خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

برنامه ‏ریزانی توانمند

برنامه ‏ریزانی توانمند

برنامه ‏ریزانی توانمند

روز جهانی حسابدار، روزی است که همه‏ ی افراد این حرفه را نسبت به شغل خود متعهدتر می ‏کند . تاریخچه ‏ی انتخاب این روز به سال 1494 بازمی‏ گردد؛ زمانی که کتاب لوکا پاچیولی مجموعه ‌ای از جبر، هندسه و تناسبات در ونیز منتشر شد و اولین کتابی بود که حاوی مقالاتی درباره‏ ی حسابداری دوطرفه و پایه ‏ای برای امور حسابداری تجاری بود. این نخستین تالیفی بود که با هدف خلاصه کردن دانش ریاضی در آن روزها همراه بود. یکی از مباحث این کتاب تحت عنوان درباره‏ ی حساب‏ ها و دیگر نوشته ‏ها، شرح مفصلی از دفترداری ونیزی ‏ها را شرح داده بود. این نخستین مقاله ‏ی چاپ شده در مورد حسابداری دوطرفه (دوبل) به نام روش ونیزی بود و مبنای مستقیم برخی از روش ‏های گسترده در حسابداری تجاری شد. نویسنده ‏ی این کتاب، لوکا پاچیولی ریاضیدان و راهب فرقه‏ ی فرانسیسکن، یک ایتالیایی بود. گرچه حسابداری دوجانبه قرن ‏ها پیش از پاچیولی وجود داشت؛ اما رساله ‏ی بیست و هفت صفحه ‏ای او درخصوص این موضوع به او لقب پدر حسابداری مدرن بخشید. روشی که او در آن زمان منتشر کرد، شامل مهم ‏ترین چرخه‏ ی حسابداری است که ما امروزه با آن سروکار داریم.

او فرآیند استفاده از دفتر کل و دفتر روزنامه را کاملا شرح داد. همچنین هشدار داد تا زمانی که کسی ستون بدهکار و بستانکارش با هم برابری نکند، نباید شب خواب راحتی داشته باشد. دفتر کل او گزارش دارایی (شامل مطالبات و اموال)، بدهی، سرمایه، درآمد و مخارج را شامل می‏شد. او همچنین توصیه کرد برای درستی دفاتر حسابداری در پایان سال مالی، تراز آزمایشی تهیه شود.

رساله ‏ی او طیف گسترده ‏ای از موضوعات مرتبط با حسابداری و امور هزینه ‏ای آن را در بر می ‏گرفت.

چرا لوکا پاچیولی را پدر علم حسابداری نامیده ‏اند؟

لوکا پاچیولی را پدر علم حسابداری لقب داده ‏اند؛ در حالیکه‏ او پدیدآورنده ‏ی این علم نبود؛ بلکه شیوه ‏ی حساب ‏و کتاب تجار ونیزی عصر رنسانس را به سادگی شرح داد. او در واقع تدوین کننده ‏ی این علم بود. روش او شامل بسیاری از سیکل ‏های حسابداری است که ما امروزه با آن ‏ها سروکار داریم.

جزئیات کوچک فراوانی از تکنیک ‏های حسابداری که لوکا پاچیولی در جزوه ‏اش شرح داده بود، چهار قرن بعد درک شد. شاید بهترین دلیل برای اثبات عمل ارزشمند او در آن زمان، مورد توجه قرار گرفتن کتابش بود؛ چرا که حقایق بسیاری در دهم نوامبر 1494 چاپ شد. در آن سال، چاپ گوتنبرگ کمتر از یک ربع قرن بود که نوشت ‏افزار فلزی را اختراع کرده بود و انتشار یک کتاب بسیار پرهزینه بود؛ اما مقاله‏ ی لوکا پاچیولی چنان توجه‏ اذهان را جلب کرده بود که گوتنبرگ آن را چاپ کرد.

تاریخچه حسابداری در ایران

در ایران نیز پیشینه‏ ی حسابداری به نخستین تمدن ‌هایی بازمی‌گردد که در این سرزمین به وجود آمدند و مدارک حسابداری به دست آمده با ۲۵ قرن قدمت، گواه بر پیشرفت دانش حسابداری در ایران باستان دارد. در دوره ‏ی هخامنشی، نظام پولی و مالی منسجمی برقرار بوده و حساب درآمد ها و مخارج حکومت با جزئیات و به دقت، ثبت و ضبط و نگه ‏داری می ‌شده است. حدود سی‏ هزار لوح از بخشی از کاخ جمشید موسوم به خزانه، محل اسناد مالی به دست آمده است که حکایت از وسعت ثبت اطلاعات مالی آن دوران دارد. تاریخ این لوح‏ ها حدود ۴۸۰ سال قبل از میلاد و یکی از آن ‏ها به خط عیلامی است.

 

فناوری در حال تغییر صنعت حسابداری

فناوری باعث تغییراتی در صنعت حسابداری شده است. در حال حاضر نرم ‏افزار بخش خطاهای انسانی حسابداری را رفع می‏ کند و عملیات تثبیت ‏شده‏ و پیچیده‏ ی این حرفه را آسان کرده است. این تغییری‏ است که همه‏ ی حسابداران آن را نخواهند پذیرفت ؛ اما برای کسانی که آن را می ‏پذیرند، فرصت ‏های هیجان ‏انگیزی وجود دارد.

 حسابداری برنامه ریزی مالی
نظرات کابران باهوک ریویو