خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 سم پیری زودرس

10 سم پیری زودرس

10 سم پیری زودرس

دکتر بریس وایلد، کارشناس سلامتی در کتاب خود تحت عنوان «تجویز آنتی‌اکسیدان» به کشف علل اصلی بیماری‌های رادیکال‌ آزاد پرداخته است. به سراغ 10 غذایی که نه تنها سلامتی‌تان را به خطر می‌اندازند، بلکه باعث پیری زودرس هم می‌شوند رفته‌ایم. بنابراین سعی کنید از خوردن این 10 ماده غذایی و گنجاندن مواد تشکیل دهنده‌شان در رژیم غذایی‌تان دوری کنید.

  1. فست فودها

این روزها اینقدر در مورد مضرات فست فودها صحبت می‌شود که خودتان بهتر از هرکسی می‌دانید که این مواد غذایی چقدر خطرناک هستند. پس آن‌ها را نخورید! یا دست کم سعی کنید تعداد وعده‌های غذایی فست‌ فودی را کاهش دهید و به جایش به سراغ غذاهایی بروید که هم زمان کمی برای آماده شدن نیاز دارند و هم سالم‌تر هستند.

  1. چرب‌های هیدروژنه ( اسیدهای ترانس چرب )

همانطور که همه می‌دانیم باید از خوردن این چربی‌ها اجتناب کرد؛ زیرا باعث بیماری‌های قلبی می‌شوند. آن‌ها سال‌ها در هله‌هوله‌ها، نانوایی‌ها و روغن‌های مارگارین استفاده شده‌اند. از خریدن کلوچه‌، بیسکویت، یا هر محصول دیگری که در مواد تشکیل‌دهنده‌اش چربی هیدروژنه یا ترانس چرب دارد، خودداری کنید.

  1. Olestra (پلی استر مشتق شده از ساکارز؛ یک ترکیب مصنوعی به عنوان یک جایگزین بدون کالری برای چربی در غذاهای مختلف)

Olestra یک چربی مصنوعی است که برای ساخت چیپس‌‌های بدون چربی و سایر تنقلات استفاده می‌شود. شاید شما فکر کنید با وجود این همه چربی‌های بد، این نوع چربی مصنوعی عالی باشد؛ اما آزمایش‌ها نشان داده که Olestra، باعث از بین بردن  ویتامین‌های محلول در چربی A، E، D  و K و کاروتنوئیدها - مواد مغذی ارزشمند آنتی اکسیدان - می‌شود. همچنین از یاد نبرید که Olestra موجب ناراحتی معده و سایر مشکلات گوارشی می‌شود و مصرف آن مردم را تشویق می‌کند تا از خوردن میوه‌ و سبزیجات که مصرف آن‌ها مفید است، صرف‌نظر کنند.

  1. نیترات‌ها

نیترات‌‌ها در گوشت‌های فرآوری‌شده مانند: سوسیس، کالباس، بیکن‌ها و هات داگ‌ها یافت می‌شوند. نیترات‌ها رنگ‌ها را حفظ می‌کنند و سبب می‌شوند میکروب‌ها در جای خود باقی بمانند؛ آن‌‌ها بسیار مضر هستند. نیترات به‌تنهایی ضرری ندارد، اما مشکل اینجاست که نیترات‌ در بدن به نیتروزامین که ترکیب سرطان‌زایی است تبدیل می‌شود؛ در نتیجه به DNA آسیب می‌زند و باعث سرطان‌های خطرناک می‌شود. پس تا جایی‌که می‌توانید از گوشت‌های ارگانیک و طبیعی بدون نیترات استفاده کنید. اگر زمانی مجبور به خوردن مواد غذایی نیترات‌دار شدید، ویتامین C بیشتری بخورید چون این ویتامین از تبدیل نیترات در معده‌تان جلوگیری می‌کند.

  1. الکل

مصرف الکل برای بدن مضر است. بزرگ‌‌ترین ضررش برای سلامتی ما، مسمومیت کبدی است که باعث افزایش رادیکال‌های آزاد می‌شود.

  1. صدف خام و سوشی

آن‌ها طعم خوبی دارند، اما می‌توانند باکتری‌های کشنده‌ای را حمل کنند که می‌تواند باعث بیماری شدید و حتی مرگ شود. شما با هر بار مصرف آن‌، ریسک بزرگی می‌کنید. ماهی و صدف، غذاهای خوبی هستند اما اول آن‌ها را طبخ کنید.

  1. چربی‌های اشباع شده حیوانی

چربی‌های اشباع شده حیوانی شامل: گوشت چرب، مخصوصا گوشت گاو، گوشت خوک و پوست مرغ است. همچنین شامل محصولات لبنی مانند: پنیر، شیر پرچرب و خامه هم می‌شود. البته گوشت‌های چرب و محصولات لبنی رژیم شما شامل مواد مغذی هستند که مغز را تغذیه می‌کنند، که این مواد خیلی در مواد غذایی دیگر یافت نمی‌شوند. بنابراین جانب تعادل را نگه دارید.

  1. نوشیدنی گازدار غیر الکلی

مصرف این نوشیدنی‌ها بدترین راه برای جذب مایعات بدن در کوتاه مدت است و در طولانی مدت باعث ابتلا به دیابت می‌شود. نوشیدنی‌های گازدار پر از شکر و شیرین‌کننده‌های مصنوعی و اغلب دربرگیرندۀ کافئین، رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی است. نوشابه‌های گازدار را با آب‌های گازدار و تازه و آبمیوه‌های طبیعی جایگزین کنید.

  1. اسنکهای پر چرب و سدیم بالا مانند پفک

البته این مورد شامل چیپس هم می‌شود؛ حتی اگر با روغن گیاهی درست شود. سعی کنید از خوردن آن‌ها دوری کنید! به هم خوردن تعادل چربی در رژیم غذایی‌مان باعث از بین رفتن امگا 6 می‌شود. امگا 6 در اکثر روغن‌های گیاهی پیدا می‌شود. از طرف دیگر ما بیش از حد نمک می‌خوریم که باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود و شواهد نشان می‌دهد غذاهای سدیم‌دار و چرب ما را به سمت ابتلا به بیماری‌های مزمن خاص می‌برد.

  • وعده‌های غذایی منجمد

این مواد غذایی اگر همه مواد مناسب را در مواد تشکیل‌دهنده‌شان داشته باشند، ممکن است ذاتا برای شما بد نباشند، اما شما را از خوردن غذاهای تازه و طبیعی که مواد مغذی مانند فیبر دور نگه می‌دارد. ممکن است شما خود را با این جمله که: این غذاها از فست فودها بهترند، گول بزنید چون که با کمبود زمان مواجهید؛ اما اجازه ندهید تنبلی شما را خوردن غذاهای طبیعی محروم کند!

 
نظرات کابران باهوک ریویو