خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آیا بیمه ابزاری برای آرامش است؟

آیا بیمه ابزاری برای آرامش است؟

آیا بیمه ابزاری برای آرامش است؟

 

از ابتدای تاریخ، همه‌ی اقوام و تمدن‌ها کوشیده‌اند به شیوه‌ای خسارت‌های مالی خود را کم کنند. از زمان‌های دور مردم اموال ارزشمند خود را برای روز مبادا کنار می‌گذاشتند. سومریان و بابلی‌ها با پرداخت پول اموالشان را به عبادت‌گاه‌ها می‌سپردند که احتمال از بین رفتن آن ها به هنگام جنگ یا غارت وجود داشت.

به نظر می‌رسد اولین نشانه‌های صنعت بیمه مربوط به دریانوردان چینی باشد. آن‌ها با احتمال اینکه ممکن است اموالشان در برابر دزدان دریایی سرقت و یا در دریاها غرق شود، کالاهای خود را در چند کشتی و قایق مختلف بارگیری می‌کردند

فینیقی‌ها که آن‌ها نیز در دریاها به دادوستد کالا مشغول بودند، بیمه را از بابلی‌ها آموختند. به همین ترتیب، رومی‌ها و سپس یونانی‌ها آن را از فینیقی‌ها آموختند و پس از آن اولین مراکز اصلی دفاتر بیمه در بنادر ونیز و لمباردی ایتالیا پدید آمدند.

همچنین بیمه‌عمر برای اولین بار هنگامی پدید آمد که سربازان رومی قسمتی از دستمزدشان را در صندوقی جمع کردند تا اگر در جنگ کشته شوند، آن پول به خانواده‌های آن‌ها پرداخت شود.

 تاریخ اولین بیمه در ایران در زمان کیقباد به حدود پنج هزار سال پیش بازمی‌گردد. در آن زمان اگر کسی آسیب می‌دید باید به او حق بیمه پرداخت می‌شد و به بیمه‌شدگان دریغمندان گفته می‌شد. همچنین اگر خانه‌‌ی کسی در آتش می‌سوخت و یا کشتزارش بر اثر خشکسالی بی ثمر می‌ماند، به او حق بیمه تعلق می‌گرفت.

واژه‌ی بیمه برای اولین بار در منابع فارسی در تحفه العالم عبدالطیف شوشتری به معنای اطمینان دادن به شخص آمده است. محمد معین این واژه را برگرفته از بیما، یک کلمه‌ی اردو یا هندی می‌داند.

 

در این میان شرکت‌های بیمه‌ای برای کسب درآمد بیش‌تر، بیکار ننشسته‌اند و با پدید آوردن بیمه‌های عجیب‌غریب افراد را به این بیمه‌ها ترغیب می‌کنند.

نمونههایی از بیمههای عجیب در دنیا

_جک کمپکس میلیونر آمریکایی عشقش به همسرش را 20 میلیون دلار بیمه کرده است. شرکت بیمه‌ی او مجبور است همیشه مراقب احساسات عاشقانه‌ی آقای کمپکس به همسرش باشد.

_«شیخ رشید الخلفی» میلیونر سابق ساکن آمریکا، باغچه خانه‌اش را به مبلغ یک میلیون دلار بیمه کرد تا عجیب‌ترین بیمه را در تاریخ این کشور ثبت کند.

_شرکت لویدز لندن، زبان «گنارو پلیسیا» کارشناس طعم و مزه یک کافه‌ زنجیره‌ای انگلیسی را بیمه کرده است.

_یک بازیکن فوتبال آمریکایی که موهای پرپشتی دارد و برای شامپو تبلیغ می کند، موهایش را به قیمت یک میلیون دلار بیمه کرده است.

_برخی از شرکت ها، بیمه های مربوط به عشق و محبت را در صدر فعالیت های خود قرار داده اند؛ به عنوان مثال، زنانی که روز عروسی شان، نگران "بله" گرفتن از داماد هستند می توانند با پرداخت 100 یورو خود را بیمه کنند. بیمه «لغو عروسی» نیز وجود دارد، با این بیمه چنانچه یکی از زوجین به دلیل اتفاق یا بیماری نتواند در مراسم شرکت کند، بیمه خسارت آن‌ها را پرداخت خواهد کرد.

_برای رانندگانی که عشق سرعت دارند نیز بیمه ای در نظر گرفته شده است. آن‌ها می‌توانند با پرداخت مبلغ اندکی هرقدر که دلشان می خواهد پایشان را روی پدال گاز فشار دهند.

_بیمه ای نیز وجود دارد که در آن چنانچه هواپیما ظرف چند ثانیه سه هزار متر ارتفاع کم کند، به بیمه شده خسارت تعلق می‌گیرد.

_یکی از جالب‌ترین پوشش‌های بیمه‌ای در دنیا مربوط به ورزشکاران و هنرپیشه‌های معروف است. به عنوان مثال، چند سال قبل هنگامی که پاهای «کریستیانو رونالدو» در یک بازی مصدوم شد یک شرکت بیمه پاهای او را بیمه کرد. 144 میلیون دلار هزینه بیمه پاهای اوست تا دیگر نگران صدمات ناگهانی در زمان مسابقات نباشد.

_«یان دالبوی» نابغه‌ی ریاضی دانمارکی، شرط استخدامش را بیمه خود و سه نسل از خانواده اش قرار داده بود. از میان تمام شرکت‌های دانمارکی که خواهان حضور او بودند، شرکت مخابرات توانست با بیمه کردن او، فرزندان، نوه و نتیجه‌هایش این نابغه را استخدام کند.

_یکی دیگر از بیمه‌های عجیب در دنیا بیمه‌ی موجودات فرازمینی است. کسانی که می ترسند توسط افراد فرازمینی و عجیب مورد سرقت قرار بگیرند، می‌توانند با پرداخت 12 یورو خود را بیمه می کند و در صورت اتفاق چنین رویدادی و اثبات آن، پنج هزار یورو غرامت خواهند گرفت.

_افرادی که از گیر کردن در آسانسور وحشت دارند، می توانند با پرداخت 75 یورو خود را بیمه کنند.

_«مه ری هیوز» بازیکن موفق کریکت استرالیا به شدت به سبیل‌های پر پشت و بلند خود علاقه‌مند است. وی وقتی که در برابر تهدیدات گروه‌های مافیایی مبنی بر حمله به وی و قیچی کردن سبیلش قرار گرفت، اولین کاری که به ذهنش رسید، بیمه کردن سبیل‌هایش به مبلغ 370 هزار دلار بود.

 بیمه گزار شرکت بیمه
نظرات کابران باهوک ریویو