خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 فوت و فن برای یادگیری تمام زبان ها

10 فوت و فن برای یادگیری تمام زبان ها

10 فوت و فن برای یادگیری تمام زبان ها

با توصیه‌های کسی که به 9 زبان زندۀ دنیا مسلط است، هر زبانی را که می‌خواهید یاد بگیرید

متیو یولدن، نُه زبان را به راحتی صحبت می‌کند و دوازده زبان دیگر را هم متوجه می‌شود. ما هردو در یک اداره در برلین کار می‌کنیم. بنابراین می‌بینم که متیو مثل آفتاب پرست که مدام رنگ عوض می‌کند، او هم به صورت متوالی از مهارتش برای تغییر از زبانی به زبان دیگر استفاده می‌کند. در واقع، من برای مدت طولانی، حتی نمی‌دانستم که او یک فرد انگلیسی است. وقتی به متیو گفتم: من مدت‏ها برای یادگیری تنها یک زبان دیگر دست و پا می‏زدم، به من توصیه‌هایی کرد. اگر شما فکر می‌کنید که هرگز نمی‌توانید دوزبانه شوید، راهکارهای توصیه شدۀ متیو را انجام دهید.

 1. هدفتان را از یادگیری زبان دیگر مشخص کنید

ممکن است جواب این پرسش واضح باشد؛ اما اگر دلیل خوبی برای یادگیری زبان دوم نداشته باشید، انگیزه‌تان برای یادگیری طولانی مدت کم می‌شود. تحت تاثیر قرار دادن با انگلیسی یا فرانسه صحبت کردن، دلیل جالبی نیست. آشنا شدن با یک فرانسوی هم دلیل دیگری‏ست که بعضی‌ها مطرح می‌کنند. مهم نیست شما چه دلیلی دارید، اما بسیار مهم است که بگویید: «من می‌خواهم این زبان را یاد بگیرم و تا جایی که بتوانم تلاشم را برای یادگیری آن می‌کنم».

 1. یک همراه پیدا کنید

متیو چندین زبان را همراه برادر دوقلویش، مایکل یاد گرفت (آن‌ها اولین زبانشان، یونانی را در سن هشت سالگی باهم یاد گرفتند)؛ متیو و مایکل یا برادران چند زبانی! این دو از نیروی مضاعفشان برای یک رقابت سالم استفاده کردند. متیو می‌گوید: «ما خیلی انگیزه داشتیم و هنوز هم داریم. ما برای رسیدن به هدفمان به همدیگر فشار می‌آوردیم. بنابراین هر وقت که برادرم متوجه می‌شد من بیشتر از او می‌دانم، کمی به من حسودی می‌کرد و تلاش می‌کرد که من را شکست دهد (شاید چون من برادر دوقلویش بودم)_ یا به هر دلیل دیگری.

حتی اگر برادر یا خواهری ندارید که با او زبان یاد بگیرید، سعی کنید یک همراه پیدا کنید که همیشه شما را به جلو هل بدهد و تلاش کنید سخت‌تر کار کنید. من فکر می‌کنم این یک راه عالی‌ست. شما دوستی را دارید که می‌توانید با او زمان‏های زیادی صحبت کنید و یکی از بهترین ایده‏ها برای یادگیری زبان است.

 

 1. با خودتان صحبت کنید

اگر کسی را ندارید که با او صحبت کنید، اشکالی ندارد. با خودتان حرف بزنید.

ممکن است کمی عجیب غریب به نظر برسد، اما صحبت کردن با خود، در حقیقت یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان است، اگر شما اغلب وقت صحبت کردن با کسی را ندارید. این کار کلمات و عبارت‏های جدید را داخل ذهنتان نگه می ‌دارد و اعتماد به نفستان را وقتی می‌خواهید با کسی صحبت کنید، بالا می‌برد.

 1. با زبان ارتباط برقرار کنید

اگر شما از همان اول هدف مکالمه را مشخص کنید، ممکن است کمتر سراغ کتاب‏های درسی بروید. با افرادی صحبت کنید که آن‏ها هم در حال گذراندن پروسۀ یادگیری زبان هستند. شما درحال فراگیری زبانی هستید که بتوانید با آن صحبت کنید؛ شما قصد ندارید با خودتان حرف بزنید و هدفتان صحبت با دیگران است. بنابراین باید این زبان را خلاقانه بلد باشید و کاربردی یاد بگیرید. باید بتوانید هر روز آن را به کار ببرید، بتوانید ترانه بنویسید، به طور کلی با مردم صحبت کنید و هروقت از کشور خارج شدید، از آن استفاده کنید. البته لازم نیست حتما به خارج بروید. حتی می‌توانید به یک رستوران یونانی بروید و به زبان یونانی سفارش خود را بدهید.

 1. خودتان را با زبان سرگرم کنید

زبانی را که یاد گرفتید در هر راه خلاقانه‌ای که به ذهنتان می‌رسد، به کار ببرید. برادرهای چندزبانه، زبان یونانی‌شان را با ضبط کردن و نوشتن ترانۀ آهنگ‏ها تمرین می‌کردند. به چند راه خلاقانه فکر کنید و زبان جدیدتان را با آن تمرین کنید؛ با دوستتان یک بازی رادیویی راه بیندازید، یک داستان مصور بکشید و برای آن دیالوگ بسازید، یک شعر بنویسید و با هرکس که می‌توانید ساده صحبت کنید. اگر نمی‌توانید یک راه خلاقانه به وجود آورید، شانسی برای اجرای گام چهارم ندارید.

 1. مانند یک بچه رفتار کنید

این بدین معنا نیست که وقتی به رستوران می‏روید، کج خلقی کنید یا غذا را روی خودتان بریزید. اما سعی کنید مانند یک بچه رفتار کنید. تحقیقات جدید هنوز نتوانسته‏اند پیوندی میان سن و توانایی یادگیری پیدا کنند. راز یادگیری همانند یک کودک، این است که رفتارهای بچگانه داشته باشید. مثلا: فکر نکنید که همه‌چیز را می‌دانید. فقدان خودآگاهی باعث میشود یک بازی با زبان جدید راه بیندازید که ممکن است در آن اشتباه کنید.

ما چیزهای جدید را با آزمون و خطا یاد می‌گیریم. وقتی مثل یک بچه باشیم، انتظار اشتباه را از خودمان داریم، اما وقتی حس یک آدم بزرگ را داشته باشیم، این برایمان تابو می‌شود. فکر کنید یک بزرگسال بیشتر می‌گوید: من نمی‌توانم! تا اینکه بگوید: من هنوز یاد نگرفتم! (نمی‌توانم شنا کنم، نمی‌توانم رانندگی کنم، نمی‌توانم اسپانیایی حرف بزنم). به نظر می‌رسد شکست (یا مبارزۀ صرف)، یک تابوی اجتماعی‏ست که به گردن بچه‌ها نیست. هنگامی که یک زبان جدید یاد می‌گیرید، بپذیرید که در ابتدا همه چیز را بلد نیستید (و با این مسئله راحت باشید)؛ درک این موضوع رمز پیشرفت شماست. موانع را از سر راهتان بردارید.

 1. منطقۀ امنتان را ترک کنید

اشتباه کردن به این معنی‌ست؛ که آمادگی این را داشته باشید در موقعیت‏های خجالت‌آور قرار بگیرید. شاید ترسناک به نظر بیاید؛ اما این تنها راه رشد و پیشرفت شماست. مهم نیست با این کار چقدر زبان یاد می‌گیرید. شما بدون قرار گرفتن در این موقعیت، نمی‌توانید صحبت کنید. با یک خارجی صحبت کنید. مسیرها را بپرسید، غذا سفارش دهید، یا حتی سعی کنید یک جوک تعریف کنید. کاری که این شیوه انجام می‏دهد، این است که منطقۀ امن شما بزرگ‌تر می‏شود و می‌توانید در موقعیت‏های جدیدتری قرار بگیرید.

برای شروع باید در موقعیت‏های سخت قرار بگیرید: شاید تلفظ، گرامر، و شاید هم صرف و نحو فعل، یا اصلا نتوانید صحبت کنید. اما من فکر می‌کنم مهم‌ترین مسئله پرورش دادن احساستان است. هر گویندۀ بومی احساسی برای زبان خودش دارد (و این اساسا چیزی‏ست که یک زبان مادری را می‌سازد)؛ شما با این کار می‏توانید یک زبان را مال خودتان کنید.

 1. گوش دادن

شما باید یاد بگیرید قبل از صحبت کردن، گوش کنید. هر زبانی را وقتی برای اولین بار می‌شنوید، ناآشنا به نظر می‏رسد. اما هرچه بیشتر خودتان را در معرض آن قرار بدهید، با آن آشناتر می‌شوید و راحت‌تر آن را صحبت می‌کنید.

ما قادریم هر حرفی را تلفظ کنیم و این تنها چیزی‌ست که از آن استفاده نمی‌کنیم. مثلا: منحرف R را در زبان مادری‌‏ام تلفظ نمی‌کنم. اما وقتی اسپانیایی می‌خواندم، می‌بایست حرف R را، آن هم به شدت تلفظ می‌کردم، مثل کلمۀ: پِرروُ (سگ) و رِئونیون (جلسه). برای من بهترین راه برای مسلط شدن به آن زبان، این بود که به صورت متوالی آن کلمه را بشنوم و تجسم کنم که چطور تلفظ می‌شود؛ چون در زبان اسپانیایی برای هر آوا تلفظ جداگانه‌ای وجود دارد که باید طبق آن، صدا را از گلو خارج کرد و ما برای تلفظ این کار را انجام می‏دادیم.

 1. افرادی را که به آن زبان صحبت می‏کنند، نگاه کنید

زبان‌های مختلف، حالت‌های مختلفی را در زبان، لب و گلوی ما ایجاد می‌کنند. تلفظ به همان اندازه که فیزیکی است، ذهنی هم هست. ممکن است کمی عجیب به نظر بیاید، وقتی به یک نفر نگاه می‌کنیم که کلمۀ وان وِی را تلفظ می‌کند. و سپس تمام سعی خودرا می‌کنیم آن را تقلید کنیم، ممکن است در ابتدا سخت باشد، اما شما می‌توانید. می‏توانید راحت این کار را انجام دهید. فقط کافی‌ست تمرین کنید.

اگر نمی‌توانید با دیدن یک گویندۀ بومی، تلفظ کلمه را تقلید کنید، فیلم و شبکه‌های تلویزیونی خارجی زبان را ببینید

 1. هر روز تمرین کنید

شاید از خود بپرسید: چگونه ادامه دهید؟ راه مناسبی برای یاد گرفتن آن وجود دارد؟

 متیو توصیه می‌کند رویکرد 360 درجه‌ای داشته باشیم. مهم نیست از چه ابزاری استفاده می‌کنید؛ این مهم است که برای یادگیری آن هر روز تمرین کنید.

خود من مایلم از همان ابتدا به هر اندازه‌ای که ممکن باشد، تمرین کنم؛ بنابراین اگر چیز جدیدی یاد بگیرم، حتما حتما تلاش می‌کنم کل روز خودم را با آن درگیر کنم. همان‌طور که روزهای هفته پیش می رود،به آن فکر می‏کنم، سعی می‏کنم آن را بنویسم و حتی با خودم به آن زبان صحبت کنم. برای من مهم است چیزی که یاد می‌گیرم را تمرین کنم؛ با: نوشتن ایمیل، حرف زدن با خودم، گوش دادن به یک ترانه یا رادیو. پر کردن اطرافتان و غرق کردنتان در فرهنگ یک زبان جدید خیلی مهم است.

به یاد داشته باشید؛ بهترین نتیجه برای صحبت کردن به یک زبان، این است که با افراد آن را صحبت کنید. تمرین یک مکالمۀ ساده، بزرگ‌ترین پاداش به خودتان است.رسیدن به نقاط عطف در همان ابتدای کار باعث می شود که انگیزه بیشتری داشته باشید و تمرین را ادامه دهید. و اما نگران نباشید! شما با ضعیف صحبت کردنتان، مردم را نمی‌رنجانید.

پیش از هرگونه تعامل بگویید: من یاد می‌گیرم و مایلم تمرین کنم. بیشتر مردم در کمک کردن برای بهبود زبانتان صبورند، تشویق و مشتاقانه محبت می‌کنند. برای قدم گذاشتن در دنیای زبان دیگر، خلاقیت داشته باشید و احساسات خوب خود را در سراسر جهان ترویج بدهید.

البته که می‏توانید به مسافرت خارجی بروید و به زبان مادری‏تان صحبت کنید، اما وقتی زبان دیگر را بلد باشید، احساس راحتی بیشتری می‏کنید. می‏توانید ارتباط برقرار کنید، جملات را متوجه شوید و در هر موقعیتی که تصورش را بکنید، تعامل داشته باشید.

 

 

 

 
نظرات کابران باهوک ریویو