خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

بزرگ‌ترین هنرمند تاریخ موسیقی و پیانو

بزرگ‌ترین هنرمند تاریخ موسیقی و پیانو

بزرگ‌ترین هنرمند تاریخ موسیقی و پیانو

بتهوون:«موسیقی مانند كشوری است كه روح من در آن حركت می كند. در آنجا هر چیز، گلهای زیبا می دهد و هیچ علف هرزه ای در آن نمی روید. اما تعداد كمی از افراد می فهمند كه در هر قطعه از موسیقی چه شوری نهفته است».

لودویگ فان بتهوون، موسیقی دان مشهور کلاسیک جهان در17 دسامبر سال 1770در شهر بن از یک خانوادۀ با اصالت بلژیکی به دنیا آمد. او پنجاه و هفت سال بیشتر عمر نکرد؛یک موسسۀ تحقیقات پزشکی  بر اساس آزمایش هایی که بر روی تار موی بتهوون انجام داد . علت مرگ این هنرمند برجسته رامیزان سرب بالایی که در او بود،تشخیص داد. 

 5 نکته برجسته در مورد زندگی بتهون

1.بتهوون در خانواده ای که اهل موسیقی بود به دنیا آمد. پدرش از موسیقدانان سلطنتی بود و تمام سعی اش برآن بود که از این کودک یک نابغه بسازد، و برای نشان دادن هنر موسیقی دراو از هیچ کاری اعم از سخت گیری های بیش از حد و زور گویی دریغ نمی کرد. پدرش می خواست از او یک موتزارت دیگر بسازد. بتهوون آموختن پیانو رو از پدر آموخت، و بعدها پدرش او را به اساتید دیگر معرفی کرد.

2. بتهوون را مردی عبوس و بدخلق و به خصوص شلخته می دانند. پوشش لباس هایش بی نظم و همیشه باقی ماندۀ غذا هایش در کنار ساز ها و کاغذهای نت اش باقی می ماند. هرچند که از دیگر ظواهر شخصیتیِ او می توان به این نکته هم اشاره کرد که او همیشه وجهۀ هنرمندان را می ستود و در مقایسه با اشراف زادگان همیشه هنرمندان را برتر می دانست و در عمل نیز این موضوع را بی پروا به همگان نشان می داد. او به خاطر زیاده طلبی های ناپلئون سمفونی سومش را که به او تقدیم کرده بود؛پس گرفت.

 3. بتهوون تا آخر عمر مجرد ماند. هرچند که در طول دوران زندگی اش چند بار با بحران های روحی که نشان از شکست عاطفی او داشت، روبه رو شده بود، و پیدا شدن نامۀ عاشقانه ای از او در بین کاغذهایش گواه بر این ماجرا است. بتهوون که می خواست خلا تنهاییش را با حضانت برادر زاده اش کارل جبران کند، سالها خودش را در گیر کشمکش های قانونی کرد. درست است که در این کشمکش ها به پیروزی رسید اما خودکشی برادر زاده اش در سن 21 سالگی او را بیشتر از هر زمانی سر خورده کرد.

 4.ساخت مجموعه های هنری او همیشه طولانی بود، 10سال زمان برای ساخت سمفونی نهم او نشان از آن دارد که تا چه اندازه برای او موسیقی اهمیت داشت. باقی ماندن نه موسیقی سمفونی از او، نشان از دقت و اهمیت او نسبت به ساخت آثارش دارد.آثاری که تا به امروز جزو آثار برتر موسیقی جهان محسوب می شوند.

 5. او در اواخر دهۀ 20سالگی زندگی اش، به تدریج شنوایی خود را از دست داد. از دست دادن یکی از حواس پنجگانه که مهمترین تاثیر را در زندگی او داشت باعث نشد که ارادۀ آهنین او برای ساخت شاهکارهای موسیقی کلاسیک انتها داشته باشد. با وجود مشکلات روحی که برای او به وجود آمد اما عشق به موسیقی با استعداد شگفتی که در آن داشت صداها و هارمونی آلات موسیقی را به خوبی در مغزش مجسم می کرد؛ اینچنین بود که بیشتر کارهای پر معنا وعمیق اش را در همان زمان که ناشنوا بود ساخت آثاری که تا ابد ماندگار شد.

ویدیومشهورترین قطعات بتهوون را در قالب انیمیشن ببینید:

 

 موسیقی بتهوون موسیقیدانمطالب مرتبط

روز جهانی موسیقی کانتری
8 مشاهیری که در اوج شهرت مردند
حراج بزرگِ روز کتاب

نظرات کابران باهوک ریویو