خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

بهترین پاسپورت‌های جهان

بهترین پاسپورت‌های جهان

بهترین پاسپورت‌های جهان

اگر به سفر کردن علاقه‌مند باشید، هیچ‌چیزی مانند ارزش گذرنامه کشورتان نمی‌تواند باعث خوشحالی و آسودگی‌خاطرتان باشد. گرفتن ویزا دردسرهای خاص خودش را دارد و همین که تصمیم می‌گیریم به مسافرت خارجی برویم، اولین چیزی که ذهنمان را مشغول می‌کند گرفتن ویزا از کشور مقصد است. قبل از انقلاب اسلامی 57، پاسپورت ایرانی یکی از ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان بود و ایرانی‌ها می‌توانستند بدون گرفتن ویزا به بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی سفر کنند. اما با پیروزی انقلاب اسلامی، غربی‌ها با اعمال تحریم‌های ظالمانه تلاش کردند تا ایران را بیش از پیش منزوی کنند و در نتیجه ارزش گذرنامه ایران سقوط کرد. با این وجود همچنان 50 کشور پذیرای مسافران ایرانی بدون ویزا هستند.

شرکت Arton Capital، اخیرا فهرستی از باارزش‌ترین گذرنامه‌های سفرهای خارجی تهیه کرده است. امارات متحده عربی برای نخستین بار در سال 2015 مقام ششم سالانه را به خود اختصاص داد. ضمن آنکه برخی از کشورهای موجود در فهرست به دلیل صدور فرمان امنیتی ترامپ با سقوط مواجه شدند. دولت ترامپ تلاش کرد به بهانۀ مبارزه با تروریسم، جلوی ورود شهروندانی از کشورهای مسلمان خاورمیانه شامل: لیبی، سوریه، یمن و... را به خاک این کشور بگیرد. اکنون سیاست‌های او ممکن است باعث آسیب به شهروندان آمریکایی شود. شرکت سرمایه گذاری Arton Capital، در رتبه‌بندی اخیرش دربارۀ گذرنامه، آمریکا را جزو 18 کشوری قرار داده، که شهروندانش می‌توانند بدون ویزا، با گذرنامه ملی سفر کنند.

کشور آمریکا امسال در رده ششم قرار گرفت که نشان از افت شدید این کشور از سال 2015 که با انگلیس در رده‌بندی‌های اول بودند، دارد. این کاهش زمانی آغاز شد که ترامپ خواست کشورهایی مانند: ترکیه و جمهوری مرکزی آفریقا سیاست‌های خود را از سفر بدون روادید به ایالات متحده پایان دهند.

در اینجا می‌توانید فهرست باارزش‌ترین گذرنامه‌های کشورها را ببینید و بدانید که کدام کشورها جای آمریکا را گرفته‌اند و آن را به پایین سوق داده‌اند:

  1. لتونی
  2. لیتوانی
  3. لهستان
  4. اسلواکی
  5. اسلوونیمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو