خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

3 آموزه از پیامبر اسلام برای زندگی مدرن

3 آموزه از پیامبر اسلام برای زندگی مدرن

3 آموزه از پیامبر اسلام برای زندگی مدرن

3 آموزه از پیامبر اسلام برای زندگی مدرن

محمد(ص)، اسوه مهربانی‌ و شفقت

  1. مهربانی با همسر

«هر چه ایمان انسان کامل‌تر باشد، به‏ همسرش بیشتر اظهار محبت می‌نماید.»

روزی رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) بر ما در منزل وارد شد. فاطمه علیها السلام نزدیک دیگ غذا نشسته بود و من هم برایش عدس پاک می‌کردم. آن حضرت مرا با لقب ابالحسن می‌خواندند، عرض کردم : «بفرمایید.» اظهار داشتند: «بشنو از من آنچه را که به دستور پروردگارم می‌گویم! هیچ مردی نیست که در کارهای منزل به همسرش کمک کند، مگر اینکه پاداش او به هر تار مویی که بر بدنش روییده باشد، ثواب یک سال عبادتی است که تمام روزهایش را روزه گرفته و تمام شب‌هایش را به عبادت ایستاده، شب زنده‌داری کرده باشد و خداوند به او ثوابی می‌بخشد که به انبیای صابر خود مثل حضرت داوود و یعقوب و عیسی علیهم السلام بخشیده باشد. ای علی! کسی که در کارهای خانه به همسر خود بدون سرکشی و دلتنگی و تکبر خدمت نماید، پروردگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت می‌کند و برایش به هر روز و شبی ثواب هزار شهید و به هر قدمی که بر می‌دارد به آن مرد ثواب حج و عمره می‌دهد و به هر قطره‌ای که از بدنش عرق بیاید یک خانه در بهشت برایش منظور می‌نماید.

ای علی! یک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهای خانه بهتر از عبادت هزار سال و هزار حج و هزار عمره و بهتر از آزادی هزار بنده در راه خدا و هزار جنگ در راه دین و عیادت از هزار مریض و هزار نماز جمعه و هزار تشییع جنازه و هزار گرسنه‌ای که برای رضای خداوند رحمان سیر گردد و هزار برهنه را پوشاند و هزار اسب در راه پروردگار دادن و برایش بهتر از هزار دینار به مستمندان صدقه دادن و بهتر از تلاوت تورات و انجیل و زبور و قرآن است و بهتر از آزاد کردن هزار اسیر و بخشیدن هزار شتر به فقراست و چنین مرد خدمتکار به همسر، از دنیا بیرون نمی‌رود مگر این که جایگاه خوب خود را در بهشت ببیند.

ای علی! کسی که روگردانی و تکبر نکند در خدمت به همسرش بدون حساب وارد بهشت می‌شود. ای علی! خدمت به همسر کفاره (پاک کننده) گناهان کبیره است و خاموش کننده آتش خشم پروردگار جبار و صداق ازدواج با حورالعین و این خدمت موجب زیادی خوبی‌ها و علو مقام است. ای علی! خدمتکار همسر نمی شود مگر شخص صدیق و درستکار و یا شهید و یا مردی که خداوند متعال خیر دنیا و آخرت را برایش خواسته باشد.»

  1. سبک زندگی

 در زمانه‌ای که مصرف زدگی، اسراف و تبذیر، تجملات و تشریفات و همچنین بی‌عدالتی، بی‌صداقتی، بی‌محبتی و بی‌مهری در زندگی گروه‌های انسانی بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌آید سبک زندگی پیامبر اعظم الگوی مناسبی برای رهایی بشر از مادی‌گرایی و دنیاطلبی خواهد بود. زندگی پیامبر بر مبنای «اعتدال و میانه‌روی» بود. هرگز افراط و تفریط نکرد. همچنین یکی از اصول برجسته در سیره فردی و سبک زندگی ایشان «ساده زیستی و بی‌تکلفی» است. پیامبر زواید را از معیشت خود حذف کرد به تمام معنا ساده زیست. هرگز از ساده‌زیستی دور نشد، به اشرافیت میل نکرد، بیزار بود از اینکه شبیه سلاطین و پادشاهان باشد. این ساده‌زیستی در همه امور پیامبر از جمله پوشش، خوراک، رفت و آمد، نشست و برخاست و تعاملش با دیگران وجود داشت. همچنین «رحمت و محبت» شاه کلید موفقیت پیامبر در جامعه جاهلی بود تا جایی که فرمود: «محبت بنیاد و اساس روش و سنت من است».

  1. نظم و انضباط

دکتر مصطفی دلشاد تهرانی، نویسنده و پژوهشگر نهج‌البلاغه و سیره نبوی و علوی درباره نظم و انظباط پیامبر اسلام می‌گوید: «پیامبر یک انسان به شدت منضبط بود. ساعات زندگی او معین بود، اوقات پیامبر تقسیم شده بود و همه می‌دانستند و می‌توانستند خودشان را با آن تنظیم کنند، گویا پیامبر ساعت بود، یک ساعت عینی که هر کس به پیامبر توجه می‌کرد، می‌توانست از روی کاری که ایشان انجام می‌داد، بداند که الان چه وقتی است. یک وقت از اوقات پیامبر(ص) اختصاص به خانواده‌اش داشت؛ یک وقت اختصاص به جامعه و مدیریت داشت و یک وقت هم اختصاص به خودش داشت. آن وقتی که به خودش اختصاص داشت، دو قسمت می‌شد، یک وقت شخص خودش، یک وقت، شخص خودش در تعامل با دیگران. آنقدر پیامبر(ص) منظم بود که همه‌چیز ایشان اسم و جای معین داشت . آنقدر پیامبر منظم بود که در مسجد کوچک مدینه یک نظام منضبط درست کرده بود؛ مسجد مدینه ستون‌هایی از نخل داشت که روی آن‌ها سقفی از برگ‌های نخل، زده شده بود، هرکدام از این ستون‌ها اسمی داشت، پیامبر(ص) کنار هر ستون که می نشست مسلمانان می‌فهمیدند زمان چه کاری است. مثلا در کنار یک ستون که می‌نشست می‌دانستند که این ستون، ستون جلسات است. مسوولان مدیران و کسانی که می‌آمدند با پیامبر مشورت کنند، به آنجا می‌رفتند. ستون دیگر ستون درد و دل بود، کسی گناهی کرده و طلب مغفرت می‌خواست یا مساله شخصی داشت، به پیامبر(ص) مراجعه می‌کرد.

او ادامه داد: «پیامبر به قدری منظم بود که وقتی به نماز می‌ایستاد به صف‌های پشت سر می‌گفت منظم بایستید، در میان شما خلل و نفوذ نباشد، صفوف باید در یک خط مستقیم باشد و نامنظم نباشد. پیامبر این چنین مسلمانان را منظم می‌کرد. پیامبر(ص) در خانه هم بسیار منظم بود، اهل خانه می‌دانستند که پیامبر در وقتی که برای آن‌ها گذاشته چگونه عمل می‌کند، کاملا زمان‌بندی شده و معین بود. حتی اعضای خانه می‌دانستند که ایشان چه کارهایی را عهده‌دار است، مثلا شیر بز را پیامبر می‌دوشد، دَرِ خانه را پیامبر می‌گشاید، پیامبر(ص) خانه را جارو می‌کند و دوخت و دوز می‌کند.

منبع: 

بحار ج 13 ص 133 چاپ ایران و جامع الاخبار ص 102

 
نظرات کابران باهوک ریویو