خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جهانگردی با معروف ترین رمان های جهان

جهانگردی با معروف ترین رمان های جهان

جهانگردی با معروف ترین رمان های جهان

کافی است جملات را بخوانی، سپس چشمان‌ات را ببندی و خودت را ببینی که همراه «تامسایر» شاهد قتل دکتر رابینسون هستی؛ یا پشت تابوت مادر مرسوی «بیگانه» با بیتفاوتی قدم می زنی؛ شاید کمی آنسوتر سر میز شام با «زنان کوچک» نشستهای و بهخاطر شام شب سالنو خداوند را شکر می کنی؛ گاه مانند آرتور بورتون در رمان «خرمگس»، به کلیسا شک میکنی و دشمن سرسخت پدرت میشوی؛ یا همچون اسکات فینچ شاهد تلاشهای پدرش هستی که میخواهد از «کشتن مرغ مقلد» ممانعت کند و به او افتخار می کنی؛ یا اینکه وینستون اسمیث را ببینی که از پلیس اندیشه رو دست می خورد اما با شجاعتهای‌اش رمان «1984» را رقم میزند. میخواهم بگویم شاه‌کارهای ادبیات جهان، ویژگی های مشترکی دارند. توصیف و صحنه پردازیهای ماهرانه و به جا یکی از آن‌ها است. فضاسازی مناسب در آثار ادبی، دست خواننده را میگیرد و دنبال شخصیتهای داستان می کشاند، به شخصیتها روح می دهد و خواننده را با فرهنگ جاری در داستان پیوند میدهد. خواه آثار مورد علاقه شما در قلم‌روی ادبیات کلاسیک باشد، یا سفرنامه یا داستانهای معاصر، فضاسازی و صحنهپردازی می تواند فرصت قرار گرفتن در زمان‌‌و‌مکانی که نویسنده توصیف کرده را برایتان فراهم کند. حتما تاکنون پس از خواندن کتابی هوس زندگی در آن دوره زمانی یا موقعیت مکانی به سرتان زد، هیچ نگران نباشید! با مطلبی  که خواهید خواند و پایانی است بر نخستین فصل «رود راوی»، خواهید دید که این هوس به‌جاست؛ تنها آثار داستانی ایرانی نیست که یافتن لوکیشن‌شان شدنی و لذت‌بخش است بلکه، رود روایت را می‌توان تا منازل و مزارع و مواضع شرق و غرب جهان هم دنبال کرد.

 

 

سن‌پترزبورگ التیامبخشِ زخم خوردگان

«فیودور داستایفسکی» یکی از بزرگترین نویسندگان جهان است که اکثر داستان‌های وی سرگذشت مردمی ا‌ست عصیانزده، بیمار و روان‌پریش و بنابر گفته هایی هم‌چون شخصیت خودش. داستایفسکی خوب می توانسته به ذهنیات شخصیت های داستان های‌اش بپردازد و مالیخولیای آن‌ها را در قالب کلمات و جملات به فهم خواننده برساند. درحالی‌که شخصیت های داستان های او از برخی تنش‌های اخلاقی رنج می بردند؛ گرفتار اضطراب و کشمکش‌های درونی بودند و بحران های گوناگونی سر راهشان قرار می گرفت، «سن‌پترزبورگ»، پایتخت وقت روسیه، شهری که بسیاری از آثار داستایفسکی در آن نوشته شده، منبع الهام برای پیش‌برد رمان های او بوده است. رمان «جنایات و مکافات» یکی از داستان های او است که سن‌پترزبورگ در آن به وضوح توصیف شده است. حالا پس از گذشت سال ها از انتشار این رمان، در شهر سن‌پترزبورگ تورهای گردش‌گری برای گردش‌گران برگزار می شود که به آن‌ها مجال قدم زدن در مکان هایی را می‌دهد که شخصیت های داستایوسکی در آن‌ها حضور داشتهاند ؛ کانال گریبوئدوف، خیابان گراژدانسکی و پل کوکوشکین از جمله این مکان ها هستند.

دو شرکت هواپیمایی، بین تهران و مسکو و برعکس پرواز مستقیم دارند. پرواز مستقیم تهران-مسکو حدود سه‌ساعت‌و‌نیم طول میکشد. هواپیمایی های دیگری هم در این خط فعال هستند، اما پرواز غیرمستقیم است و در شهرهای دیگر توقف دارند.

 

همپشایر؛ مقصد جدید عشاق همیشگی

اگر تابه حال شنیده اید که از شهر پاریس به‌عنوان مقصد شماره یک عشاق نام برده می شود، در این مجال بنا است برخلاف معمول عمل کنیم و دل‌داده ها را به گوشه دیگری از جهان بفرستیم. بنابر اعتقاد برخی مردمان تنها سرنوشت می تواند مشخص کند چه انسانی از اشرافیت و طراوت «همپشایر» انگلستان، برخوردار شوند؛ شاید تجربه خواندن رمان های عاشقانه «جین آستین» قلم‌روی این انحصار را درهم بشکند. همپشایر، از شهرهای انگلستان، مشاهیر بسیاری همچون هنری سوم، چارلز دیکنز، کالین فرث، جین آستین و... را پرورش داده است. حال اگر گذرتان به این محله جنوبی انگلیسی افتاد، به‌طور قطع مکانهای بسیاری در آن وجود دارد که بتواند نظرتان را جلب کند. یادتان باشد که ماجراهای شورانگیز آقای دارسی و الیزابت بنت در مشهورترین اثر جین آستین، نویسنده بزرگ قرن هجدهمی، نیز در میان همپشایر گذشت تا ثابت کند که آب و هوای این منطقه، میتواند عشق و جوانی را در دل آدمی زنده کند. در یکی از روستاهای این منطقه، خانهای هست که آستین هشت‌سال پایانی زندگی‌اش را در آن گذرانده و حالا پس از سالها به یکی از جاذبه های توریستی همپشایر تبدیل شده است.

 

طرفدار لایف استایل سالم هستید؟ شرقِ بهشت را دریابید

میگویند «جان اشتاینبک» کتاب «شرقِ بهشت» را نوشت تا به پسران‌اش جزئیات زیبای «سالیناس ولی» را نشان دهد. این منطقه در کالیفرنیا است و نقش کلیدی در این رمان و میان مناسبات میان‌فردی شخصیتهای آن برعهده دارد. سالیناس یکی از بزرگ‌ترین مناطق مولد در کشاورزی کالیفرنیا است؛ همین مساله میتواند کلی توریست جذب کند. وجود گونههای متفاوت گیاهان، سبزیجات و میوههای متنوع ‌و‌ ارگانیک  تاکنون پای بسیاری از سالمزیستان را به این منطقه باز کرده است. ضمن آنکه چندین پارک ملی در دل «سالیناس ولی» قرار گرفته تا فراغت توریستها را به بهترین نحو ممکن تضمین کند.

 

به بالی برو، به بالی برو، به بالی برو

در زندگی زخمهایی است که مثل خوره... نه این نه؛ در زندگی تردیدهایی است که باعث میشود بخواهی مسیرهای رفته را بازگردی، یا به‌عکس در مسیرهای نرفته قدم بگذاری. حالا که، دست بر قضا، مخاطب این یادداشتها شدهاید؛ اجازه دهید خیال‌تان را راحت کنیم و بگوییم اگر تا کنون به «بالی» نرفتهاید، حتم کنید که در آینده خود را به‌خاطر آن شماتت خواهید کرد. بالی زیباترین و مشهورترین جزیره اندونزی است که در جنوب خط استوا بین «جاوه» در غرب و «لومبوک» در شرق قرار گرفته است. احتمالا در چند سال اخیر هیاهوی کتاب بسیار موفق «الیزابت گیلبرت» با نام «بخور، عبادت کن، عشق بورز» یا فیلم آن را بازی «جولیا رابرتز» و کارگردانی «رایان مورفی»، شنیدهاید. الیزابت گیلبرت، خبرنگار موفقی است که به‌دنبال پرکردن کاستیهای زندگی‌اش در ابتدا راهی ایتالیا میشود و به نیازهای جسمانی و مادی‌اش میپردازد؛ پس از آن راه هند را در پیش میگیرد تا روح‌اش را سیراب کنم؛ و در نهایت به بالی میرود تا میان روح و جسم‌اش تعادل ایجاد کند. اگر بخواهید مانند گیلبرت تعادل زندگیتان را به‌دست آورید و بدانید از جان دنیا چه میخواهید، ضرورتا لازم نیست بلیت اندونزی در دستانتان باشد. اما اگر علاقهمندید نقطه اتصال دو اقیانوس آرام و هند، مزارع پلکانی برنج، خدایان هندو و... را ببینید، هرچه زودتر دنبال خرید بلیت بالی بروید. فواصل هوایی این جزیره تا جاکارتا حدود دو ساعت و تا تهران با محاسبه توقف بین پروازی در شهرهای دوحه ، کوالالامپور یا سنگاپور حدود 15 ساعت است.

 

 

 مطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو