خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

فورا با اعتماد به نفس به نظر برسید

فورا با اعتماد به نفس به نظر برسید

فورا با اعتماد به نفس به نظر برسید

در اینجا می‌خواهیم به شما یاد دهیم چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید!

چرا ؟ چون اعتماد به نفس یکی از مهارت‌های مهم زندگی‌ست که شما می‌توانید به سادگی بدون نیاز به آموزش بدست آورید. ما به شما یاد می‌دهیم، چرا که می‌دانیم وجود کمی اعتماد به نفس در هر کاری، چه مذاکره با رئیستان در خصوص ترفیع مقام، چه خرید یک ماشین، چه ارائه یک سمینار و چه ملاقات والدین نامزدتان بسیار مهم است.

ما به طور طبیعی جذب کسانی می‌شویم و تصمیماتمان را با کسانی در میان می‌گذاریم که اعتماد به نفس بیشتری دارند.

معمولا افراد بی دست و پا اعتماد به نفس ذاتی خوبی ندارند، اما این بدان معنی نیست که نمی‌توانیم آن را مانند یک مهارت جدید به دست آوریم. زمانش رسیده که یاد بگیرید چطور به خودتان افتخار کنید.

در اینجا پنج مرحله وجود دارد که می‌توانید سریع آن‌ها را انجام دهید و نتیجۀ آن را به سرعت ببینید.

خودتان را رها کنید

اگر بتوانید خودتان را آسوده رها کنید، این ذهنیت که همیشه با شکست مواجه می‌شوید را خنثی می‌کند و با اعتماد به نفس‌تر به نظر می‌رسید ( من این را امتحان کردم). من بیشتر زندگی‌ام درگیر حس ناخوشایندی بودم (احساس کمر درد). این حالت تا زمانی که آگاهانه تلاش کردم از جایم بلند شوم، ادامه داشت و پس از آن تلاش، درد از من دور شد.

تا جایی که می‌توانید بدن خود را بالا بکشید، گویی شما عروسک خیمه شب‌بازی هستید و شخصی دارد با نخ شما را بالا می‌کشد.

شانه‌های خود را تا جایی که می‌توانید به عقب بکشید تا از جلو از هم فاصله بگیرند -اگر شما زمان زیادی را پشت میز قوز می‌کنید، در ابتدا این کار حس غریبی به شما می‌دهد.

چانه خود را بالا ببرید و مستقیم به جلو نگاه کنید و وقتی قدم می‌زنید، سر به زیر نباشید. دنیای بیرون برای آن است که شما آن را ببینید.

اگر به سختی شانه‌های خود را به عقب می‌کشید، تلاش کنید برای هر تمرین قفسه سینه، این دو را انجام دهید (شانه‌های خود را در عرض به عقب بکشید. این کار عضله‌های شما را در بازگشت به بالا می سازد و اجازه می‌دهد شانه‌ها از پشت به هم برسند. آسان‌تر از این هم چیزی می‌خواهید؟)

تلاش کنید روی پاشنه‌هایتان بلند شوید و سر پاشنه‌تان را به دیوار بچسبانید و شانه‌هایتان را تا جایی که دیوار را لمس کنند به عقب بکشید. این تمرین را هر روز انجام دهید و هر بار تلاش کنید شانه‌ها به هم نزدیک‌تر کنید.

اگر تمام روز پشت صندلی نشسته‌اید، این را امتحان کنید: در صندلی خود بشینید و بدون اینکه به جلو خم شوید، از جا بلند شوید، اگر به جلو خم شوید، هرچند آهسته، تمرین اشتباه است. دوباره بدون اینکه خم شوید بنشینید طوری که بتوانید هر لحظه بدون خم شدن به جلو بلند شوید. احتمالا کمرتان هنگام این تمرین درد شدیدی می‌گیرد چون هنوز به موقعیت جدید عادت نکرده است، اما ناامید نشوید و روی این تمرین کار کنید. در روزهای دیگر هم، هرچند ضعیف اما هر بار دو دقیقه این تمرین را انجام دهید. با انجام این تمرین به طرز باورنکردنی عضله‌های کمرتان قوی خواهد شد.

این تمرین احتمالا سخت‌ترین گام خواهد بود؛ زیرا احتمالا سال‌ها و سال‌ها بدون فکر کردن به مضرات آن، این وضعیت را در بدنتان ایجاد کرده‌اید. یک ماه به صورت هماهنگ و منظم این تمرین را انجام دهید. طوری اعتماد به نفس خود را با این راه تقویت خواهید کرد که حتی فکرش را نمی‌کنید، اینقدر زود اتفاق بیفتد.

سرعتتان را کم کنید

من همیشه از سخنرانی عمومی وحشت داشتم. حتی از قرار گرفتن در برابر جمع کوچک متنفر بودم. هرچند در شغل قبلی‌ام مقابل هزاران نفر به روی صحنه رفتم تا ارکسترها را معرفی کنم و طوری صحبت کردم که انگار استیج متعلق به من است. می‌دانید چطور این کار را کردم؟ با یک نفس عمیق، سرعت کم و تمرین. من واقعا دستپاچه بودم اما یاد گرفتم جوری آن را مدیریت کنم تا کسی متوجه دستپاچگی‌ام نشود.

اهمیت سرعت کم در چیست؟ هنگامی که شما دستپاچه هستید، صدای شما در چند نت اول خیلی بالا می‌رود و سپس تندتر از چیزی که پیش‌بینی کرده بودید، صحبت می‌کنید. هرگز دفاع کارشناسی ارشد خودم درباره موضوع تجارت در دانشگاه را از یاد نخواهم برد.

در حالی‌که 30 ثانیه از ارائۀ شروع شده بود، پیش خود فکر می‌کردم همه چیز دارد خوب پیش می‌رود. بعد دوستم را انتهای اتاق دیدم که آغوشش را برای من باز کرده بود و آرام از دور می‌گفت: آهسته راه برو. من متوجه شدم و سریعا سخنرانی‌ام را اصلاح کردم. مسیر ملایم‌تر از چیزی بود که فکر می‌کردم و بین جملاتم نفس عمیق می‌کشیدم. بعدا دوستم به من گفت اولش را خوب متوجه نشده؛ اما در ادامه من به خوبی از پسش برآمده‌ام. سایرین در کلاس مبهوت ارائه من شده بودند و من از دوستم برای این توصیه تشکر کردم.

اگر جلوی مردم دستپاچه می‌شوید چه جمعیت بزرگ یا چه کوچک، آهسته‌تر از آن چیزی که فکر می‌کنید باید صحبت کنید و تنفس را فراموش نکنید. شاید در ذهنتان به این فکر کنید، این صحبت خیلی آهسته است؛ اما نگران نباشید، صدای درست همین است.

 لبخند

این روزها مردم به اندازه کافی لبخند نمی‌زنند، اما ما باید این را تغییر دهیم. هنگام برخورد با هر موقعیت ناراحت‌کننده، خیلی ساده‌ در ذهنتان به یاد آورید که شما در آن لحظه احتمالا ناراحت به نظر می‌رسید، و به زودی شما مانند بچه‌ای که در گوشه‌ای کز کرده و خجالت می‌کشد، به نظر می‌رسید.

ما روی نیمه دیگر راه کار می‌کنیم: لبخند زدن

نه لبخند مصنوعی و نه لبخند وحشت زده؛ بلکه لبخندی واقعی!

نمی‌دانید چگونه درست لبخند بزنید؟ جلوی آینه بایستید، چشمانتان را ببندید و سرتان را پایین بگیرید.

حالا سرتان را بالا بگیرید و همزمان، لبخند بزنید. حالا لبخند درست را می‌بینید؟ این یک لبخند واقعی است. این واقعا عالی‌ست.

برندۀ رقابت خیره شدن باشید

به استثنای روزهایی که با زیرپوش در خانه‌تان هستید وبا گربه‌تان بازی می‌کنید، احتمالا شما روزانه مکالماتی با مردم دارید.

همکاران شما در تعمیرگاه کولر آبی، بانوی پشت پیشخوان که رزومه شما را می‌گیرد، پیشخدمت‌ها در زمان ناهار، آدم‌های تصادفی که در خیابان از کنارشان می‌گذرید و...آخرین باری که در چشم‌های کسی نگاه کردید، چه کسی اول نگاهش را دزدید؟ اگر مثل من باشید، احتمالا شما در ابتدا شانه خالی کرده‌اید.

همین الان شروع کنید، شما می‌خواهید فردی باشد که سریع نگاهش را نمی‌دزدد. به هر واکنش متقابل در این مبارزه کوچک فکر کنید، چشمان شما باید بر خلاف آن‌ها باشد. در همان زمانی که لبخند می‌زنید و به آن‌ها زل زده‌اید، مطمئن باشید وحشت‌زده جلوه نخواهید کرد؛ مگر آنکه ذاتا آدم وحشت زده‌ای باشید. اگر شما اغلب خجالتی هستید، در چند مرتبۀ نخست، قدرت عصبانیت شما از بین می‌رود. هنگامی که بدون خجالت و از جا پریدن شروع به تمرین می‌کنید، متوجه می‌شوید کسی که در این جهنم نگاهش را زودتر می‌دزدد، عصبی‌تر است.
نظرات کابران باهوک ریویو