خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

6 فایدۀ علمی وگان بودن

6 فایدۀ علمی وگان بودن

6 فایدۀ علمی وگان بودن

 

وگان بودن کمک می کند افراد لاغر شوند.

وگان بودن به معنای گیاهخواری مطلق است که هدف آن حذف هر گونه محصول حیوانی؛ به جهت افزایش سلامتی، حفاظت از محیط زیست و حفظ حقوق حیوانات است. اگر شما این رژیم غذایی را شروع کرده‌اید، باید بدانید که رژیم وگان کمک می‌کند قلب سالم‌تری داشته باشید.

علاوه بر این، این رژیم غذایی ممکن است که از بدن مبتلایان به دیابت نوع 2 و سرطان‌های خاص بیشتر محافظت کند.

در ادامه شش مورد از فواید اثبات‌شدۀ وگان بودن را جمع‌آوری کرده‌ایم:

رژیم غذایی وگان مواد مغذی غنی‌تری دارد.

شما با تغییر رژیم غذایی معمولی خود به رژیم وگان، گوشت و محصولات حیوانی را حذف می‌کنید. یک رژیم غذایی وگان باعث می‌شود شما به شدت به سمت غذاهای دیگر سوق داده شوید. در رژیم غذایی کامل وگان، جایگزین‌ها شامل: همۀ غلات، میوه‌ها، سبزیجات، لوبیاها، نخود فرنگی‌، آجیل و خشکبار می‌شود. از آنجایی ‌که این رژیم نسبت به یک رژیم معمولی تنوع بیشتری دارد، کسانی که رژیم معمولی دارند، می‌توانند در فراگیری مصرف روزانه مواد مغذی مفید مشارکت کنند.

برای مثال، چندین مطالعه گزارش داده‌اند: رژیم‌های وگان، آنتی اکسیدان، فیبر و ترکیبات گیاهی سودمندتری دارند. همچنین به نظر می‌رسد پتاسیم، منیزیم، فولیک اسید و ویتامین A، C و E غنی‌تری داشته باشند.

با این حال ارزش غذایی تمام رژیم‌های وگان یکسان نیستند.

مثلا: برخی رژیم‌های وگانی، مقدار اسیدهای چرب ضروری، ویتامین B12، آهن، کلسیم، ید یا زینکشان ناکافی است.  به همین دلیل همواره باید تلاش کنید تا از فقر غذایی یا فست‌فودهای وگان دور بمانید. در عوض، پایۀ رژیم خود را بر اساس مواد مغذی شامل گیاهان و غلات غنی شده قرار دهید. همچنین ممکن است گاهی نیاز داشته باشید تا مکمل‌هایی نظیر ویتامین B12 را هم مصرف کنید.

رژیم وگان کمک می‌کند از شر وزن اضافی‌تان خلاص شوید. افراد زیادی به امید کاهش وزن رژیم غذایی خود را عوض می‌کنند.

بسیاری از مطالعات نشان داده است؛ وگان‌ها از افراد با رژیم غذایی معمولی، لاغرتر هستند و بدن آن‌ها شاخص‌های توده‌ای (BMIs) کمتری دارد. علاوه بر این چندین مطالعه اتفاقی کنترل شده-توسط استاندارد طلا در پژوهش علمی- می‌گوید: «رژیم‌های غذایی وگان نسبت به دیگر رژیم‌ها تاثیرگذارترند.»

در یک دورۀ مطالعاتی بر روی رژیم غذایی وگان، این نوع رژیم به شرکت‌کنندگان کمک کرد در عرض 18 هفته 9.3 پوند (2.4 کیلوگرم) بیشتر از افراد با رژیم غذایی کنترل شده، وزن کم کنند. جالب توجه است که شرکت‌کنندگان در رژیم وگان بیش از شرکت‌کنندگان در رژیم‌های کم کالری وزن از دست دادند، حتی هنگامی که شرکت‌کنندگان وگان اجازه داشتند آنقدر بخورند تا کاملا احساس سیری کنند.

علاوه بر این، اخیرا در مطالعه‌ای، تاثیر پنج رژیم متفاوت بررسی شد که رژیم‌های وگان و گیاه‌خواری همانند رژیم‌های نیمه گیاهی و استاندارد معمولی به عنوان بهترین رژیم‌ها پذیرفته شدند. حتی زمانی که آن‌ها رژیم‌های وگان و گیاه‌خواری خود را به طور کامل دنبال نمی‌کردند، همچنان از کسانی که رژیم استاندارد معمولی داشتند، کمی بیشتر وزن کم می‌کردند.

رژیم‌های وگان به طور طبیعی مصرف کالری شما را کاهش می‌دهند. این باعث می‌شود بدون نیاز به فعالیت بدنی لاغر شوید.

رژیم وگان سبب پایین آمدن قند خون می‌شود و عملکرد کلیه را بهبود می‌بخشد.

در واقع وگان‌ها قند خون پایین‌تری دارند و حساسیت به انسولین خونشان بالاست؛ در نتیجه 78-50% کمتر از دیگران در معرض ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. مطالعات حتی نشان می‌دهند رژیم‌های وگان بیش‌تر از رژیم‌های انجمن دیابت آمریکا (ADA)، انجمن قلب آمریکا (AHA)، برنامه ملی آموزش کنترل کلسترول (NCEP)، سطح قند خون را در افراد دیابتی پایین نگه می‌دارد.

در یک مطالعه 43% از شرکت‌کنندگانی که رژیم وگان را انتخاب کرده بودند، در مقایسه با 26% از گروهی که رژیم پیشنهادی ADA را دنبال کرده بودند، قادر بودند دوز داروهای فشار خونشان را کاهش دهند. سایر مطالعات نشان داد بیماران دیابتی که گوشت را جایگزین پروتئین‌های گیاهی می‌کنند، در خطر ابتلا به عملکرد ضعف کلیه قرار دارند.

علاوه بر این، پژوهش‌های متعددی نشان می‌دهد که رژیم وگان قادر است علائم پلی‌نوروپاتی (التهاب چندین عصب محیطی بدن) سیستماتیک -حالتی که بیماران دیابتی در آن- احساس درد شدید و سوزش دارند، را تسکین دهد.

رژیم وگان می‌تواند از سرطان‌های خاص جلوگیری کند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، با رژیم مناسب و پرهیز کردن می‌توان از یک سوم همۀ سرطان‌ها جلوگیری کرد.

به عنوان مثال: خوردن حبوبات به طور مرتب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به میزان 18-9% کاهش دهد. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند خوردن 7 عدد میوه و سبزی در روز خطر مرگ ناشی از سرطان را تا 15% کم می‌کند.

به طور کلی، وگان‌ها به میزان قابل توجهی بیشتر از افراد عادی حبوبات، میوه و سبزیجات مصرف می‌کنند. این موضوع، نتیجه 96 بررسی را تایید می‌کند که نشان داد وگان‌ها 15% کمتر از مردم عادی بر اثر سرطان می‌میرندۀ علاوه بر این رژیم‌های گیاه‌خواری معمولا دارای محصولات سویاست که برخی از آن‌ها خطر ابتلا به سرطان سینه را کم می‌کنند.

اجتناب از محصولات حیوانی نیز ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پروستات، سینه  و روده را کاهش دهد. این ممکن است به این دلیل باشد که این رژیم‌ها عاری از فرآورده‌های گوشت دودی یا فرآوری شده و گوشت‌های پخته شده در دمای بالا-که خطر ابتلا به سرطان و مخصوصا سرطان پروستات را بالا می‌برند- است.

از سوی دیگر، شواهدی وجود دارند که می‌گویند: «لبنیات خطر ابتلا به سرطان‌های دیگر مانند: سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. بنابراین این احتمال وجود دارد که اجتناب از لبنیات دلیل اصلی کاهش سرطان در وگان‌ها نباشد.»

محققان غیرممکن می‌دانند که دلیل اصلی برای ریسک کاهش ابتلا به سرطان رودۀ بزرگ در وگان‌ها این مورد باشد. با این حال، تا زمانی که آن‌ها این معما را به طور قطعی حل کنند، عاقلانه‌تر این است در حالی‌که میزان مصرف میوه، سبزیجات و لبنیات تازه را افزایش می‌دهید، میزان مصرف فرآورده‌های گوشت دودی، فرآوری شده و پخته شده در دمای بالا را کم کنید.

رژیم وگان با میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است.

خوردن میوه، سبزی، لبنیات تازه و فیبر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کم می‌کند. همه این خوراکی‌ها در یک رژیم غذایی کامل وگان گنجانده شده است. در مطالعات اخیر که درگزارشی وگان‌ها، گیاه‌خواران و افراد عادی را با هم مقایسه می‌کند، دریافت شده که وگان‌ها 75% کمتر از افراد عادی به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند.

مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلبی در وگان‌ها 42% کمتر از افرد عادی است. گذشته از این، گزارش‌ها حاکی از آن است که رژیم‌های وگان در کاهش میزان قند خون، کلسترول LDL و سطوح مختلف کلسترول نسبت به رژیم‌های غذایی معمولی موثرتر است. این برای سلامت قلب بسیار مفید است؛ زیرا وقتی فشار خون، قند خون و کلسترول بالا می‌رود، خطر ابتلا به سکته و بیماری‌های قلبی 46% بیش‌تر می‌شود.

در مقایسه با افراد عادی، وگان‌ها تمایل بیش‌تری به مصرف غلات و حبوبات دارند که هر دو برای سلامت قلب مفید هستند.

 

یک رژیم غذایی وگان می تواند درد ناشی از آرتریت را کاهش دهد.

در مطالعات انجام شده چندین گزارش وجود دارد که می‌گوید یک رژیم وگان دارای اثرات مثبت در افراد مبتلا به انواع مختلف آرتریت است. در پژوهشی 40 نفر از مبتلایان به آرتریت که در رژیم خود همه چیز می‌خوردند به مدت 6 هفته به رژیم خود ادامه دادند و بخشی دیگر از این افراد، تحت رژیم گیاهی وگان قرار گرفتند. آن‌هایی که رژیم وگان را اجرا کرده بودند، سطح انرژی بالاتر و عملکرد کلی بهتری نسبت به کسانی که رژیم خود را تغییر نداده بودند، داشتند.

دو مطالعه دیگر به اثرات مواد غذایی پروبیوتیک و غذاهای خام روی بیماران مبتلا به آرتریت و روماتوئید پرداختند.

هر دو گزارش دادند که شرکت‌کنندگان در گروه گیاه‌خواری نسبت به کسانی که در رژیم خود همه چیز می‌خوردند، بهبود بیشتری در علائم صبحگاهی مانند: درد، تورم مفصلی و سفتی بدن داشتند.

کلام آخر

رژیم‌های وگان ممکن است مجموعه‌ای از مزایای سلامتی را فراهم کند، اما در بیشتر موارد دلیل قطعی برای این مزایا شناخته نشده است. به گفته این محققان، تا زمانی که تحقیقات بیشتری صورت نگیرد، تنها می‌توان شما را به افزایش مقدار غذاهای غنی از مواد مغذی و رژیم گیاهی در رژیم غذایی خود تشویق کرد.

 

 مطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

نظرات کابران باهوک ریویو