خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سفر در زمان ؟!

سفر در زمان ؟!

سفر در زمان ؟!

تصور کنید روزی برسد که به راحتی در زمان سفر کنید. هر دورانی که بخواهید؛ چه سی سال به عقب، چه صد سال به جلو! سفر در زمان موضوع شگفت‌انگیزی است که تجربه‌ی آن برای همه‌ی ما لذت‌بخش خواهد بود. سوژه‌ی جذابی که بارها در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف به کار رفته است. سال‌ها پیش، سفر در زمان اتفاقی ناممکن و تخیلی به شمار می‌رفت. گرچه هنوز هم این موضوع رخ نداده است؛ اما از زمانی که انیشتین در سال 1905 نظریه‌ی چهارم نسبیت خاص را ارائه کرد، این موضوع را دست‌یافتنی نشان داد و در آن رابطه‌ی زمان و فضا را بر اساس منطق اثبات کرد. او در این نظریه دو نکته را بیان داشت: هیچ چیز نمی‌تواند سریع‌تر از نور حرکت کند و اگر سرعت چیزی به اندازه­ ی سرعت نور شود، زمان برای آن شیء کندتر می­گذرد. در نظر ما زمان با ساعت سنجیده می‌شود، اما ما تنها عقربه ­های ساعت را می‌بینیم نه خودِ زمان را ! عقربه‌های ساعت هم مانند موارد مشابه، تنها متغیرهای فیزیکی هستند.

پس این نشان می‌دهد ما در اشتباه هستیم و طوری وانمود می کنیم که گویی همه‌چیز در زمان تغییر می‌کند. طبق نظریه‌ی خاص انیشتین، اگر شیئ به سرعت به نور نزدیک شود، گذشت زمان برایش آهسته‌تر رخ می‌دهد. در نتیجه اگر بشود با سرعتی بیش­تر از سرعت نور حرکت کرد، زمان به عقب برمی‌گردد. پس نظریه­ ی سفر در زمان از نظر دانشمندان فیزیک ممکن است و تنها قدم موثر در این راه ساخت وسیله­ ای است که سرعتش برابر با سرعت نور باشد که در حال حاضر محقق نشده است.

اگر واقعا می­ توانستید در زمان سفر کنید چه اتفاقی می ­افتاد؟

تصور کنید چندین سال به عقب برگشته ­اید. در اینجا می ­خواهید مانع بسیاری از اتفاقات و تولد خیلی از افراد خطرناک و منفور شوید یا می­ خواهید کاری کنید که همه­ چیز راحت­ تر از زمان حال باشد. اما به این فکر کنید که اگر این کار را انجام دهید، شاید خیلی از اتفاقات در دنیا تغییر کند. احتمالا باید بسیاری از این اتفاقات رخ می ­داد و یا خیلی از افراد خطرناک می ­آمدند و می ­رفتند تا بسیاری از عبرت ­ها و پیشرفت­ ها به دست می­ آمد. ظاهرا ما برای خلق بسیاری چیزها به این رخدادها نیاز داشتیم. تصور کنید یک کیک خوشمزه دارید که هیچ­ گاه تمام نمی ­شود؟ آیا دلتان را نخواهد زد؟ این درست مانند این است که دنیا پر از چیزهای خوب بود، هیچ کم و کسری نبود و همه­ چیز رنگی و زیبا می­ شد. دیگر هیچ انسانی نیاز به کار و تلاش نداشت و همه­ چیز حاضر و آماده بود. به نظرتان این وضعیت یکنواخت نیست؟ نه هیچ تلاشی و نه انگیزه­ ای برای پیشرفت و نه حتی هیچ آدم بدی! آن­ وقت در نظر بگیرید احتمالا بسیاری از اختراعات هم صورت نمی­گرفت و شاید ما هنوز نه هواپیما داشتیم، نه برق، نه بخاری و نه خیلی از وسایلی که امروزه زندگی ما را آسان ­تر کرده­ اند.

پس شاید با اندکی تامل از این تصمیم خود منصرف شوید. سفر به آینده چطور؟

فکر کنید با یک ماشین زمان به آینده سفر کرده ­اید. در آنجا خواهید دید که ربات­ ها بخشی از زندگی آدم­ ها شده ­اند و در کنار ما زندگی می­ کنند، گویی فرزندانمان هستند، همه چیز کامپیوتری شده است، حتی خرید جزئی روزمره. ماشین­های پرنده را می ­بینید که در آسمان پرواز می­ کنند. همه­ چیز خشک و مکانیکی شده و صورت­ ها سرد و بی­ روح است. چه احساسی به شما دست می ­دهد؟! شاید دچار یاس و ناراحتی شوید. شاید دلتان همان حال و هوای قدیم را بخواهد. پس به این نتیجه می ­رسیم سفر به آینده هم دردی از ما دوا نخواهد کرد.

اکنون به زمان خودمان برگشته­ ایم. خوشحال­ تریم و قدر داشته ­هایمان را بیش از قبل می­ دانیم.

هیچ­ گاه از سختی ­های زندگی گله­ مند نباشید. همیشه به خاطر داشته باشید که از درون هر بحرانی، فرصت تازه‌ای برای شروع مجدد به سوی شما می‌آید.

 پس سفر در زمان تنها برای تماشا جذاب است نه تغییر و دستکاری آن! از کجا معلوم؟! شاید در آینده ­ای نه چندان دور بتوانیم با یک ماشین زمان به گذشته و آینده سفر کنیم و مبهوت عجایب روزگار شویم. شاید ... !

موزیک ویدیوی زیبای سفر در زمان را تماشا کنید.

 

 سفردرزمان ماشین زمان سفر به آینده
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها