خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آیا نویسنده‌های ایرانی به درد نخورند؟

آیا نویسنده‌های ایرانی به درد نخورند؟

آیا نویسنده‌های ایرانی به درد نخورند؟

برخی می‌گویند فیلم و کتاب ایرانی به درد نمی‌خورد و فقط باید به دنبال نوع خارجی‌اش بود! اما من فکر می‌کنم این گزاره از چند جهت غلط است. مهم‌تر از همه اینکه افرادی که معتقدند کتاب و فیلم ایرانی به درد نمی‌خورد، می‌خواهند سابقه و تلاش باافتخار کشورمان را زیر قالی پنهان می‌کنند و خواسته یا ناخواسته چشم به حقیقت می‌بندند. گستره فرهنگ و هنر کشور ما ساکنانی چون حافظ، سعدی، فردوسی، جامی، خاقانی، دولت‌آبادی، ابراهیم گلستان، بهرام بیضایی، احمد محمود، اصغر فراهادی، گلشیری و... دارد و هر ساله هنرمندان جوانی هم به این فهرست اضافه می‌شوند. البته برای من هم بارها پیش آمده که از تماشای فیلم یا خواندن کتابی وطنی ناامید شوم و به خاطر اتلاف وقتم عصبانی. اما ایران هم مثل تمام کشورها هم نویسنده خوب دارد، هم نویسنده متوسط و هم نویسنده ضعیف. برای اثبات ادعایم 5 نمونه از بهترین کتاب‌هایی که این چند وقت اخیر خوانده‌ام و نویسنده‌شان ایرانی هستند را برایتان معرفی می‌کنم؛ امیدوارم که با خرید کتاب بتوانیم نویسنده‌های مستقل و بااستعداد کشورمان را حمایت کنیم تا هرچه بهتر به خلق اثر بپردازند:

  1. «چقدر ما خوبیم» نویسنده ابراهیم رها

درباره نقد رفتار ایرانیان  نگاه‌های متفاوتی است از فیلم‌هایی که ساخته شده تا کتاب‌هایی که با لحن جدی و حتی عصبانی چاپ شده است. اما این کتاب دربرگیرنده نقدهایی است از رفتارهای عمومی ایرانی‌ها مانند رانندگی، دعوت میهمان به منزل و رفتارهایی که به وفور در اطرافمان شاهدش هستیم. انگیزه اصلی نویسنده مطرح کردن این مشکلات فرهنگی بدون گزندگی و تلخی لحن است. با اینکه زبان طنز کمی اغراق‌آمیز است، اما هرچه باشد لحن طنز کمتر باعث ناراحتی می‌شود و در عین حال موثرتر است.

  1. «آلوت » نویسنده امیر خداوردی

این روزها تروریسم و تروریست یکی از بزرگ‌ترین دلمشوغلی‌های آدم‌هاست. طی همین دو،سه سال اخیر چندین کتاب درباره این مساله نوشته شده است. اما کمتر رمانی با موضوع تروریسم نوشته شده. کتاب «آلوت» اثری متفاوت و جدید در پرداخت به مساله تروریست و برداشت‌های اشتباه از دین است. به نقل از نویسنده در آلوت شخصیت‌هایی هستند که از دین، تفسیری پر از خشونت و افراط‌گرایی دارند و هم تفسیری انسانی و معقول، و خیال‌انگیز و پر از وهم. در حقیقت آلوت نشان می‌دهد که تفکرات  غلط از دین  و تعصبات دینی موجب بروز مشکلاتی همچون تکفیری‌ها می‌شود. هر چند که موضوع اصلی داستان تکفیری‌ها نیستند. این رمان که توسط طلبه‌ای جوان نوشته شده ابتدا فتح اصفهان نام داشت اما بعدتر نامش تغییر پیدا کرد.

  1. «یک پرونده کهنه» نویسنده فاطمه بهروزفخر

این کتاب درباره داستان ترور محمد مسعودِ روزنامه‌نگار در سال 1326 است. رمان با جلسه مخفیانه چند نفر از اعضای حزب توده آغاز می‌شود. جلسه‌ای که در آن توطئه ترور محمد مسعود چیده می‌شود. رمان به‌صورت سوم‌شخص محدود به ذهن شخصیت‌های داستان روایت می‌شود و راوی در هر فصل یکی از شخصیت‌ها را دنبال می‌کند و به گذشته و اکنون و ذهنیات این شخصیت‌ها نقب می‌زند. از شخصیت‌های دیگر داستان، به جز آن‌ها که در قتل مسعود شرکت دارند، یکی هم کارآگاهی درستکار است که بازنشسته شده اما از او خواسته‌اند روی پرونده قتل مسعود کار کند. او دوبه‌شک است که این ماموریت را قبول کند یا نه، چرا که تجربه به او نشان داده که چنین پرونده‌هایی ماستمالی می‌شوند.

  1. «یکصدو ده نامه از دو سیمین» به تلاش منصور اوجی

منصور اوجی در این کتاب نامه‌ها و مکاتبه‌هایی که از سیمین بهبهانی و دانشور را سال‌های گذشته داشته به رشته تحریر در آورده است. او نامه نگاری‌اش با سیمین دانشور بعد از برپایی‌های شب شعرهایش و آغاز نامه‌های خانم بهبهانی را از سال 1359 می‌گوید. در این مجموعه، نامه‌هایی را از جلال‌ آل‌احمد (یک نامه)، سیمین دانشور (45 نامه) و سیمین بهبهانی (65 نامه) را می خوانید .منصور اوجی در صدد است نامه‌هایی را که با دیگر بزرگان شعر معاصر داشته به چاپ برساند.

  1. «بیست زخم کاری» نویسنده محمود حسینی زاده

 داستان را یک راوی سوم شخص روایت می‌کند. مالکی، مرد جوان و ضدقهرمان کتاب که از همان صفحات ابتدایی نشانه‌های رفتارهای شرورانه‌اش در داستان مشهود هست و رفته‌رفته این رفتار رنگ و بوی غلیظ‌تر به خود می‌گیرد علنا نماد انسانی است با پتانسیل یک فرد شرور که بر علیه بالادست خود ریزآبادی و پسران شورشی به پا می‌کند. نویسنده رمانِ خود را با ریتمی سریع و در دلِ تهران روایت می‌کند و البته مکان‌هایی دیگر. اما محور تهران است و شاید ویلایی در شمال که نفرین اصلی آن‌جا رقم می‌خورد...کتاب نویسنده داستان ایرانی
نظرات کابران باهوک ریویو