خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چگونه درآمدمان را مدیریت کنیم؟

چگونه درآمدمان را مدیریت کنیم؟

چگونه درآمدمان را مدیریت کنیم؟

این جمله را همه ما شندیده‌ایم که فلانی دخل وخرجش نمی‌خواند. این درست همان «مدیریت مالی شخصی» است که هرفردی باید از کسب درآمد، خرج و پس‌انداز تا سرمایه‌گذاری‌اش ازآن آگاهی داشته باشد. مسئله ارتباطی به درآمد کم و زیاد ندارد. بلکه کسانی موفق هستند که بتوانند با هر سبک زندگی، هزینه‌هایشان را مدیریت کنند. بنابراین فرقی نمی‌کند که درآمدتان چه مقدار باشد. چراکه بدون برنامه‌ریزی هیچ‌وقت موفق نخواهید بود، و می‌توانید با مدیریت و برنامه‌ریزی از مشکلات مالی شخصیتان به اندازۀ کافی خلاص شوید. مواردی از تجربه‌های شخصی را برایتان بازگو می‌کنیم تا بتوانید بهتر با مبحث مدیریت مالی شخصی آشنا شوید. اگرشما هم مایل هستید از تجربه‌های شخصی خود برایمان بگویید.

- مطمئنا در زندگی همۀ ما هزینه‌های ثابت ماهانه وجود دارد؛ مانند قسط یا بدهی یا موارد ضروری مانند فیش‌های واریزی یا پرداخت شهریه و...، که تنها با داشتن یک دفترچه یادداشت یا تقویم می‌توانید زمان آن‌ها را مشخص کنید. قبل از هر هزینه و خرج دیگری، بهتر است به فکر پرداخت موارد مهم مالی‌تان مانند باشید. تا با خیالی آسوده‌تر برای بقیۀ درآمدتان برنامه‌ریزی کنید.

- درست است که تجربۀ خرید با کارت‌های اعتباری بهترین و راحت‌ترین روش است. اما همین بهترین راه می‌تواند، دشمن خطرناکی برای پول‌ها و پس‌انداز شما باشد. به همین علت همیشه مبلغ مشخصی را برای رفت و آمدهای روزانه یا هفتگی‌تان در نظر بگیرید واز بردن کارت اعتباری در زمان‌هایی که ضرورتی ندارد، خودداری کنید. ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید «چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن!»

- همیشه سعی کنید با حذف هزینه‌های غیرضرورری، پس‌اندازی در حساب بانکی جداگانه‌تان داشته باشید. این حساب می‌تواند در مواقع ضروری غیرقابل پیش‌بینی، کمک خوبی برای شما باشد.

- اگر برای پس‌انداز یا خرید خانه و ماشین می‌خواهید وام بگیرید، ابتدا از بازپرداخت ماهانۀ آن مطلع شوید. بهتر است خریدهایی که برحسب نیازتان است و هزینه‌هایی که ممکن است غیرقابل پیش‌بینی باشد را ابتدا از درآمدتان کم کنید و وقتی اطمینان داشتید که در بازپرداخت قسط وام دچارمشکل نمی‌شوید، نسبت به گرفتن آن اقدام کنید.

- از خریدهای احساسی پرهیز کنید، بنابراین زمانی که طبق  برنامه‌ریزی، درآمدتان  را طبقه‌بندی کردید، با یک خرید یا خرجی که ضروری هم نیست برنامه‌هایتان را به‌هم نریزید و سعی کنید طبق عادت، خود را به برنامه‌تان متعهد کنید.

- اگر سعی کنید که -طبق الویت- اقساط و بدهی‌های کوچکتان را زودتر تمام کنید، اعتماد به نفس و احساس خوشایندی به شما دست می‌دهد، که شما رامشتاق می‌کند برای کارهای بزرگ‌تر هم دست به کار شوید، و ازعهده آن‌ها هم برآیید.

 

 مطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها