خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

23 حقیقت جالب در مورد اف سی بارسلونا

23 حقیقت جالب در مورد اف سی بارسلونا

 23 حقیقت جالب در مورد اف سی بارسلونا

اف سی بارسلونا پر از اسرار و حقایقی‌ست که در طول سال‌ها حفظ شده است. مثلا می‌دانستید نام مستعار هواداران این تیم، کتک خورده است؟ آیا می‌دانید بارسلونا نماد شورش علیه دیکتاتوری فرانکو بوده است؟ می‌دانستید کلاسیکو دومین بازی پر بیننده در سراسر جهان است؟ برای کشف واقعیت‌های شگفت‌انگیز درباره‌ی مشهورترین باشگاه فوتبال جهان همراه شوید.

 

 

 

 

 1. باشگاه بارسلونا توسط خوآن گامپر، فوتبال‌دوست سوئیسی، در تاریخ بیست و نهم نوامبر 1899 تاسیس شد.
 2. اولین ورزشگاه بارسلونا در نزدیکی محل فعلی ورزشگاه نیوکمپ بود، اما این ورزشگاه برای میزبانی تمام هواداران خیلی کوچک بود.
 3. نیوکمپ در سال 1957، با ظرفیت 98000 کرسی ساخته شد؛ که اکنون سومین استادیوم بزرگ دنیا و بزرگ‌ترین استادیوم فوتبال در اروپا است.
 4. اولین مسابقه رسمی در نیوکمپ، در ششم اکتبر 1957 در برابر رئال خائین برگزار شد. نتیجه پیروزی چشمگیر بارسلونا، با نتیجه‌ی 6-1 بود.
 5. در زمان سلطه فرانکو، زبان و نماد کاتالان ممنوع شد. در سال 1939 این تیم فوتبال نیز مجبور شد نام خود را به باشگاه فوتبال بارسلونا تغییر دهد. پرچم کاتالان از محفظه باشگاه برچیده شد. اما در حال حاضر ، این ورزشگاه یکی از مکان های کمیابی‌ است که در آن به زبان کاتالانی صحبت می شود و پرچم کاتالان آزادانه به نمایش درمی‌آید.
 6. در زمان دیکتاتوری فرانکو، شعار باشگاه جمله‌‌ی: «فراتر از یک باشگاه»، نمادی از ملی‌گرایی کاتالان بود.
 7. رئیس باشگاه بارسلونا، خوآن لاپورتا، که ناسیونالیست بودن خود را اعلام کرده بود، به همه بازیکنان خارجی الزام کرد که زبان کاتالانی یاد بگیرند.
 8. از زمان تاسیس باشگاه، بارسلونا هیچ‌ تبلیغ اسپانسری شرکت های بزرگ را روی پیراهن بازیکنانش نمی‌پذیرفت؛ زیرا آن‌ها معتقد بودند آرم کاتالانی که روی پیراهن بازیکنان این باشگاه درج شده، مقدس است.
 9. در چهارده ژوئیه 2006، باشگاه با یونیسف موافقت‌نامه‌ای امضا کرد که، بر اساس آن برای اولین بار، لوگوی یونیسف روی پیراهن بازیکنان بارسا نقش بست. باشگاه بارسلونا هرساله یک و نیم میلیون یورو به عنوان بخشی از توافقنامه پنج ساله‌اش با یونیسف، به این سازمان کمک می‌کرد.
 10. در سال 2013، باشگاه حامیان خود را تغییر داد و آرم هواپیمایی قطر را به وضوح روی پیراهن بازیکنانش درج کرد. بارسلونا برای این اقدام، سالی صد و پنجاه میلیون یورو از هواپیمایی قطر، دریافت کرد.
 11. باشگاه بارسلونا با ۱۰ کاپ بیش ترین برندگان توپ طلا و بهترین بازیکن را در سطح جهانی دارد.
 12. معمولا این نکته رافراموش می کنیم؛ که اف سی بارسلونا تنها باشگاه فوتبال پایتخت کاتالان نیست. آر سی دی اسپانیول توسط طرفداران فوتبال اسپانیا تاسیس شده است و بر خلاف بارسلونا، پر از بازیکن خارجی است. برای مدت ها، آر سی دی اسپانیول رقیب اف سی بارسلونا بود؛ در دوران دیکتاتوری فرانکو، این باشگاه با اقتدار حکومت مرکزی موافقت کرد، در حالی که بارسلونا روحیه‌ی انقلابی داشت.
 13. اف سی بارسلونا دومین باشگاه ثروتمند جهان است که درآمد آن 613 میلیون دلار است و سومین تیم ورزشی ارزشمند با دارایی 2.6 میلیارد دلار در سراسر جهان است.
 14. دو تیم موفق فوتبال اسپانیا؛ بارسلونا و رئال مادرید، رقیب یکدیگر هستند. گفته می شود این رقابت از زمان دیکتاتوری فرانکو پدید آمد. بارسلونا رئال مادرید را نماد ناسیونالیسم معرفی کرد و اعلام کرد رئال مادرید تحت حمایت دولت است. ولی با این حال، دو شهر بارسلونا و مادرید بزرگترین و ثروتمند ترین شهرها در اسپانیا و هر دو باشگاه نیز پرطرفدار هستند.
 15. پس از لیگ قهرمانان،کلاسیکو، دومین بازی پرتماشاگر در سراسر جهان است.
 16. در بارسلونا ممکن است تعداد زیادی مغازه پیدا کنید که تجهیزات تیم بارسلونا یا اشیا مربوط به باشگاه کاتالان را می‌فروشند. این مغازه ها معمولا اف سی بوتیگا نام دارند.
 17. سقف بزرگ استادیوم نیوکمپ باعث کند شدن رشد چمن های زمین این ورزشگاه می شود و باید مرتبا تغییر یابد.
 18. در سال‌های اخیر پروژه نوسازی نیوکمپ توسط معمار معروف نورمن فاستر، برای مدرن سازی استادیوم و افزایش ظرفیت نیوکمپ با گنجایش 103000 کرسی معرفی شد. علاوه بر این، یک سقف شیشه ای به منظور افزایش ورود نور خوشید به زمین فوتبال، نیز به نیوکمپ اضافه گردید.
 19. در شهر بارسلونا یک شور واقعی برای این تیم وجود دارد که می‌توانید این را در هر خیابان پایتختِ کاتالان احساس کنید. جالب است که بسیاری از مردم محلی پیراهن بارسلونا را می‌پوشند و بسیاری از فروشگاه‌های غیررسمی نیز محصولات مربوط به باشگاه را می‌فروشند.
 20. بارسلونا تنها تیم تاریخ اروپاست که تابه‌حال هرگاه برنده‌ی لیگ قهرمانان اروپا شده، در لیگ کشور خودش نیز قهرمان شده است.
 21. باشگاه بارسلونا علاوه بر فوتبال، چهارده رشته‌ی ورزشی دیگر را پشتیبانی می‌کند.
 22. این باشگاه بیش‌ترین طرفدار را در سطح قاره‌ی اروپا دارد.
 23. بارسلونا اولین و تنها تیم تاریخ اسپانیاست که موفق به کسب تمامی جام‌های سطح یک و داخلی اسپانیا شده است.

ترجمه از:  وبسایت apartime.comباشگاه بارسلونا نیوکمپ فوتبال ورزشمطالب مرتبط

گربه نگهدارید تا از استرس شما کم شود
موجودات فداکار
احساسات نهفته در شکلک ها

نظرات کابران باهوک ریویو

birjandi hassan

  1396/09/09 16:03:06

لیونل مسی

1 0