خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آنچه قبل و بعد از زلزله باید بدانیم

آنچه قبل و بعد از زلزله باید بدانیم

آنچه قبل و بعد از زلزله باید بدانیم

همیشه بعد از آمدن زلزله و تلفات ناشی از آن، از ایمنی‌های قبل زلزله و کارهایی که در زمان وقوع زلزله باید انجام داد، صحبت می‌شود. اینکه تا چه حد زیر ساخت‌های ما باید آمادگی وقوع چنین پدیده‌های طبیعی را داشته باشد و نکات ایمنی ساخت و سازها، به وسیله کارشناسان باید مورد بررسی قرار گیرد. اما نکات ساده و مهمی هم هست که با بکار گیری آن‌ها در زمان وقوع زلزله صدمات کمتری را متحمل شویم.

آمادگی هر چه بیشتر و رعایت این نکات آن هم در کشور زلزله‌خیز ما باید همگانی شود. همه افراد در خانه، محیط کار، مدارس و دانشگاه‌ها، باید نکات ایمنی را یاد بگیرند تا از وقوع بعضی از سوانح که می‌شود با آموزش از شدت صدماتشان کاست، جلوگیری شود. زلزله خبر نمی‌دهد پس بهتر است  به این نکات دقت کنید و تا حد امکان هر چه زودتر این رویکردها را به کار به گیرید و روی این نکات دقت بیشتری داشته باشید:

 1. ابتدا از محیط خانه شروع می کنیم. خانه را برای خود و عزیزانتان امن کنید. وسایل و اجسام سنگین مانند کتابخانه یا لوستر یا کمدها و پارتیشن‌ها را که امکان سقوط آن‌ها در زلزله زیاد است به دیوار یا محل نصب آن محکم کنید. در غیر این صورت در هنگام زلزله از آن‌ها فاصله بگیرید. در آشپزخانه هم ظروف سنگین را در کابین‌های پایین بگذارید. بهتر است محل خوابتان هم در زیر پنجره‌ها نباشد.
 2. بهتر است خانواده‌ها آموزش کمک‌های اولیه را دیده باشند و هر چند وقت یکبار با تمرین وقوع زلزله فرضی نکات ایمنی را مرور و از امن بودن راه‌های فرار آگاهی پیدا کنند. سالم بودن قفل درها را مورد بررسی قرار دهید، تا نقص آن‌ها در زمان‌های بحرانی باعث نشود در ساختمان زندانی شوید. از آسانسور استفاده نکنید و با آموزش‌هایی که از قبل دیده‌اید گروهی از در خارج نشوید.
 3. اجسام سنگین و یا شکستنی را در مسیر درهای خروجی قرار ندهید تا در هنگام زلزله با واژگونی، راه خروجی را مسدود کند و موجب آسیب‌دیدگی بیشتر نشود. مواد خطرناک شیمیایی و اسیدی و ضد‌عفونی‌کننده‌های قوی را در ظروف شیشه‌ای قرار ندهید تا باعث آتش‌سوزی شود.
 4. در هنگام زلزله بهتر است در کنج دیوارها و دور از پنجره‌ها قرار بگیریم. فاصله میان دو ستون اصلی که با یک تیر سقفی به یکدیگر متصل شده‌اند نیز محل خوبی برای ایمنی هر چه بیشتر است.
 5. در محیط کارتان حتما طرز استفاده از کپسول اطفاء حریق را یاد بگیرید. راه‌های خروجی محل کارتان را به دقت ارزیابی کنید و در هنگام زلزله زیر میزهای محکم به ویژه در کنار پایه‌ها قرار بگیرید.
 6. اگر هنگام وقوع زلزله در خیابان و در اتومبیل هستید هرچه زودتر با پارک کردن در سمت راست راه را برای خودروهای امدادی باز کنید.
 7. در مدرسه‌ها نیز دانش‌آموزان باید طرز استفاده از کپسول‌های اطفاءحریق را یاد بگیرند وآگاهی و آموزش از راه‌های فرار و اضطراری و محل قرار‌گیری جعبه‌های کمک‌های اولیه و زنگ‌های خطر و قرار گرفتن در مکان‌های امن را آموزش دیده باشند. این نوع آموزش‌ها کمک بسبار بزرگی به تلفات کمتر ناشی از خطرات زلزله می‌تواند داشته باشد.
 8. از داشتن بسته یا کیف مواد ضروری غافل نباشید چرا که ممکن است تا ورود کمک‌های امدادی زمان زیادی طول بکشد. سوت نجات هم گزینۀ خوبی است تا با کمک آن به امدادگران نشان بدهید که زیر آوار گرفتار شده‌اید.

 

داشتن اطلاعاتی در زمان بعد از زلزله و آگاهی از بعضی از نکات هم می تواند در زمان بحرانی بسیار مفید و قابل اجرا باشد:

 1. اولین نکته ایمان به خدا است. کمک از پروردگار در آن زمان روحیه و انرژی شما را برای ادامه حیات و تحمل وضعیت احتمالی بیشتر می‌کند.
 2. اگر صدایی از زیر آوار شنیدید و امکان خروج مصدوم را از آن محل نداشتید و با احتمال ضعیف‌تر شدن صدا بهتر است هر چه سریعتر با علامت گذاری آن نقطه با تجهیزات و کمک بیشتری به کمک مصدوم بروید.
 3. با پیدا کردن مجروج، حتما برای بیرون آوردن او از زیر آوار دقت کنید، تا مصدوم دچار آسیب‌های بیشتری در ستون فقرات و نخاع نشود.
 4. اگر در زیر آوار ماندید با حرکات بی‌جا امکان فرو ریختن بیشتر آوار و کم کردن اکسیژن را بیشتر نکنید.
 5. بعد از اتمام زلزله به دلیل احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها بلافاصله به منزل نروید و خانواده‌تان را در جای امن اسکان دهید.
 6. چه مصدوم باشید یا امدادگر، سعی کنید خونسردی‌تان را حفظ کنید و در آرامش برای نجات جان خود و دیگران تلاش کنید.
 7. از آنجایی که کشور ما زلزله‌خیز است، بهتر است که همه ما در نهادهای هلال احمر آموزش کمک‌های اولیه و مدیریت بحران را دیده باشیم. در غیر این صورت سعی کنید از فرد متخصص کمک بگیرید و تمام گفته‌های او را اجرا کنید و به صلاحدید خودتان تصمیمی نگیرید.

 
نظرات کابران باهوک ریویو

الهه خدابنده لو

  1396/09/08 08:41:28

خیلی مفید بود ممنون

0 1