خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چطوری از هله‌هوله‌‌ها متنفر شویم؟

چطوری از هله‌هوله‌‌ها متنفر شویم؟

چطوری از هله‌هوله‌‌ها متنفر شویم؟

اگر غذاهای ناسالم باعث ناکام ماندن تلاشتان برای کاهش وزن می‌شود، با این ترفندهای هوشمندانه کاری کنید که از هله‌هوله‌ها متنفر شوید.

چرا ما غذاهای ناسالم را دوست داریم؟

همانطور که همه می‌دانیم نمی‌شود منکر شد که همه ما عاشق خوردن هله‌هوله و تنقلات چرب و شور هستیم. تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تا ظاهرا این مواد غذایی را طوری طراحی کنند که نتوانیم در مقابل وسوسه برای خوردن آن‌ها مقاومت کنیم. بسیاری از تنقلات‌های سوپرمارکت‌های مورد علاقۀ ما با مقادیر زیادی از: شکر، نمک، چربی اضافه و سایر مواد شیمیایی ساخته شده‌اند و البته همین ویژگی‌های مضر است که باعث می‌شود به خوردن مقدار بیشتری از آن‌ها علاقه نشان دهیم؛ اما شما می‌توانید با جایگزین کردن مواد غذایی سالم به جای غذاهای فرآوری شده و خوردن کمتر هله‌هوله‌ها، میزان مصرف این غذاهای ناسالم را کم کنید.

قانون 5 ماده تشکیل‌دهنده

اگر بیش‌ از پنج مادۀ تشکیل‌دهنده روی برچسب یک مادۀ غذایی درج شده بود، این را یک علامت خطر برای سلامتی‌تان بدانید و آن را نخرید! (یا اگر مجبورید حداقل آن را از خرید روزانۀ خود حذف کنید. این یک راه آسان برای اجتناب از خرید غذاهایی مانند: چیپس‌های طعم‌دار و کلوچه‌های فرآوری شده است).

نشان سه رنگ

مطالعه‌ای در سال 2012 در دانشگاه کورنل، نشان داد افرادی که سه رنگ غذایی متفاوت در بشقابشان دارند، سالم‌تر هستند.   بنابراین به جای خوردن آبنبات و بیسکوییت، در میان وعده‌های خود آجیل، تکه‌های میوه و قطعه‌های کوچک شکلات تلخ رنگ بخورید و غذاهایی را انتخاب کنید که رنگ‌های متنوع دارند.

روال روزمره خود را بشکنید

فقط یک هفته طول می‌کشد تا به یک چیز جدید عادت کنید. بنابراین اگر شما همیشه ساعت 3 بعدازظهر با ماشین به گردش می‌روید، این بار به جای استفاده از ماشین، پنج دقیقه زودتر راه بیفتید و مثل قدیم پیاده بروید. این ممکن است بر خلاف میل شما باشد اما انجامش دهید.

رفتار غذایی سالم داشته باشید

آسان‌ترین و بهترین دسر کدام است؟ در فریزرتان انگور قرمز ذخیره کنید  و هروقت دلتان خواست چیزی بخورید، آن را از فریزر خارج کنید. دسر ماست و میوه هم یکی از سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین دسرهاست. سعی کنید خودتان را به خوردن خوراکی‌های بدون شکر پس از شام عادت بدهید.

خود را به مواد غذایی سالم نزدیک کنید

مواد غذایی سالمی که می‌خواهید را در قسمت وسط و بالای یخچالتان ذخیره کنید و آن‌ها را روی پیشخوان آشپزخانه نگذارید. درست کردن میان وعده‌ها آسان است، نان و پنیر و گردو، میوه‌ و خشکبار، یک ساندویچ کوچک کره بادام‌زمینی و... از جمله میان‌وعده‌های ساده و سالم هستند.

غذاهای خوش‌طعم مضر را بشناسید

اگر شما شکلات و کیک ردولوت دوست دارید یا عاشق خوراکی‌های نمکی مثل چوب شور هستید، بدانید که این غذاها شما را به سمت هله‌هوله‌خواری می‌کشاند. شما پیش‌تر با شناخت این خوراکی‌ها نیمی از این مبارزه را برده‌اید. پس حالا کافی است که اراده کنید آن‌ها را نخرید.

یک راه مطمئن برای مصرف کمتر غذاهای فرآوری شده این است که بدانید حقیقتا دارید چه چیزی می‌خورید. اینجا چند خوراکی هستند که ما را عضلانی‌تر می‌کنند: سینۀ مرغ کبابی فریز شده با روغن گیاهی، نگهدارنده‌های BHA (بتا هیدروکسی اسید) در غذاهای فرآوری شده مانند: غذاهای تند، افزودنی‌ها و سوسیس و کالباس‌ها وجود دارد که حتی اگر مسائل بهداشتی را رعایت کنند و سازمان بهداشت هم بر آن‌ها نظارت کند، باز هم سرطان‌زا هستند.

ویتامین D3 در خیلی از ماست‌هایی که از چربی گوسفند تهیه می‌شوند و چاشنی‌های طبیعی در سس باربیکیو که با شیر و پودر مرغ درست شده است، ، وجود دارد که بدمزه‌ هستند!

بیشتر غذا را بجویید

آدام ملوناز، آشپز معروف، یک پیشنهاد دارد: اگر مردم بیشتر بجوند، کمتر می‌خورند. دفعۀ بعدی که غذا خوردید، آگاهانه‌تر و آهسته‌تر بجویید. بگذارید لقمه‌تان پایین رود و سپس بعدی را بخورید.
نظرات کابران باهوک ریویو