خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

8 راز دنیای مد

8 راز دنیای مد

8 راز دنیای مد

مد دنیای بزرگ و پهناوری است که شاید از فرط گستردگی‌اش نتوان تعریف دقیق و مشخصی برای آن ارائه کرد. برای تعریف این واژه که ریشه‌ای فرانسوی دارد، می‌توان گفت: الگوهای فرهنگی که قشری از مردم جامعه آن را می‌پذیرند، هر چند که پوشاک و آرایش جزوه شاخصه‌های مهم دراین صنعت به شمار می روند، اما رایج شدن آن در تمام ابعاد مختلف زندگی انسان از جمله طرزنشستن ، صحبت کردن، فرم چیدن منزل و... موارد دیگر بسیار گسترده است. مد از یک طرف به صنعت گره خورده و از طرف دیگر به هنر متصل است.

استفاده از مد که یک شیوه و روشی موقتی است و محدود به زمان است، و بعد از گذشت زمان فراموش و شیوه‌ای جدید جایگزین آن می شود. مد در تاریخ بشر در تمام عصرها وجود داشته است. به طور مثال در قرون وسطی طبقه‌بندی و رتبه افراد از روی لباس‌های آن‌ها قابل تشخیص بوده، مثلا افراد مرفه از روی رنگ سبز، اشراف‌زادگان، رنگ قرمز و دهقانان هم از رنگ قهوه‌ای استفاده می کردند. پیروی از شیوه زندگی دیگران در زمان‌های قدیم نیز وجود داشته، در انگلستان زمانی که شکر، گران بود و خوردن آن برای همه قابل دسترس نبود ملکه به علت خوردن زیاد شکر دندان‌هایی سیاه داشت و زنان آن وقت هم به همین دلیل برای اینکه خودشان را از طبقه اشراف نشان بدهند با دندان‌هایی سیاه در معرض عموم قرار می گرفتند.

در این مقاله ما نمی‌خواهیم مد را نفی و ستایش کنیم  یا در مورد عوامل و شیوه‌های مدگرایی صحبت کنیم. بلکه چند نکته کوتاه و جالب را از این صنعت گسترده و پر مخاطب دراختیارتان قرار می‌دهیم:

-  قدیمی‌ترین لباس متعلق به صدها هزار سال پیش است.

- اولین مجلۀ مد و فشن در سال ۱۵۸۶ در آلمان منتشر شد. 

- صنعت مد در هر سال تقریبا ۲۰ میلیار دلار درآمد دارد. 

- در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا زنان تنها به مدت دو سال مجاز بودند برای احترام به شوهران مرده خود سیاه بپوشند در غیر اینصورت کسی مجاز به استفاده از این رنگ نبود. 

- بزرگ‌ترین شهرهای مد و فشن دنیا در رم و میلان، لندن، نیویورک و پاریس است که سالی دوبار در آن مراسم‌هایی تحت عنوان هفته مد برگزار می‌شود که در آن طراحان، لباس‌های طراحی شده‌شان را در معرض نمایش می‌گذارند.

 - کودکان تا اوایل قرن نوزدهم، عینا مانند بزرگسالان لباس می‌پوشیدند تا زمانی که طراحی لباس مخصوص کودکان نیز آغاز شد .

  - صنعت مد، دومین صنعت آلاینده محیط زیست است.

- فصل جدید مدگرایی در ایران از زمان سفرهای فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه به فرنگ آغاز شد.مطالب مرتبط

روز جهانی پوشیدن کفش های قهوه ای
وضعیت سلبریتی ها در پهناورترین کشور جهان
راهکارهای  برای کاهش مصرف و خرید

نظرات کابران باهوک ریویو