خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

6 نکته برای انتخاب ساز ویولن

6 نکته برای انتخاب ساز ویولن

6 نکته برای انتخاب ساز ویولن

 

ویولن کوچک ترین ساز آرشه ای است که بعضی ها معتقدند نمونه ی تکمیل شده ی رباب است و برخی ریشه آن را هندی و برخی آفریقایی می دانند. گاسپارو برتولتی از اولین سازندگان ویولن و مخترع این ساز است و پرویز یاحقی نیز از سرشناس ترین نوازندگان این ساز در ایران به شمار می آید. 

اگر ساز ویولن را برای نواختن انتخاب کرده اید، بهتر است نکاتی را در هنگام خرید آن در نظر بگیرید:

  1. خرید یا اجاره؟!

ویولن هایی وجود دارند که مخصوص افراد مبتدی هستند و قیمتشان هم مناسب است. با این حال، اگر هنوز مردد هستید که این ساز به درد فرزند شما یا خودتان می خورد یا خیر، می توانید برای چند ماه یک ویولن مبتدی اجاره کنید و با آن تمرین خود را آغاز کنید.

  1. اندازه ساز

هرگز برای شروع، ویولون خیلی بزرگ نخرید. نواختن ساز با اندازه ی اشتباه، مشکلات جدی تکنیکی به دنبال دارد و درنهایت به بازو، گردن و ستون فقرات شما آسیب خواهد زد. با توجه به سن، هیکل، اندازه ی دست و قدرت بدنی خود، ساز مناسب را انتخاب کنید. اگر هنگام خرید در انتخاب دو اندازه ی ساز شک دارید، ویولون کوچک تر را انتخاب کنید؛ زیرا کار کردن با آن راحت تر است.

  1. جنس ویولون

این مورد، مهم ترین نکته برای خرید این ساز است. ویولون سیصد سال پیش ساخته شده و ویولون های امروزی نیز طبق همان فرمول ساخته می شوند. از آنجایی که ساخت وسایل دست ساز بسیار پرهزینه است، صحت ساخت این ساز روی کار مبتدیان تاثیر زیادی دارد. ویولون ها از چوب های مخصوص مثل: صنوبر و افرا ساخته می شوند و شاخص کیفیت خوب، عمق حکاکی در قسمت بالا و پایین ساز است. حکاکی عمیق به طور معمول نشان دهنده ساختار برتر است. به محل تلاقی دو قطعه در اطراف بدنه ی ساز دقت کنید؛ آن­ ها باید از چوب فشرده تری باشند. خود ویولون نیز باید دارای هماهنگی متقارن در کل بدنه اش باشد.

  1.  کوک ساز

کوک درست تاثیر زیادی روی نواختن ساز و کیفیت صدای ویولون مبتدی شما دارد. هرچند یک کوکِ درست می تواند تا حدی کیفیت پایین چوبِ ساز را برطرف کند و صدای آن را بهبود بخشد.

  1. قرارگیری درست چانه و کتف

چانه گیر ویولون باید به نحوی روی چانه ی نوازنده قرار گیرد تا او را اذیت نکند. در حالت ایده آل ساز باید طوری بر بدن شما بنشیند که احساس فشار زیاد نکنید و حالت طبیعی داشته باشید. همچنین قرارگیری ساز روی شانه نیز مهم است. علاوه بر این، ساز را در دست بگیرید و ببینید با آن راحت هستید یا خیر.

  1. امتحان کردن ساز هنگام خرید

صدای ساز برای نوازنده ی آن بسیار حیاتی است و او باید از صدای سازش لذت ببرد. از آنجایی که ویولون از مواد طبیعی ساخته می شود، هر ویولونی صدای مخصوص خود را دارد. بنابراین هنگام خرید شخصی را همراه خود ببرید تا صدای ساز را بشنود و حتما قبل از خرید آن را امتحان کنید.

به طور نظری، یک ویولون می تواند با هر چوبی ساخته شود، اما تنها گونه ای از چوب های خاص هستند که بهترین صداها را تولید می کنند. جدول زیر ترکیب اجزای یک ویولون مناسب و خوب را به شما نشان می دهد.

 

ساختار

ترکیب بندی

بدنه

چوب صنوبر - افرا

دسته

چوب افرا

پین انتهایی و دسته های تنظیم کوک

چوب آبنوس-چوب شمشاد

لوازم جانبی

آلیاژ فلزی

چانه گیر

در ویولن های مبتدی، پلاستیک و ویولن حرفه ای، چوب

آرشه

دم اسب، فایبر گلاس، چوب، فیبر کربن

 

 

 به 10 قطعه سولو از موسیقیدانان بزرگ تاریخ که توسط ویولن آن ها را نواخته اند، گوش دهید:

 

 

 

 موسیقی ویولون
نظرات کابران باهوک ریویو