خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روش‌های افزایش مهارت هوش هیجانی

روش‌های افزایش مهارت هوش هیجانی

روش‌های افزایش مهارت هوش هیجانی

 حالا که می‌خواهیم از روش‌های افزایش مهارت هوش هیجانی صحبت کنیم. اول باید عوامل موثر در هوش هیجانی را بشناسیم.

افرادی که نسبت به احساسات خود اطمینان بیشتری دارند و آن را به خوبی می شناسند، می‌توانند آن را کنترل کنند. توانایی در مهارت ارتباطی با مردم و همدلی کردن با آن‌ها و حفظ روابط، ازعوامل موثر درهوش هیجانی است. ممکن است هر کدام از ما در یکی از این موارد، دچار نقص باشیم. اما همانطور که گفته شد هوش هیجانی یک مهارت است و باشناخت  کاستی‌ها در هر مورد می‌توان آن را با تلاش صحیح آموخت و تقویت کرد. اینگونه می‌توانید با نشاط و کارآمدی بیشتری زندگی خود را مدیریت کنید.   

- نسبت به انسان‌هایی که با آن‌ها درارتباط هستید بی‌تفاوت نباشید. یکی از موثرترین راه‌های تقویت هوش هیجانی، توجه به احساسات دیگران، درک و همدلی کردن با آن‌هاست. با تقویت و تمرین این حس می‌توانید درعکس‌العمل‌های بعدی مهارت پیدا کنید.

- سعی کنید در رفتارهای خود با دیگران به مساوات رفتار کنید. زود رفتار و کنشی را قضاوت نکنید. سعی کنید خود را جای طرف مقابل بگذارید و بدون گارد گرفتن اولیه نسبت به رفتار دیگران واکنش نشان دهید. در این صورت با تاخیر انداختن واکنش و سرعت پاسخ‌دهی‌تان، می‌توانید با تامل کردن پاسخی مناسبی به آن داشته باشید وهیجاناتتان را بهتر کنترل کنید.

- از هنرگوش کردن غافل نباشید. می‌دانید که با این هنر می‌توانید، موفقیت و کیفیت روابط با دیگران را بالا ببرید. با اعتماد به نفس به حرف‌های دیگران گوش کنید. با خوب گوش کردن به صحبت‌های دیگران حس احترام را درآن‌ها برانگیخته می‌شود؛ حتی زمانی که با آن مخالف هستید.

- توقع خود را از دیگران بالا نبرید و برای رفتاردیگران قانون وضع نکنید. توجه داشته باشید که انسان‌ها با هم متفاوت هستند و دارای اصول و قوانین خاص خودشان. بنابراین با این شناخت بهترمی‌توانید به تعامل و روابط مثبت با دیگران بپردازید.

- یکی از راه‌های حفظ ارتباط با دیگران، ابتدا شناخت خودتان است.  احساسات خود را بشناسید و آن‌ها را به خوبی کنترل و مدیریت کنید و اگر ضعفی دارید صادقانه خودتان را بررسی کنید، و با پذیرش آن، نسبت به تقویت کردن آن تلاش کنید. خود واقعی‌یتان را کشف کنید. در برابر فشارهای مختلف مقاوم باشید.

- نسبت به کاری که انجام می‌دهید متعهد باشید و مسوولیت آن را قبول کنید. پاسخگو بودن شما را در مسیر درست‌تری نسبت به قبل قرار می‌دهد.

- مهارت نه گفتن را یاد بگیرید. با تسلط در این مهارت نسبتا دشوار می‌توانید خودتان را بهتر کنترل کنید وهوش هیجانی‌تان را کنترل کنید.

- تقویت حس بخشش و قدردانی کردن و شکرگزاری و تکرار آن می‌تواند بدون داشتن احساس منفی و استرس، هوش هیجانی را در شما تقویت کند.

 

 
نظرات کابران باهوک ریویو