خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

دو اشتباهی که شغلتان را نابود می کند

دو اشتباهی که شغلتان را نابود می کند

دو اشتباهی که شغلتان را نابود می کند

در زندگی هر آدمی، لحظاتی وجود دارد که آرزو می‌کند کاش قادر به بازگرداندنشان بود. در زندگی حرفه‌ای همۀ ما، موقعیت‌هایی بوده که رفتار اشتباه یا سخنی بی‌جا باعث شده تا فرصت خوبی را از دست بدهیم. ریچل بیت، مدیر منابع انسانی شرکت نرم‌افزاری Jobvite، در طول دوران کاری‌اش با بیش از 6 هزار نفر مصاحبۀ کاری کرده است. او روزانه شاهد رفتار ده‌ها متقاضی کار است و بنابراین هر توصیه‌ای که می‌کند باید با گوش جان پذیرفت و به آن عمل کرد.

او در این میان از دو اشتباه بزرگ پرده برداشته که ممکن است هر جویای کاری در جلسۀ مصاحبۀ کاری‌اش مرتکب شود و فرصت تصاحب آن شغل را از دست بدهد:

بی‌ادب نباشید!

بیت می‌گوید که هر آدمی مختار است هرطور که دلش می‌خواهد رفتار کند، به شرطی که تاب ایستادن پای عواقبش را هم داشته باشد. او با اشاره به یکی از خاطره‌هایش می‌گوید: «مدتی در دفتر سرم خیلی شلوغ بود. از طرفی یکی از متقاضیان کار بنا به دلایلی اصرار داشت که زودتر با او مصاحبه کنم. بنابراین با هم توافق کردیم که روزی موقع صرف ناهار با هم جلسه‌ای بگذاریم. از ابتدا که او را دیدم با دقت رفتارش را زیر نظر گرفتم. همه‌چیز عادی بود تا اینکه رفتارش با پیشخدمت تعجبم را برانگیخت. او مدام به پیشخدمت دستور می‌داد و رفتارش توهین‌آمیز بود.» بیت پس از این جلسه، علی‌رغم توانایی‌های بالای او تصمیم می‌گیرد که فرد دیگری را برای آن سمت شغلی انتخاب کند.

بنابراین سعی کنید که در جلسه‌های مصاحبه‌های استخدامی مراقب کوچک‌ترین رفتارتان باشید و مودب رفتار کنید. گاهی جزئیات کوچک و پیش‌پاافتاده ما را از بزرگ‌ترین رویاهای زندگی‌مان دور می‌کنند.

سوال بپرسید!

بیت می‌گوید که بزرگ‌ترین اشتباه در مصاحبه‌های استخدامی این است که فرد متقاضی بگوید: «هیچ سوالی ندارم». من در چنین مواقعی اغلب می‌گویم که چی؟! لابد شوخی‌ات گرفته. تو دربارۀ کاری که قرار است دست کم نیمی از روزت را به خودش اختصاص بدهد، هیچ سوالی نداری؟»

 

اگر هیچ سوالی نپرسید معنایش این است که به اندازۀ کافی به کارتان اهمیت نمی‌دهید و نمی‌خواهید به خوبی تفهیم شوید که قرار است در آینده دقیقا چه کاری انجام دهید. در مصاحبه‌های شغلی به اندازه و کافی سوال بپرسید و ابهام‌ها را برای خود رفع کنید. ضمن آنکه سعی کنید از قبل روی سوالاتتان فکر کنید.مطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو