خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

هالووین و حقایق ترسناکش!

هالووین و حقایق ترسناکش!

هالووین و حقایق ترسناکش!

1.   هالووین دومین تعطیل رسمی بزرگ پس از کریسمس است.

2.   نکته جالب این است که؛ کلمۀ «witch» به معنای جادوگر، از کلمه قدیمی wicce آمده که به معنی زن عاقل است. به اعتقاد یک باور عامه جادوگرها جلسات خود را در شب هالووین برگزار می‌کردند.

3.   50% از بچه‌ها ترجیح می‌دهند در شب هالووین شکلات یا آبنبات و 24% هم مایلند شکلات‌های تلخ و 10% آدامس دریافت کنند.

4.   جغد یکی از محبوب‌ترین نمادهای هالووین است. در حالی‌که در اروپای قرون وسطی جغدها را جادوگر می‌پنداشتند و هرگاه صدای هوهوی جغدی می‌آمد، بدین معنی بود که شخصی در حال مرگ است.

5.   سنگین‌ترین کدو تنبل پرورش یافته در سال 1993 را نُرم کریون پرورش داد که وزن آن به 836 پوند یا 379 کیلوگرم می‌رسید.

6.   جالب است بدانید کودکان اروپایی و آمریکایی هم در شب هالووین مانند چهارشنبه‌سوری ما به مراسم قاشق زنی می‌پردازند و با گفتن جملۀ «پول (شکلات) بده واِلا شیطنت می‌کنم» این رسم را به جا می‌آورند که در قدیم این هزینه‌ها خرج درمان بیماری‌ها می‌شد.

7.   دو رنگ سیاه و نارنجی مخصوص هالووین است. نارنجی نماد قدرت و استقامت و همراه با قهوه‌ای و طلایی نیز که نماد پاییز هستند. سیاه هم به طور معمول نماد مرگ و تاریکی است و برای یادآوری این است که هالووین جشنی بوده که مرزی میان مرگ و زندگی تلقی می‌شده است.

8.   ایرلند به عنوان محل تولد هالووین شناخته می‌شود.

9.   مترسک به عنوان یکی از نمادهای ثابت هالووین به شمار می رود که ریشه در تعطیلات کهن کشاورزی دارد.

10.هالووین از یک جشنوارۀ باستانی رومی به نام Pamona (نام الهۀ برداشت محصول) الهام گرفته شده است. بسیاری از بازی‌ها و سنت‌های هالووین مانند نمایان کردن سیب‌ها و مهره تاریخ از آن زمان آمده‌اند. در حقیقت در گذشته شب هالووین با نام San-Apple یا Nutcrack شناخته می‌شد.

11.  هری هودینی، یکی از مشهورترین و مرموزترین جادوگرانی بود که تا به‌حال زندگی کرده است. این جادوگر به اندازه‌ای عجیب بود که در هالووین سال 1926 بر اثر آپاندیس از دنیا رفت. . خیلیها بر این باورند که هودینی هنوز میتواند از طریق ارواح با برخی مردم ارتباط برقرار کند.

12.  دختران اسکاتلندی معتقد بودند اگر ملحفه‌هایشان را مقابل آتش هالووین پهن کنند، می‌توانند تصویری از شوهر آینده‌شان را  ببینند. دختران دیگری باور داشتند اگر در نیمه‌شب هالووین از پله‌ها پایین بروند و در همان حال به آینه نگاه می‌کنند، تصویر دوست پسرشان را می‌بینند.

13. طبق سنت، هر فردی که لباس‌های خود را پشت و رو بپوشد و عقب عقب به سمت مراسم هالووین برود، یک جادوگر را در شب هالووین خواهد دید.

14. آتش‌ روشن کردن در روز هالووین شروع می‌شود و به دلیل این اعتقاد است که مطمئن شوند خورشید پس از یک زمستان سخت باز خواهد گشت. اغلب کشیشان دروید، استخوان‌های گاو را آتش می‌زنند و از این رو استخوان‌سوزی را به آتش‌سوزی تبدیل می کنند.

15.   در سال 1974 تیموتی اوبراین هشت ساله، بعد از خوردن آبنبات هالووین جان خود را از دست داد. بعدتر مشخص شد پدر او برای هریک از فرزندانش یک بیمه عمر 20،000 دلاری خریده بود که پسر خود را مسموم و تلاش کرده دختر دیگرش را نیز مسموم کند.

16.  مراسم هالووین در چین با نام Yue Lan یا فستیوال روح‌های گرسنه شناخته می شود که در آن آتش روشن می‌کنند و هدایای خود را پیشکش روح‌های گرسنه‌ای که به دنبال انتقام هستند، می‌کنند.

17. در چین شب هالووین مراسم فانوس تحت عنوان «Teng Chieh» یا جشنواره فانوس برگزار می شود که در این شب فانوس یا چراغ‌هایی به شکل اژدها یا دیگر حیوانات اطراف خانه‌ها نصب می‌شود تا به باور آن‌ها خیابان با این روشنی روح‌ها را به خانه‌هایشان بازگردانند.

18.   در بسیاری از کشورها مانند فرانسه و استرالیا، هالووین به عنوان نفوذ سنتی ناخواسته و بیش از حد تجاری قلمداد می‌شود.

19. کودکان در شب هالووین به دلیل شلوغی جمعیت دو برابر بیش‌تر در معرض تصادف اتومبیل یا آسیب هستند.

20.    سالِم، شهرستانی ساحلی در ماساچوست و آنوکا، در مینی‌سوتا پایتخت‌های هالووین دنیا هستند.

21. روستای گرینویچ در نیویورک بزرگ‌ترین مراسم هالووین در آمریکا را برگزار می‌کند که هرساله 50،000 شرکت کننده و جمعیتی بالغ بر دو میلیون نفر در آن حضور دارند.

22. در سال 2010 سازمان ملی خرده‌فروشان 2/72% از آبنبات‌هایش را به عنوان اعانه داد و همچنین بررسی کرد که در شب هالووین3/46% کدو حلوایی، شکلک‌دار می‌شوند ،8/20% بازدید از خانه‌های خالی از سکنه انجام می‌شود و 5/11% افراد لباس تن حیوان‌ خانگی‌شان می‌کنند.

23.  در سال 1970 پسری به نام کوین تاستون ادعا کرد: آبنباتی خورده که هروئین داشته. محققان بعدها کشف کردند، هروئین متعلق به پسرعموی او بوده و برای شب هالووین طراحی نشده بوده.

24. خودآرایی شبیه غول یا جادوگر ریشه در یک رسم کهن سلتیکی (گروهی از قبایل هند و اروپایی) دارد، که افراد به شکل جادوگر و ارواح تغییر شکل می‌دهند. سلت‌ها معتقد بودند این تغییر قیافه و شبیه شدن به ارواح باعث می‌شود از دست روح‌های سرگردانی که در خیابان‌ها هستند در امان بمانند.

25.  مکزیکی‌ها به جای هالووین، روزهایی تحت عنوان مرگ  (Días de los Muertos) دارند، که در تعطیلات کریسمس روز اول نوامبر و روز ارواح در دوم نوامبر را جشن می‌گیرند. مردم خود را شبیه اشباح آرایش می‌کنند و به خیابان‌ها می‌آیند.

26.   به دلیل اینکه پروتستان‌های انگلستان به مقدسات کاتولیک اعتقاد نداشتند، آیین‌های سنتی Hallowmas یا هالووین به شب Guy Fawkes وابسته شد. انگلیس در پنج نوامبر سال 1605 اعلام کرد، کسانی را که می‌خواستند مجلس پارلمان را منفجر کنند، دستگیر کرده است.

27. Halloween کوتاه‌شدۀ “Hallows’ Eve” یا “Hallows’ Evening” است که غروب قبل از همه روزهای مقدس یا Hallowmas در اول نوامبر بود. در تلاش برای هدایت بی‌دینان به دین مسیح، کلیسای مسیح تصمیم گرفت همه روزهای مقدس شامل اول نوامبر و روز ارواح دوم نوامبر و تمام جشن‌های بی‌دینان مسیح که حوالی 31 اکتبر باشد را قطع کند.

28.   با پیوند جشنواره باستانی سلتیک و جادوگران به هم، گربه‌ها یک جایگاه ثابت در افسانه‌های اجدادی هالووین پیدا کردند. در طول مراسم کهن هالووین، کشیش‌ها می‌گفتند گربه‌ها را در آتش بیندازید.

29.  در مراسم قرون وسطایی مسیحی “Soulingمراسم قاشق‌زنی خانه به خانه باب شد. در عید اولیا (Hallowmas ) که در اول نوامبر بود، فقرا خانه به خانه می‌گشتند و در ازای دعا برای مردگان کیک دریافت می‌کردند.

 

30.   با توجه به افسانه‌های ایرلندی، فردی به نام جک اولانترنز که مردی خسیس بود و به نام جک معروف شد، چندین بار از شیطان فریب خورد و ورودش به بهشت و جهنم ممنوع شد. او محکوم به آوارگی در زمین است و فانوسش را برای گمراهی آدم‌ها از مسیرشان تکان می‌دهد.
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها