خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

گفتگوی اختصاصی با لیونل مسی / بخش دوم

گفتگوی اختصاصی با لیونل مسی / بخش دوم

در ادامه قسمت اول مصاحبه ، لیونل مسی :

آیا ساموئل اومتیتی به همان اندازه که در تمرین‌ها نشان می‌داد ترسناک بود یا شخصیت آرامی داشت؟

اومتیتی همانگونه که تمرین می‌کند، بازی می‌کند نه بیشتر یا کمتر. خارج از بازی و زمین انسان فوق‌العاده‌ای است.

از بازی این بازیکن فرانسوی غافلگیر شدی؟

من راستش آن اوایل زیاد درباره بازی او اطلاعات نداشتم. اما بعد که تمریناتش را دیدم، در زمین دیگر غافلگیر نشدم. من پیش از این تمام قابلیت‌های او را دیده بودم و دیگر غافلگیر نشدم.

چرا بارسلونا این فصل، تدافعی بازی کرد؟

خروج نیمار باعث شد تا ما روش بازی‌مان را تغییر بدهیم. ما مهره حمله فوق‌العاده‌ای را از دست دادیم اما از جهتی این فقدان باعث شد تا بر روی نقطه دفاعی‌مان متمرکز شویم. اکنون ما در وسط زمین به خوبی بازیکن چیده‌ایم و تعادل بیشتری داریم که باعث افزایش قدرت دفاعی‌مان شده است. 

کمی درباره سختی‌های آرژانتین برای ورود به جام جهانی بگو، فکر می‌کنی چطوری می‌توانید در این مسابقات خوش بدرخشید؟

آن دوره، برای ما دوره بسیار سختی بود. ما با سه مربی کار کردیم و کنارآمدن با آنها کار راحتی نبود. هر کدام از آنها فلسفه و ایدئولوژی فوتبالی خودشان را داشتند. روز به روز فوتبال حرفه‌ای‌تر می‌شود و مشکل‌تر می‌توان خود را در آن اثبات کرد.

در سال 2014، در فینال به آلمان باختید. به نظرت در سال 2018، آلمان باز  هم می‌تواند برنده شود یا شانس اسپانیا و پرتغال را بالا می‌بینی؟

به نظر من آلمان در جام جهانی 2018، خیلی خوب عمل می‌کند و یکی از تیم‌های درخشان می‌شود. اما تیم‌های دیگری هم هستند که باید توقع بالایی از آنها داشته باشیم: برزیل، اسپانیا و فرانسه. آنها برای جام جهانی روی فرم هستند و تاکتیک بالایی در بازی دارند.

در نیمه‌نهایی جام جهانی برزیل، شما با هلند بازی کردید. از اینکه بازیکن فوق‌العاده‌ای مثل آرین روبن در جام جهانی آینده حضور ندارد، غافلگیر شدی؟

همانطور که قبلا هم گفتم، اثبات توانایی ما به عنوان فوتبالیست کار مشکلی شده. وضعیت در همه جا هم همین است، چه آمریکای جنوبی چه اروپا و آسیا. امروزه دنیای فوتبال بسیار کوچک و در دسترس اما پیچیده است. هلند و ایتالیا از جام جهانی جا مانده‌اند، تیم‌هایی که دهه‌هاست در جام جهانی حضور دارند و هیچ کس در مهارتشان شک ندارد.

خیلی از طرفداران ترکیه‌ای از آردا توران انتقاد می‌کنند، نظر تو درباره او چیست؟

آردا مهارت بالایی دارد و بازیکن فوق‌العاده‌ای است. فقط او اعتماد به نفس کافی ندارد و کمی هم بدشانس است. دو عاملی که هر بازیکن برای موفقیت به آن نیاز دارد. موقعیت کنونی او با آنچه در تیم آتلتیکو مادرید داشته متفاوت است و همین کارش را مشکل می‌کند. اما بعد از مدتی که در تیم بازی کرد و در موقعیتش تثبیت شد، کارش را به خوبی انجام داد.

نظرت درباره جاماندن ایتالیا از جام جهانی چیست؟ تو هم مثل خیلی‌ها فکر می‌کنی دیگر ایتالیا جایگاه سابق را در فوتبال اروپا ندارد؟

باید بپذیریم که دیگر فوتبال مثل سال‌های قبل نیست. البته این هیچ ارتباطی با کاهش کارایی تیم ندارد. تیم‌های قدرتمندی همچون آث میلان و اینتر مانند 10 سال پیششان نیستند. همین رویه در تمام تیم های ایتالیا قابل پیگیری است. آنها کم کم دارند راهشان را پیدا می‌کنند، این دو تا تیم دوباره دارند در اروپا قوی ظاهر می‌شوند. من پیشنهاد می‌کنم تحت فشارشان نگذارند و به آنها فرصت بدهند.

فکر می‌کنی دلیل بحران کنونی رئال مادرید چیست؟

این بحران موقتی است. این اولین بار نیست که رئال را در چنین وضعیتی می‌بینیم. در نهایت آنها باز هم به رویه قبلی خود برمی‌گردند. آنها باز هم به خاطر تمام آنچه تیم دارد و تمام طرفدارانشان مبارزه می‌کنند؛ زیرا این تیم باید هم اینگونه باشد.

فکر می‌کنی رقیبت کریستین رونالدو یا هر بازیکن دیگری در Ballon d'Or  شانسی دارد؟

امروزه بازیکن‌های متعدد قدرتمندی داریم که می‌توانند Ballon d'Or را ببرند. طی سال‌های اخیر فقط دو بازیکن در این موقعیت بودند اما اکنون بازیکنانی مانند نیمار، کیلین ام‌باپه و لوئیس سوارز می‌توانند بر سر آن رقابت کنند.

کریستین چندی قبل گفته بود که شما دو تا می‌توانید دوستان خوبی برای هم باشید. تو چه فکر می‌کنی؟

نمی‌دانم چنین چیزی ممکن است یا نه. دوستی حاصل گذران وقت با یکدیگر و شناخت متقابل است. ما با هم ارتباطی داریم که فقط محدود به میهمانی‌ها و مراسم‌ها می‌شود و اینجور وقت‌هاست که با هم صحبت می‌کنیم. همه‌چیز بین ما خوب است اما زندگی‌هایمان به کلی متفاوت است.


گفتگوی اختصاصی با لیونل مسی / بخش دوم
بارسلونا نیوکمپ فوتبال ورزش لیونل مسی
نظرات کابران باهوک ریویو