خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نقش کار آفرینی در جامعه

نقش کار آفرینی در جامعه

نقش کار آفرینی در جامعه

درک و باور این نکته که در دنیای امروز، فناوری به سرعت تغییر می‌کند و روند این تغییر تا چه اندازه می‌تواند در رشد و اقتصاد یک جامعه موثر باشد. اهمیت یادگیری و آموختن پیوسته و خلاقیت و نوآوری برای کارآفرینان را دو چندان می‌کند.

کارآفرینی محرک مهمی در شکوفایی و توسعه اقتصادی یک جامعه محسوب می‌شود و نمی‌توان از نقش مهم کارآفرینی به عنوان عامل اشتغال‌زایی و کاهش وابستگی به کشورهای دیگر و به طبع عامل انتقال فناوری را نادیده گرفت. اقتصاد و رشد اقتصادی  کشورها بر پایه نوآوری استوار است. کارآفرین‌ها نیز با خلاقیت و ابداع اهداف خودشان را علی‌رغم مخاطره‌پذیر بودن با عزم و اراده‌ای قوی و نگرشی مثبت، به چالش می‌کشند. توانمندی آنها در ایجاد ارتباط با دیگران و اعتماد به نفس بالا و مسئولیت‌پذیری از دیگر ویژگی‌های افراد کارآفرین است.

هرچند کارآفرین بودن صرفا ملزم ثروت زیاد نیست بلکه کارآفرینان بزرگی مانند بیل گیتس هستند که با تکیه بر دانش و نوآوری، خود را در بازار رقابت موفق و تاثیرگذار کردند.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده بیشتر کارآفرین‌ها از شرکت‌های کوچک و متوسط شروع به کار می‌کنند که سهم آن‌ها در توسعه و تولید و اشتغال‌زایی به مراتب ببیشتر از شرکت‌های بزرگ‌تر است.

با سرمایه گذاری و حمایت از کارآفرینی‌ها رشد اقتصاد و به دنبال آن رونق در اشتغال‌زایی و انتقال فن‌آوری می‌توان از هزینه‌های زیادی که برای ایجاد مشاغل و انتقال فن‌آوری سرمایه‌گذاری می‌شو، جلوگیری کرد و ایده کارآفرینان را تبدیل به محصول و وارد بازار رقابت کرد.

کارآفرینی بهترین راه برای توسعه اقتصادی و صنعتی هر کشوری است. با فراگیر شدن فرهنگ کارآفرینی، و استفاده از نیروهای خلاق در کشور، و همچنین استفاده بهینه از ابتکار و نوآوری آن‌ها و سرمایه‌گذاری می‌شود در همه زمینه‌های اجتماعی به توانمندی و قدرت رسید. نوع فعالیت، خدمات و سطع فناوری کارآفرین ها در کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه متفاوت است. کارآفرین‌ها در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر بر اساس فرصت‌ها فعالیت‌های اقتصادی  خود را دنبال می‌کنند. آن‌ها بر روی ارتقای یک محصول کار می‌کنند تا نیازمندی‌های مشتریان خود را تامین کنند در نتیجه فروش بازار آن محصول را از آن خود کنند. در کشورهای توسعه‌نیافته هم کارآفرین‌ها بیشتر به ضروریات و نیازهای اولیه آن جامعه روی می‌آوردند تا از این طریق به بازار آن محصول رونق بیشتری بدهند.

در آخر کارآفرینان موفق کاهش وابستگی به کشورهای دیگر و اشتغال‌زایی و در نتیجه شکوفایی چرخه اقتصادی یک کشور را رونق و گسترش می‌دهند، و با تولید و توزیع محصولاتشان در کشور باعث رشد وافزایش ثروت ملی می‌شوند.
نظرات کابران باهوک ریویو