خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

صورتک ها از کجا آمده اند ؟!

صورتک ها از کجا آمده اند ؟!

صورتک ها از کجا آمده اند ؟!

 

 

مثل اغلب تغییرات مهم دنیای فناوری، این یکی را هم مدیون ژاپنی ها هستیم. ژاپنی هایی که برای نشان دادن احساسات خود درپس متن ها و تصاویر، به دنبال راه حلی کوتاه و موثر بودند. راهکاری که درنهایت توسط یک کارمند جوان و اقتصاد خوانده کشف شد.«شیگه تاکا کوریتا » را به عنوان پدر اموجی ها Emoji می شناسند. کسی که با طراحی های ساده اش برای این صورتک ها، توانست توجهات را به سمت آن ها جلب کرده و با مرور زمان طرح هایش را کامل تر کند. سال1995 نقطه شروع فراگیری این نشانه های تصویری بود؛ و حالا بعد از گذشت دو دهه، آن ها را می توانیم در همه جا ببینیم.

از کیببوردهای تلفن های هوشمندمان گرفته تا تمام برنامه های ارتباطی که استفاده می کنیم. اموجی هایی که به ما اجازه می دهند بدون نوشتن چندین کلمه، فقط با یک نشانه بتوانیم احساس و برداشت های خودمان رابه طرف مقابل نشان دهیم. بی دلیل نیست که آن ها را زبان گویای نسل جدید می خوانند.نسلی که در ارتباطات انسانی هم راه و روش خودش را برگزیده است. مسیری که فقط با گذشت زمان می توان درستی یا نادرستی آن را متوجه شد.

کاهن های معبد اینترنت

سه هزار سال از رواج و تسلط خط هیروگلیف می گذرد. روشی برای نوشتن که توسط مصریان باستان ابداع و به کار گرفته شد؛ وحالا چندین قرن بعد، کاهنان آن تمدن کهن شاید جزو معدود افرادی باشند که می توانند در دنیای مدرن هم شغلی برای خود دست و پا کنند.

خواندن و نوشتن دوباره به همان زبانی که آن ها می دانستند در حال رواج پیدا کردن است. اتفاقی که نشان می دهد گاهی اوقات کار فناوری چیزی جز

زدن رنگ و لعابی جدید به اختراعات قدیمی نیست. فرقی ندارد که در کدام نقطه ازاین دنیا زندگی می کنید. از توکیو تا نیویورک، زبان رایج و مشترک عصرجدید را همین اموجی ها و نشانه های تصویری تشکیل می دهند. زبانی که یادگیری آن آسان و کاربردهایش نامحدود است. با هر سن وسالی می توانید لحن و احساسات آن ها را درک و به تناسب شرایط آن ها را برای دوستان تان ارسال کنید. چنین فراگیری، سهولت و کاربردپذیری بالایی را در هیچ زبان مشترکی نمی توان پیدا کرد. از مفهوم هایی مانند سلفی تا لغات کوتاه شده ای مثل BRB ، فرزندان عصر تکنولوژی در حال تاثیرگذاری بر جریان زبان و ادبیات جهانی هستند. سرعت بالای اتفاقات و زندگی در این دوره، چنین تغییراتی را اجتناب ناپذیرکرده است.

ما عاشق بازی های زبانی و ابداع لغات وعبارات جدید هستیم؛ و هر ابزاری که بتواند به ما امکان ابراز احساسات را در کوتاه ترین حالت ممکن بدهد، ستایش می کنیم؛ و این همان چیزی است که سبب محبوبیت فراوان اموجی ها در چند سال اخیر شده. هرچند که مثل هر رویداد دیگری، در کنار گروه طرفداران، مخالفان و دشمنان متعددی هم وجود دارند.

اموجی در برابر محافظه کاری

انفجار اطلاعات و تکنولوژی در سال های اخیر، باعث شده تا جریان عظیمی از تغییرات را شاهد باشیم. چیزی که چندان به مذاق محافظه کاران

فرهنگی خوش نیامده. آن ها بابت کم دقتی، بی حوصلگی و مطالعه کم نسل های جوان تر گله مند هستند. مطالعه از نوع کتاب های الکترونیک و خواندن مقالات و فیدم خوانی را اصلا قبول ندارند؛ و ابزارهایی مثل اموجی ها هم برایشان یک نوع راه فرار از ابرازاحساسات به شیوه درست و قدیمی آن است. چیزی که اتفاقا افراد جوان تر آن را یکی از نقاط قوت استفاده از اموجی ها در کنار متن ها و سایر شیوه های سنتی می دانند. آن ها گاهی اوقات حتی نیازی به نوشتن هم ندارند و فقط با کنار هم قراردادن چند اموجی می توانند یک ماجرا را روایت کنند. خلاقیتی که در سطح جهانی هم دیده شده و حتی برندهای بزرگ هم به استفاده از آن روی آورده اند.

شرکت شورلت برای تبلیغ Cruze 2016 خود یک بیانیه تبلیغاتی کاملا متفاوت را منتشرکرد. بیانیه ای که در آن فقط از اموجی ها ونشانه های تصویری استفاده شده بود. شاید همان محافظه کاران فرهنگی و گروه های مسن تر در درک معنای آن بیانیه مشکل داشتند. اما برای نسل جوان و اسپرت پسندی که شورلت به دنبال شان است، این بهترین نوع از تبلیغ بود.

اموجی ها البته با یک خطر متفاوت هم روبرو شدند. برچسب نژادپرستی خوردن به آن ها نزدیک بود کار دست شان بدهد. منتقدها می گفتند که چرا هیچ رنگین پوستی در این نشانه ها نیست و فقط چهره های یکسان و سفیدپوست راشاهد هستیم؟ اعتراضی که در نهایت باعث شد همه شرکت ها دست به کار شده و از هر اموجی گزینه های مختلفی با رنگ پوست های متفاوت را ارائه کنند. این اعتراضی درست و غیرقابل انکار بود و هیچ شرکتی هم نمی خواهد منافع مالی و پرستیژ خود را قربانی نژادپرستی و قوم گرایی های تاریخ مصرف گذشته کند.

وحالا بعد از گذشت دو دهه این صورتک های احساساتی همچنان به رشد خود ادامه می دهند. تبدیل به زبان و لحن مشتر ک میلیون ها نفر دیگرمی شوند و دنیای قدیم ارتباطات را پشت سر خود جا می گذارند. رویدادی که شیگه تاکا کوریتا آغازکرد و روندی که جامعه جهانی آن را ادامه خواهد داد.

نویسنده : شهریار نوبهار
نظرات کابران باهوک ریویو