خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چرا باید یادداشت روزانه بنویسیم؟

چرا باید یادداشت روزانه بنویسیم؟

چرا باید یادداشت روزانه بنویسیم؟

دنیای یادداشت‌های روزانه، دنیای بزرگ و شگفت‌انگیزی است که به محض اینکه واردش شوید، با مزایای بی‌شما آن آشنا می‌شوید. اغلب انسان‌های موفق و شناخته‌شده عادت به نوشتن یادداشت روزانه دارند. یادداشت روزانه شامل خاطرات، فهرست کارها و وطایف، اهداف و آرزوها و... می‌شود. 

اگرچه ممکن است شروع این عادت، کمی مشکل باشد اما در ادامه اگر ممارست کنید می‌فهمید که چقدر تجربه‌ای شیرین و دوست‌داشتنی است. شما می‌توانید نوشتن و برنامه‌ریزی کارهای روزانه‌تان را ابتدا با یک نوشته انگیزشی یا جمله‌ای که به شما از هر جهت حس و انگیزه خوب می‌دهد شروع کنید. این را حتما می دانید که نظم داشتن در انجام کارهای روزانه چقدر می‌تواند در موفقیت شما و در نتیجه  کارهایتان مفید باشد. بنابراین برای برنامه‌ریزی کارهای روزمره نوشتن و یادداشت کردن را امتحان کنید.

اما ممکن است با خود بگویید چرا اصرار داریم که نوشتن یادداشت‌های روزانه را برنامه‌تان بگنجانید. به همین دلیل، در ادامه مطالب چند نکته کوتاه از فواید نوشتن را برایتان بازگو می‌کنیم و شناخت بقیه‌ فوایدش را به عهده تجربه شخصی خودتان می‌گذاریم.

- نوشتن لیستی از کارهای روزانه، از تاخیر انجام کارها، جلوگیری می‌کند، ما را هدفمند و موظف می‌کند کارهایی را که در بعضی از مواقع به علت‌های مختلف پشت گوش می‌انداختیم، در بازه زمانی‌ای که مشخص کردیم انجام دهیم، که اگر این کار ادامه داشته باشد کم‌کم انجام دادن آن به صورت یک عادت همیشگی می‌شود.

- می‌توانید با نوشتن مطلبی کوتاه راجع به مهم بودن انجام آن کار و فواید و نتایج خوبی که برایتان دارد نسبت به انجام آن رغبت بیشتری داشته باشید.

- با نوشتن و اولویت‌بندی کارهایتان می‌توانید، مدیریت زمان خود را برعهده بگیرید و با خیالی راحت و بدون استرس به انجام کارهایی که برنامه‌ریزی آن انجام شده بپردازید و دیگر ذهنتان را دچار بی‌نظمی و آشفتگی نکنید. در این صورت شما حتی می‌توانید با وقت اضافی‌ای که به دست می‌آورید زمان بیشتری  به علایق و کارهای شخصی خودتان بپردازید.

- به همراه داشتن یک دفترچه یادداشت یا کاغذ یا تخته‌ای برای نوشتن باعث می‌شود ایده یا خلاقیتی را که ناگهان در ذهنتان تداعی می‌شود یا یک‌باره به ذهنتان می‌آید، یادداشت کنید. نوشتن و دیدن این ایده و فکر باعث می‌شود تا شما کمتر در دغدغه‌های روزمره آن را فراموش کنید.

- همه ما در طول زندگی با حوادث و پستی و بلندی‌های بسیاری روبه‌رو می‌شویم. این حوادث گاه جنبه شخصی و خصوصی دارند و گاه تاریخی و اجتماعی. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های یادداشت‌نویسی این است که به هر فرد امکان می‌دهد روایت‌گر تاریخ شخصی زندگی خودش باشد. تصور کنید از جنگ جهانی دوم، یا انقلاب اسلامی خودمان دفترچه یادداشتی از نیاکانتان برایتان باقی می‌ماند. آن دفترچه برای شما حکم گنج را پیدا می‌کرد و به شما این اجازه را می‌داد که دیدگاه شخصی یکی از ناظران و شاهدان ماجرا باخبر شوید.

 مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها