خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 نقش به یادماندنی جودی فاستر

5 نقش به یادماندنی جودی فاستر

5 نقش به یادماندنی جودی فاستر

جودی فاستر بازیگری را در سه سالگی با بازی در آگهی‌های بازرگانی آغاز کرد. اولین شخصیت مهم او در سال 1976 در نقش نوجوانی در فیلم راننده تاکسی بود که نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای او به همراه داشت. نام اصلی او آلیشیا کریستین است، که در لس‌آنجلس و در 19 نوامبر 1962 به دنیا آمد.

تنوع نقش‌های او، با بازی در ژانر وحشت گرفته تا بازی‌های طنز و کودکانه بسیار متنوع است و با اینکه در همه نقش‌ها موفق ظاهر شد اما خود در این رابطه می‌گوید: «برایم مهم نیست که در فیلم‌های کمدی بازی کنم. بازی در این فیلم‌ها صرفا راضی‌ام نمی کند. دلم می‌خواهد با واقعیت سر و کار داشته باشم. عاشق صحنه‌هایی‌ام که در موقعیت‌های مهلک  و انسانی و خطرناک می‌گذرند. کار من این است. عاشق این هستم که از چشم کسی اتفاقات را ببینم که تجربه‌هایش مثل آدم‌های عادی نیست». در بخش زیر به معرفی مختصری از پنج فیلم این بازیگر شناخته‌شده آمریکایی می‌پردازیم:

1.«سکوت بر‌ه‌ها»

«سکوت بر‌ه‌ها»  در سال 1991 به کارگردانی جاناتان دمی اکران شد. این فیلم جایزه اسکار را در پنج شاخه اصلی جوایز اسکار از آن خود کرد و بهترین فیلم در ژانر وحشت شناخته شد. جودی فاستر در این فیلم نقش کلاریس جوانی دانشجو که در سازمان اف‌بی‌آی کار می‌کند را برعهده دارد. او مامور رسیدگی به یک پرونده قتل‌های زنجیره‌ای می‌شود. کلاریس برای تحقیق این پرونده به زندان می‌رود و با شخصی به نام دکتر هانیبال لکتر که خود یک قاتل خطرناک است ملاقات می کند...

جودی فاستر برای گرفتن حس و حال نقش خود، پیش از آغاز تصویربرداری مدتی را در کنار مری آن کراوس، مامور اف‌بی‌آی، گذراند. ایده‌ی گریه کردن استارلینگ پس از خروج از زندان، متعلق به کراوس بود. همچنین واحد علوم رفتاری اف‌بی‌آی، سازندگان فیلم را در طول تولید یاری می‌کردند. خود مسئولان  اف‌بی‌آی نیز جزو حامیان اصلی فیلم بودند چرا که احساس می‌کردند پس از به نمایش در آمدن اثر، زنان زیادی علاقه‌مند به کار در این سازمان خواهند شد.

2.«متهم»

«متهم» فیلمی محصول آمریکا و به کارگردانی جاناتان کاپلا است. بازی جودی فاستر در این فیلم عالی و چشمگیر بود او برای این بازی جایزه بهترین بازیگر زن اسکار را از آن خود کرد. این فیلم که بر اساس واقعه ای که در ماساچوست اتفاق افتاد ساخته شد. وی در این فیلم نقش یک قربانی به نام سارا توبیاس را بازی می‌کند. او قربانی تجاوز شده و بازی خوب جودی فاستر در سکانس‌های دادگاه و  یادآوری صحنه‌های جرم و مقاومتش در برابر وکیل مدافع ستودنی است.

3.«شجاع»

فیلمی آمریکایی، استرالیایی و محصول 2007، به کارگردانی نیل جوردن است. فاستر با بازی در این فیلم برای ششمین بار نامزد جایزه گلدن گلوب شد. فاستر در این فیلم نقش (اریکا بین) گوینده موفق رادیو را که در نیویورک زندگی می‌کند، برعهده دارد. او در برنامه‌های خود نیویورک را شهری فوق‌العاده نشان می دهد تا اینکه روزی خود قربانی خشونت در این شهر می‌شود. در شبی او به همراه نامزدش دیوید مورد حمله اوباش قرار می‌گیرد و پس از گذراندن اغمای طولانی در بیمارستان متوجه از دست دادن نامزدش می‌شود و برای غلبه بر ترس و محافظت از خود اسلحه تهیه می‌کند. اریکا بعد از خرید اسلحه دوبار مجبور به استفاده از آن برای حافظت از خود می‌شود. با ادامه پیدا کردن قتل‌ها و شواهد موجود پلیس پی می‌برد با یک زن که در پی انتقام است روبه‌روست .

4.«نل»

جودی فاستر تهیه‌کننده و بازیگر فیلم «نل» با ژانر درام است. این فیلم آمریکایی با کارگردانی مایکل اپتد در سال 1994ساخته شده است. جودی در این فیلم نقش دختری جوان را بازی می‌کند که بعد از مرگ مادرش در کلبه‌ای در ساحل اطراف شهر به تنهایی زندگی می‌کند. این نوع زندگی، نل را دختری وحشی با زبانی عجیب و جیغ‌های نامفهوم نشان می‌دهد. دکتر لاول در جست‌و‌جوی که در آن منطقه داشت نل را می‌بیند و در کلبۀ اوبا نوشته ای به این مضمون روبه‌رو می‌شود: «غریبه! تو را پروردگار به این محل هدایت کرده‌است، پس از فرزند من نل مواظبت کن.» ماجای نل و دکتر لاول و دکتری به نام پائولا نلسون بقیه داستان این فیلم را به تصویر می‌کشد. فاستر برای بازی خوبش در این فیلم نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوپ می‌شود.

5.«اتاق وحشت»

در این فیلم فاستر زنی است به نام مک آلتمن که دختری مبتلا به بیماری تنفسی به نام سارا دارد. او بعد از طلاق از همسر پیرمرد و پولدار، به همراه دخترش ساکن خانه‌ای شیک در نیویورک می‌شود. خانه‌ای که داری اتاق ویژه با دیوارهای ضخیم پولادی، دستگاه تهویهٔ جداگانه و سیستم ارتباطی ومانیتورهای ویدئویی است که به دوربین‌های موجود در سراسر خانه وصل شده، و حالت یک دژ غیرقابل نفوذ را دارد. اما خرید این خانه با این اتاق مجهز به جای امنیت برای او اتاق وحشت می‌شود .با آمدن سه سارق، او و دخترش در این دژ پناه می‌گیرند در حالی که داروهای سارا بیرون اتاق جا مانده و دزدان هم به دنبال چیزی هستند که از قضا در اتاق وحشت قرار دارد. این فیلم محصول  آمریکا است و در سال 2002 به کارگردانی دیوید فینچراکران شد. ابتدا نقش مک آلتمن به نیکول کیدمن واگذار شده بود اما او که قبلا از ناحیه زانو دچار آسیب دیدگی بود بعد از چند هفته تمرین دچار آسیب دیدگی شدید شد و به جای او جودی فاستر این نقش را بازی کرد.مطالب مرتبط

نمایشی هنرمندانه از رنگهای لرزان
حراج بزرگِ روز کتاب
ترکیب  بی همتایی از رنگ و  شیشه

نظرات کابران باهوک ریویو