خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

25 اصل رفتار حرفه ای در محل کار

25 اصل رفتار حرفه ای در محل کار

25 اصل رفتار حرفه ای در محل کار

حرفه‌ای بودن در محیط کار، با رفتار ما تعریف می‌شود. حرفه‌ای بودن فقط در کلمه تعریف نمی‌شود؛ بلکه باید در عملکرد هم دیده شود. اما با کمی تمرین و رعایت نکات زیر شما هم می‌توانید یک کارمند حرفه‌ای باشید.

اگر کسی در محیط کار به شما نشان دهد که رفتارتان حرفه‌ای نیست، ممکن است ناراحت شوید. وقتی شما حرفه‌ای رفتار می‌کنید، این روی رئیس، مشتریان و همکارانتان اثر می‌گذارد؛ اما در عوض اگر اصول حرفه‌ای رفتار کردن را ندانید، تاثیر بدی روی کارتان می‌گذارد. حرفه‌ای نبودن در محل کار ممکن است باعث شود شانس خود را برای پیشرفت از دست بدهید یا توانایی‌های شغلی‌تان دیده نشود.

1. سر وقت بودن را اولویت‌ خود قرار دهید

وقتی دیر به محل کار خود می‌رسید، این حس را به رئیس و همکارانتان می‌دهید که شغلتان برایتان مهم نیست و وقت آن‌ها نیز برای شما ارزشی ندارد. به زمان توجه کنید و اگر مجبورید حتی ساعت کوک کنید. چند دقیقه قبل از ساعت کاری‌تان، در محل حاضر شوید و سر وقت کار را ترک کنید. اگر محل کارتان جدید است، بهتر است زمان رسیدن را از قبل بررسی کنید و خارج از زمانی که برای شما برنامه‌ریزی شده نباشید. بر روی رئیستان، با خوش‌قولی و منظم بودن تاثیر مثبت بگذارید.

2. افسرده نباشید

حال بدتان را پشت در بگذارید و آن را با خودتان به محل کار نبرید. همه ما در روزهایی حالمان خوش نیست؛ اما یادتان باشد قرار نیست ناراحتی‌تان را سر رئیس، همکار و به خصوص مشتری‌هایتان خالی کنید. اگر شغلتان دلیل ناراحتی شماست، از آن دست بکشید. اما اگر الان وقت مناسبی برای این کار نیست، بهتر است راهی پیدا کنید تا این حال و هوا را عوض کنید.

3. لباس مناسب بپوشید

چه برای کار لباس رسمی بپوشید چه غیررسمی، در هر حال ظاهرتان باید تمیز و مرتب باشد. یک کت و شلوار چروک به همان اندازه یک شلوار جین پاره جلوه بدی دارد. اگر محل کارتان لباس فرم دارد آن را بپوشید؛ اگر نه از لباس‌های در خور محل کار استفاده کنید. از پوشیدن صندل لاانگشتی، شلوار خیلی کوتاه و مانتوی خیلی تنگ که در مهمانی‌ها می‌پوشید، در محل کار اجتناب کنید. سعی کنید از زیورآلات کوچک و کم استفاده کنید و تا جای ممکن ساده، آراسته و مرتب باشید.

4. قبل از حرف زدن فکر کنید

جای قسم خوردن و نفرین کردن در محل کار نیست. از بد صحبت کردن درباره هرکسی خودداری کنید. اگر نمی‌خواهید این حرف‌ها را برای مادربزرگتان تعریف کنید، بهتر است در محل کار هم آن‌ها را مطرح نکنید.

 5. به همکارانتان پیشنهاد کمک دهید

یک شخص حرفه‌ای اگر ببیند همکارش با کوهی از وظایف روبه‌روست، به او کمک می‌کند. او از اینکه دانش و پیشنهادهایش را به دیگری منتقل، ترسی ندارد. به تبع، این رفتار او واکنش مثبتی روی کارمندان شرکت خواهد گذاشت. با این حال، مهم است که همکارتان را مجبور نکنید. اگر او کمک شما را نپذیرفت، اصرار نکنید؛ شاید مایل باشد تنهایی کارش را انجام دهد.

6. غیبت نکنید

زمانی که شما با همکارتان دربارۀ کسی غیبت می‌کنید، شبیه یک بچه دبیرستانی می‌شوید. اگر شما چیزی را می‌دانید که باید به کسی بگویید، می‌توانید آن را به خواهرتان، مادرتان یا بهترین دوستتان بگویید.

7. سعی کنید آدم مثبت اندیشی باشید

منفی بودن مسری است. اگر شما دائما در محل کارتان شکایت می‌کنید، بدانید که با این کارتان دیگران را ناراحت می‌کنید. رئیس شما قطعا به کاهش روحیه کارمندان خود اهمیت نخواهد داد. این بدین معنی نیست که شما نباید در مورد چیزهایی که اشتباه هستند، صحبت کنید. اگر می‌بینید چیزی صحیح نیست، همراه یک پیشنهاد برای بهبود، آن را با رئیستان در میان بگذارید. اگر دلیل خاصی برای شکایاتتان ندارید، به غر زدن پایان دهید.

8. اشتباهاتتان را پنهان نکنید

ممکن است سخت باشد اما اشتباهاتتان را بپذیرید و سپس در صدد درست کردن آن‌ها برآیید. اطمینان حاصل کنید که دوبار مرتکب یک اشتباه یکسان نشوید. هرگز اشتباهاتتان را گردن دیگران نیندازید؛ حتی اگر تقصیر آن‌هاست. در عوض الگویی برای خود ترسیم کنید؛ که کسانی که اشتباهاتشان را گردن دیگران می‌اندازند، به جای آن باید به جلو پیش روند و مسئولیت کارهایشان را خودشان به عهده بگیرند.

9. همیشه منصف باشید

ممکن است گاهی با همکارانتان یا حتی رئیستان در مورد موضوعی توافق نظر نداشته باشید. ممکن است شما به راه‌حلی معتقد باشید و همکارتان فکر کند راه دیگر مناسب‌تر است. عصبانی نشوید! مهم نیست که تا حد زیادی حق با شماست، حق ندارید در محل کار داد بزنید و در را به هم بکوبید. به آرامی نظرتان را توضیح دهید و آماده باشید تا هرگاه همکارتان در حال از دست دادن کنترلش بود، از صحنه دور شوید و همین‌طور باید همیشه از تماس فیزیکی دور بمانید.

 10. دروغ نگویید

صادق نبودن همیشه از شما چهره‌ای بد می‌سازد. چه در مورد رزومه‌تان باشد، چه تظاهر به مریضی. یک کارمند حرفه‌ای همیشه صادق است. اگر شما لایق شغلی نیستید؛ دو انتخاب دارید: یا اینکه برای آن شغل درخواست ندهید یا اینکه مهارت‌های حقیقی‌تان را در رزومه بیاورید. اگر گزینه دوم را انتخاب کردید، می‌توانید توضیح دهید که توانایی آن شغل را دارید و به آن موقعیت نیاز دارید. به جای اینکه تظاهر به مریضی کنید، اگر به یک روز مرخصی نیاز دارید، یک مرخصی شخصی بگیرید یا در یک روز تعطیل کارتان را انجام دهید.

11. اطلاعات اضافی ندهید

اعتماد کردن به همکارانتان خیلی خوب است؛ اما بیش از حد به او اطلاعات ندهید. بدانید که با چه کسی صحبت می‌کنید، مخصوصا وقتی که او مشکلاتی را در مورد همسرش یا عضوی از خانواده‌اش مطرح می‌کند. اگر تصمیم دارید چیزی خصوصی را به همکارتان بگویید، این را در جایی مطرح کنید که مطمئن هستید مشتریانتان صدای شما را نمی‌شنوند.

12. گوش کنید و آنچه را فهمیدید را به کار گیرید

انتظار نمی‌رود در اکثر مشاغل عالی باشید. همۀ کارفرمایان می‌دانند کارهای حرفه‌ای نیاز به آموزش دارد. بنابریان روز اول خود را خراب نکنید؛ در عوض هر قدر می‌توانید بیاموزید و برای اطمینان از فراموش نکردن چیزی، با دقت گوش کنید. اگر رئیستان به شما می‌گوید که چگونه باید چیزی را انجام دهید، گوش دهید و به خاطر بسپارید، تا مجبور نشوید دوباره بپرسید.مطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو