری در نقاشی، از جمله نقاشی آبرنگ، توانست روش ویژهٔ خود را که برگرفته از روش « مرطوب روی مرطوب » است ابداع کند. اما در روش مرطوب روی مرطوب می‌توان در کمتر از یک ساعت بطور کامل یک اثر را خلق کرد.

سال 1983 شروع پخش برنامه‌های او در تلوزیون بود که توانست میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا را مجذوب خود کند. او در برنامه‌هایش می‌خواست به همه ثابت کند که دیگران هم می‌توانند مانند او نقاشی بکشند. در زمان تدریس با به کار گرفتن استعاره‌های خاص مانند «این ابر کوچکولو داره اونجا شادی می‌کنه»، «شاد باشی کوه کوچولو» و... بسیاری از بینندگان را، حتی اگر قصد یادگیری نقاشی را هم نداشتند، مجذوب صفحه تلوزیون می‌کرد.

 

برنامه‌های او در ایران نیز بینندگان بسیاری را با خود همراه کرد. این برنامه در سال 1380 از شبکه چهار پخش شد.کیکاووس یاکیده هم دوبلور صدای پاپ  با صدای نرم و آرام توانست به بهترین نحو ممکن باب را به بینندگان ایرانی معرفی کند و یکی از دلایل محبوبیت او در ایران شد. پس از گذشت سال‌ها، هنوز هم باب راس با آن موهای فرفری حجیم، لبخند همیشگی و هیجانی که از خودش نشان می‌داد، در افکار عمومی باقی مانده است. او یکی از نقاش‌های عصر حاضر است که در علاقه‌مند کردن تعداد بسیاری از مردم سهم زیادی دارد. مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو