خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

7 نشانه سمی زندگی مشترک

7 نشانه سمی زندگی مشترک

7 نشانه سمی  زندگی مشترک

 

آخرین باری که رابطۀ مشترک خود را بازسازی کردید، چه کسی این کار را انجام داد؟ شما یا شریکتان ؟

دیپاک کاشیاپ کارشناس سلامت، هفت رفتاری که منجر به از هم پاشیدگی یک رابطه می شود و اغلب زوج ها آن را نادیده می گیرند، را فاش کرده و همچنین راهکارهایی برای بهبود رابطۀ مشترک پیشنهاد داده است.

  1. تحقیر کردن یکدیگر

بر اساس تحلیل موسسه گوتمن، تحقیر کردن، قوی ترین ضربه ای است که می تواند به پایان یک رابطه بینجامد. نگاه تحقیرآمیز در چشم شریکتان، اهانت با صدای بلند و مسخره کردن علاقه های او، حتی بیشتر از یک توهین زننده می تواند به رابطه ضربه بزند. هرکدام از این موارد کافی است تا پایه های اعتمادِ رابطه را سست کرده و احساس دو طرف را نسبت به هم کمرنگ کند. جدا از این، از بین رفتن احترام متقابل، آسیبی است که به راحتی باز نمی گردد.

  1. شما دائما در حال انتقاد هستید ؟

هنگامی که از انتقاد به عنوان ابزاری برای اصلاح رفتار شریکتان، استفاده می کنید، این زنگ خطری برای رابطۀ شماست. در لفظ خود از واژه هایی مثل: تو همیشه، تو هرگز و این قضیه همیشه اتفاق می افتد، استفاده نکنید. این الفاظ جاه طلبانه باعث می شود شریکتان احساس کند به اندازۀ کافی برای شما خوب نبوده و این می تواند شروعی برای پایان یک رابطه باشد.

  1. مقایسه های غیرمنطقی

فیلم های هالیوودی باعث شده اند زندگی رمانتیک به سمت غرایز صرفا جنسی هدایت شود و انتظارات غیر واقعی از عشق و رابطۀ احساسی را پرورش داده اند. عدم دستیابی به این توقعات رویایی، احساس غیر قابل تحمل شدنِ شریکمان را تشدید می کند. آلن بوتان فیلسوف قرن بیست و یک، تذکر داده است: قیاس کردن مدامِ خود با تصورات خیالی، سبب می شود نتوانیم راحت خود را دوست داشته باشیم. اگر دائما در این آرزو هستید که ای کاش زندگی، چهره و یا ثروت دیگران را داشتید، وقتش رسیده که به یک درمانگر مراجعه کنید. چنانچه این رابطه برایتان مهم است، حتما این کار را انجام دهید.

  1. تلاش برای حل کشمکش ها

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنگام نداشتن تفاهم با شریکشان، خود را از نظر فیزیکی کنار می کشند؟ شاید روزهاست با او ترشرویی کرده یا نادیده اش گرفته اید؟! و به جای خلق یک رابطه ی سازنده، سکوت کرده اید؟

این دیواری که بین خود و شریکتان ساخته اید، رابطۀ شما را در هم شکسته است. همان گونه که گوتمن طی پژوهش های خود در زمینۀ ازدواج، می گوید: مهم نیست سر چه موضوعی دعوا کرده اید؛ اما احیا کردن رابطه بعد از دعوا، نشانۀ یک رابطۀ سالم است.

  1. همیشه حالت دفاعی دارید ؟

اگر همیشه در رابطۀ خود قربانی بی احترامی و بی اعتنایی از طرف شریکتان هستید و احساس می کنید کم کم نیاز شدیدی برای دفاع از خود دارید، با گذشت زمان، در معرض انتقادات قرار می گیرید. گوتمن توصیه می کند در صحبت های خود، این عبارات را بررسی کنید:

_تقصیر من نیست!

_این درست نیست، تو هستی که...

_ بله، اما ...

_تو هم همین کار را کردی!

خلاصه، اگر آسیب زدن به شریکتان آسان تر از التیام بخشیدن به احساساتتان شد، وقت آن رسیده است که سلامت رابطۀ خود را زیر سوال ببرید.

  1. اولویت های نابجا

همیشه در اوایل هر رابطه ای پیش می آید؛ که دو نفر می خواهند به یکدیگر اختیارات بیش تری بدهند، اما به احتمال زیاد در آینده یک نفر دربارۀ اهمیت نقشش در این رابطه سوال می کند. اگر به صورت مداوم برای جلب توجه عشقتان، با خانواده، دوستان و کارتان در حال جنگید، در نهایت برای او خسته کننده می شوید و از یک رابطۀ رومانتیک باز می مانید.  

معاشرت کردن با دیگران برای حفظ رابطۀ شما و اطمینان از احساسات دو طرف، بسیار مهم و حیاتی است.

 

  1. فقدان آگاهی

اگر موارد بالا را بخوانید و آن ها را تنها به شریکتان نسبت دهید، نشان از ناآگاهی شما دارد. اما اگر به عنوان یک زوج، در رابطه تان واقع بین هستید، زمان خوبی است تا مسائل احساسی تان را ارزیابی کنید؛ که در این صورت مسئول رفتارهای ناسازگارانۀ خود خواهید بود.

ناآگاهی در نهایت سبب می شود، شریک زندگی خود را مسئول رفتارهایتان بدانید که این خود یک معضل مهم برای داشتن یک رابطۀ شاد است.

 

 منبع : ریدرز دایجست
نظرات کابران باهوک ریویو