خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چاقی، معضلی زنانه؟

چاقی، معضلی زنانه؟

چاقی، معضلی زنانه؟

پس از نوشتن کتاب «گرسنگی»، نام رکسانه گی، فمنیست و نویسنده، بار دیگر در صدر اخبار و رسانه­ ها قرار گرفت. کتاب قبلی او با نام «فمنیست بد» مدت ­ها جزو پرفروش ­ترین کتاب­ های نیویورک ­تایمز بود. کتاب گرسنگی، زندگینامه اوست. سرشار از ماجراهای متفاوت که در طول زندگی او رخ داده است. رکسانه گی زنی سیاهپوست با وزن 577 پوند است. دو ویژگی­ ای که او را در گروه اقلیت قرار می­ دهد و خواه و ناخواه، آشکار یا پنهانی، تعیض­ های فراوانی را علیه او ایجاد می­ کند.

خودش می­ گوید که در فرودگاه بارها شده که به او متذکر شده اند در صف بلیط فرست کلاس ایستاده، طوری که انگار هیچ­کس انتظار ندارد زنی با ظاهر او بتواند بلیط فرست کلاس بخرد. گی درباره وزنش می­گوید: «اولش هیچ باورم نمی­ شد که واقعا 577 پوند باشم. اما رفته­رفته فهمیدم که این حقیقت بدن من است. اغلب دخترها فکر می­ کنند زنان باید لاغر و ریزه ­میزه باشند. در واقع انگار ما نباید فضای زیادی اشغال کنیم.»

اما حالا او کتاب­ هایی نوشته که اتفاقا جایگاه بزرگی را در ادبیات و اجتماع به خود اختصاص داده ­اند. او در کتاب دومش، داستان زندگی ­اش را نوشته تا تک­ تک ما بخوانیم و بدانیم چرا مهم است که از حقوق زنان دفاع کنیم و چطور سهل ­انگاری­های کوچک و  بی­ اهمیت ما می­تواند آینده دخترانمان را نابود کند.

این فعال حقوق زنان در کتابش نوشته: «وقتی 12 ساله بودم، اتفاق وحشتناکی برایم افتاد. آن اتفاق من را خرد کرد. پسری که فکر می ­کردم دوستش دارم، با گروهی از دوستانش به من تجاوز کردند. آن­ها هنوز مرد نشده بودند، اما خوب می ­دانستند مانند مردها چطور صدمه بزنند.» این اتفاق در دل جنگل افتاد، جایی که فریادهای او به گوش هیچ­کس به جز همان پسران نمی ­رسید. شرح این اتفاق آنچنان جزئی و درخشان است که انگار خواننده از نزدیک شاهد آن است. بعد از آن، گی با چاقی می­ خواست از خود محافظت کند. با غذا خوردن روح زخم خورده­ اش را التیام می ­داد و تصور می­ کرد لایه­ لایه ­های چربی که بدنش را می ­پوشانند، امنیت او را تامین می­ کنند. او در این کتاب ما را به دوباره فکر کردن درباره چاقی و مفهومش، فرا می ­خواند.

گرسنگی کتابی است که باید همه انسان­ ها فارغ از جنسیتشان آن را بخوانند تا بدانند قضاوت­ های سطحی ما از دیگران ممکن است چه عواقبی داشته باشد.

این کتاب تاکنون فروش بسیار بالایی داشته و در رسانه ­های بین ­المللی حواشی زیادی را مطرح کرده است.
نظرات کابران باهوک ریویو